سابقه لغو طرح حفاظتی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
سابقه لغو طرح حفاظتی چیست؟

دیروز برای شما نوشتیم که مقررات کلی طرح حفاظتی تصویب شد. برای آشنایی بیشتر با نسخه جدید این طرح با نام طرح تنظیم فضای مجازی، متن کامل طرح حفاظتی نسخه بهمن 1400 را نیز برای شما منتشر کرده ایم. شب گذشته اما خبر لغو رای کلی طرح دفاعی از سوی نماینده قوانین مجلس منتشر شد. ببینیم تاریخ لغو طرح حفاظت چیست؟ آیا به طور کامل حذف شده است یا در حال حاضر شاهد واکنش کاهشی از سوی مصرف کنندگان هستیم؟

لغو رای عمومی طرح دفاع توسط نماینده مجلس

کوچی، یکی از اعضای کمیسیون برنامه های دفاعی مشترک، گفت:

معاون حقوقی وزیر در نامه‌ای از رعایت نشدن مفاد داخلی در بررسی طرح حفاظتی خبر داد و تاکید کرد که این رای در جلسه امروز کمیته مشترک به رای گذاشته شده است. ناهمسان این طرحی است که از جلسه علنی مجلس به این کمیته ارائه شده و اصولا نباید مبنای بررسی و رای گیری در کمیسیون قرار می گرفت.

سابقه لغو طرح حفاظتی چیست؟

کمیسیون موظف شد طبق مصوبه رهبر معظم انقلاب مطالبی را که در صلاحیت شورای عالی فضای مجازی است استخراج و مواردی را که در صلاحیت قانونگذاری مجلس است با حکم رهبر معظم انقلاب به تصویب برساند. انقلاب شورا، اما تصویب با این موارد همخوانی ندارد.

اگر کمیسیون می خواست متن ارسال شده توسط مردم را تغییر دهد، تنها راه استفاده از هنر بود. 142 آیین نامه داخلی و ارائه آن به مرکز پژوهش ها، اما این اتفاق نیفتاد و به همین دلیل قانون آیین نامه داخلی مجلس در رای گیری کلیات این طرح رعایت نشد.

با توجه به دلایل فوق و متفاوت بودن مصوبه اخیر با طرح در نظر گرفته شده در این کمیسیون، رای قابل بارگذاری در نظام حقوقی مجلس نیست و نمی تواند مبنای تحقیق و تفحص کمیسیون قرار گیرد.

نماینده مجلس: رای طرح دفاع باطل است

«پاشایی بهرام» نماینده مردم مرند و جلفا:

معاون قوانین مجلس در نامه ای به رئیس کمیسیون ویژه حمایت از حقوق مصرف کنندگان بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، رأی امروز و تصویب کلیات کمیسیون ویژه را غیرقانونی می داند، بنابراین تصمیم عجولانه امروز به دلیل تخلف لغو می شود. مقررات صریح

در عین حال، مخالفان جالبی هم هستند که می گویند این طرح همچنان پابرجاست.

سابقه لغو طرح حفاظتی چیست؟

تصویب کلی طرح حفاظت هنوز لغو نشده است

پس از انتشار نامه نایب رئیس مجلس جناب آقای پورسید خطاب به آقای تقی پورانوری رئیس کمیسیون، مصوبه کمیسیون لغو شده است. این یک تصور غلط است و این قطعنامه هنوز لغو نشده است. کارشناسی نامه معاون قانونگذار شامل ایرادات کارشناسی متعدد در روند بررسی و تصویب طرح در کمیته است.

معاونت حقوقی یکی از واحدهای اداری مجلس است. وظیفه بررسی و تصویب طرح ها و لوایح منحصراً بر عهده مجلس و بعضاً کمیسیون هاست. دستگاه های اجرایی نمی توانند در این زمینه دخالت کنند. آنها مانند مرکز پژوهش ها و دفتر حقوقی فقط نظر کارشناسی می دهند. تصمیم در مجلس است. در همین نامه همچنین آمده است که رئیس کمیسیون نسبت به رفع ایرادات اقدام کند.

قاعدتا هیئت رئیسه مجلس و خود نمایندگان نیز می توانند در این موضوع دخالت کنند. به هر حال این تصمیم هنوز لغو نشده است و حکایت باقی می ماند.

نظر شما در مورد این حدود ابطال طرح حفاظت چیست؟