• خانه
  • اخبار
  • زمین شناسان بر این باورند که سرعت تغییرات آب و هوایی خارج از کنترل است

زمین شناسان بر این باورند که سرعت تغییرات آب و هوایی خارج از کنترل است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
زمین شناسان بر این باورند که سرعت تغییرات آب و هوایی خارج از کنترل است

بر اساس تحقیقات اخیر دانشمندان، افزایش سرعت رشد دی اکسید کربن در حال حاضر به حدی افزایش یافته است که می تواند باعث انقراض دسته جمعی بعدی در زمین شود.

به گزارش سرویس خبری محیط زیست تکنا، گرمایش زمین به دلیل افزایش میزان دی اکسید کربن موجود در جو رخ می دهد که تاکنون منجر به مرگ بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی شده است. پیش از این، انقراض های دسته جمعی تنها به دلیل فوران های آتشفشانی یا برخورد سیارک ها رخ می داد، اما اکنون تغییرات آب و هوا و گرم شدن زمین منجر به انقراض دسته جمعی دیگری شده است.

اندرو گلیسون، زمین شناس آمریکایی، تحقیقاتی در مورد تاثیر سیارک ها و تاثیر آنها بر زمین و همچنین آتشفشان ها و تغییرات آب و هوایی انجام داده است. به گفته وی، انقراض دسته جمعی به دلیل سرعت رشد سریع دی اکسید کربن در حال حاضر سریعتر از انقراض دایناسورها اتفاق می افتد.

اثرات گرمایش زمین و اثرات آن بر طبیعت که با اعمال انسان ایجاد می شود نشان می دهد که باید در این زمینه سریعتر اقدام کرد. در حالی که بسیاری از گونه های جانوری می توانند با تغییرات محیط سازگار شوند، در صورت تغییرات عمده نیز منقرض خواهند شد. به عنوان مثال، برخورد یک سیارک به زمین در حدود 66 میلیون سال پیش نیز باعث ایجاد ذرات کوچک در هوا و آتش سوزی جنگل های اطراف زمین شد. این آتش سوزی ها دی اکسید کربن زیادی تولید می کنند که باعث افزایش دمای زمین، بالا رفتن سطح دریاها و اسیدی شدن اقیانوس ها می شود. این امر منجر به انقراض 80 درصد از گونه ها از جمله دایناسورها شده است.

بر اساس تحقیقات اخیر، غلظت فعلی دی اکسید کربن در جو هنوز به 65 میلیون سال پیش نرسیده است، اما افزایش سرعت ورود آن به معنای تغییرات آب و هوایی سریعتر است. بنابراین نمی توان حیوانات و گیاهان را با آن سازگار کرد. گزارش اخیر آمریکا انقراض حدود یک میلیون گونه جانوری و گیاهی را در آینده نزدیک پیش بینی می کند و یکی از دلایل اصلی آن تغییرات آب و هوایی است.

به گفته بسیاری از محققین این تغییرات به اوج خود می رسد و پس از آن تغییرات سریع و برگشت ناپذیری رخ می دهد که در نهایت منجر به حوادث ویرانگری می شود. یکی از علائم افزایش دمای قطب ها و آب شدن یخ های زیاد است که جریان جت قطبی را نیز ضعیف کرده است. تنها در صورتی می توان از انقراض دسته جمعی بعدی جلوگیری کرد که سرعت ورود دی اکسید کربن به هوا کاهش یابد.