• خانه
  • اخبار
  • روش جدید محققان ژاپنی در پرینت سه بعدی دیش های ماهواره در فضا

روش جدید محققان ژاپنی در پرینت سه بعدی دیش های ماهواره در فضا

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
روش جدید محققان ژاپنی در پرینت سه بعدی دیش های ماهواره در فضا

یک شرکت فناوری ژاپنی روش جدیدی را برای ساخت دیش های ماهواره ای در فضا ابداع کرده است که در آن می توان با استفاده از نور خورشید و پرینت سه بعدی، ظروف ماهواره ای را در فضا تهیه کرد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، یک شرکت فناوری ژاپنی به نام شرکت میتسوبیشی الکتریک روش جدیدی برای تولید دیش های ماهواره ای مبتنی بر رزین ابداع کرده است. این ماده در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید به مواد سخت و جامد تبدیل می شود.

اما آزمایش نحوه عملکرد این روش در شرایط فضایی شبیه سازی شده انجام شد و محققان توانستند آنتنی با عرض 16 و نیم سانتی متر چاپ کنند. عملکرد این آنتن در آزمایشات مشابه دیش های ماهواره ای معمولی بود. هر چه آنتن بزرگتر باشد، تشخیص و انتقال سیگنال های داده آسان تر و حساس تر خواهد بود. اما ارسال آن و انتقال اجزای ماهواره در داخل موشک فضای زیادی را اشغال می کند. به این ترتیب با پرینت سه بعدی در فضا می توان قطعات سبکتر و نازک تری ساخت که علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، امکان تجهیز آنتن های فعلی به آنتن های بسیار بزرگ نیز وجود دارد.

همچنین به گفته این شرکت، در آینده می توان از این فناوری برای چاپ سه بعدی سازه های بزرگتر در فضا استفاده کرد. این رزین در برابر دماهای بسیار بالا مقاوم است. بنابراین دمای مجاز آنها بیشتر از دمایی خواهد بود که فضاپیماها در مدار زمین تجربه می کنند.