• خانه
  • اخبار
  • رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.

رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.

رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.
در آزمایشگاه های Absci. (عکس Absci)

سوجال پاتل قبلاً اینجا بوده است.

او رکود سال 2009 را به عنوان مدیرعامل ایسیلون سیستمز پشت سر گذاشت و سال بعد شرکت را به قیمت 2.25 میلیارد دلار به فروش رساند.

او اکنون مدیر عامل شرکت Nautilus Biotechnology است و در بحران اقتصادی فعلی ریسک بزرگی نمی کند.

رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.
سوجال پاتل، مدیرعامل ناتیلوس. (عکس از ناتیلوس)

پاتل گفت: “به عنوان یک شرکت در مرحله توسعه، ما هر کاری که می توانیم انجام می دهیم تا تعادل مناسبی بین سرعت بخشیدن به توسعه پلت فرم خود ایجاد کنیم و در عین حال به دنبال رشد خط برتر خود هستیم.” من می‌دانم که برای رسیدن به این تعادل چقدر دقت و انضباط لازم است.»

از آنجایی که دوران رونق بیماری همه گیر برای صنعت علوم زیستی کمرنگ می شود، پاتل تنها مدیر عامل منطقه سیاتل نیست که نحوه اداره یک کسب و کار را دوباره ارزیابی می کند.

ویلیام کانستارو، مدیر عامل بنیاد تحقیقات واشنگتن گفت: «هر شرکتی بدون توجه به مرحله باید استراتژی خود را تنظیم کند.

بر اساس مصاحبه با مدیران عامل و دیگر رهبران صنعت، در ایالت واشنگتن، واکنش به کاهش گسترده‌تر متفاوت بوده است. در اینجا چند نکته کلیدی آورده شده است:

  • با کاهش ارزش‌گذاری‌ها و تنگ‌تر شدن بودجه، اخراج‌ها بیشتر می‌شوند و شرکت‌ها سرعت استخدام را کاهش می‌دهند.
  • اما استارت‌آپ‌های جدید هنوز در حال ظهور هستند، استعداد «درست» هنوز به سختی پیدا می‌شود و فضای آزمایشگاهی مقرون به صرفه‌تر است.
  • غول های بیوفارما سیاتل بریستول مایرز اسکوئیب و سیگن بیشتر در معرض خطر رکود هستند. و همه استارتاپ ها تحت تأثیر قرار نمی گیرند.
  • برخی از استارت آپ ها نیز توسط منابع مالی مختلف مانند کمک های مالی محافظت می شوند.
  • دلایلی برای خوش بینی بلندمدت در منطقه سیاتل وجود دارد، از جمله رشد صنعت اخیر منطقه و قدرت مؤسسات آن. کیت نلسون، معاون علوم زیستی برای بانکداری تجاری در جی پی مورگان در سیاتل، گفت: «هنوز در جامعه علوم زیستی اینجا در واشنگتن، در حالی که به سال 2023 می رویم، یک حس خوش بینی وجود دارد.

دوران رونق به پایان رسیده است: سال گذشته شاهد سرمایه گذاری ریسک پذیر و فعالیت IPO در بیوتکنولوژی بودیم، زیرا در سال 2021 147 شرکت سهامی عام شدند و ارزش گذاری ها افزایش یافت. امسال تنها 25 شرکت سهامی عام شده اند و صندوق شاخص بیوتکنولوژی XBI نسبت به اوج خود در فوریه 2021 بیش از 50 درصد کاهش یافته است.

طبق گفته PitchBook، در ایالت واشنگتن، شرکت‌های داروسازی بیو دارو در سال گذشته 1.37 میلیارد دلار از طریق 48 معامله جذب کردند، اما تنها 378.1 میلیون دلار از طریق 20 معامله تا 30 سپتامبر امسال افزایش یافت.

کانستارو گفت: «میزان خروج شرکت‌های بیوتکنولوژی بسیار بالاتر از همیشه است. او گفت که ارزش‌گذاری‌های پایین‌تر و قیمت‌گذاری خرید «اثر سردکننده‌ای از طریق مراحل سرمایه‌گذاری» دارند.

“ما مدیریت کسب و کار خود را از طرز فکر “به هر قیمتی سریع حرکت کنید” در گذشته اخیر به تمرکز بر اطمینان از اینکه هر دلار تا حد امکان بهینه مصرف می شود، تغییر داده ایم.

اگرچه بودجه اولیه هنوز در دسترس است، Canestaro شاهد دورهای سری B و C کمتری است.

شرکت‌های در مراحل بعدی به جای IPO بر مشارکت‌ها تمرکز می‌کنند. شرکت های قبلی برنامه های توسعه کمتری را در نظر می گرفتند و سرعت استخدام کمتری داشتند. همه برای افزایش مبالغ خود 50 درصد بودجه بیشتری در نظر گرفته اند.

بر اساس ردیاب اخراج Fierce Biotech، حدود 120 شرکت بیوتک در سال جاری کارگران خود را اخراج کرده اند.

در واشنگتن، Absci، Zymeworks، TwinStrand Biosciences، NanoString Technologies و Sana Biotechnology کارمندان خود را در سال 2022 اخراج می کنند.

یک سخنگوی Adaptive Biotechnologies در ماه مارس، زمانی که شرکت سیاتل حدود 100 کارمند خود را اخراج کرد، گفت: «ما تصمیم دشواری برای ساده‌سازی نیروی کار خود گرفته‌ایم. با توجه به شرایط فعلی بازار که بر Adaptive و صنعت بیوتکنولوژی گسترده‌تر تأثیر می‌گذارد، باید اطمینان حاصل کنیم که انعطاف‌پذیری کافی برای دستیابی به اهداف میان‌مدت تا بلندمدت خود داریم.»

رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.
SPDR S&P Biotech ETF (XBI)، یک صندوق شاخص کلیدی بیوتکنولوژی. (اسکرین شات گوگل)

استعداد “درست” هنوز در جستجوی است: در میان تاریکی، روشنایی برای کارگرانی که به دنبال کار هستند وجود دارد. نلسون از جی پی مورگان گفت که شرکت های بیشتری در منطقه سیاتل استخدام می کنند تا اخراج.

به گفته نلسون، با وجود اخراج‌های اخیر، «جستجو برای استعدادهای برتر در واشنگتن همچنان قوی است».

اشتغال در علوم زیستی از سال 2015 تا 2020 در ایالت واشنگتن 24 درصد افزایش یافت. و برخی از اخراج ها بخشی از چرخه طبیعی بیوتکنولوژی است. به عنوان مثال، Neoleukin Therapeutics اخیراً کارکنان خود را در نتیجه داده های بالینی ناامیدکننده برای برنامه شاخص خود اخراج کرد.

مگی سالیوان، کارمند ارشد سابق در Zymeworks، گفت که کارگران به ویژه در زمینه هایی از جمله پشتیبانی از آزمایشات بالینی، نگارش پزشکی و آمار زیستی مورد نیاز هستند.

سالیوان که اکنون برای شرکت بیوتکنولوژی دیگری کار می کند، گفت: «تعدادی از شرکت ها در شش ماه گذشته از استخدام خودداری کرده اند و کل صنعت به طور چشمگیری رویکرد خود را برای استخدام تغییر داده است. با این حال، هنوز هم یافتن استعداد “درست” دشوار است.

سالیوان گفت، برخی از کارگران نیز به جای تغییر شغل، در جای خود باقی می مانند و این امر استخر استعدادها را محدود می کند.

پیدا کردن فضای آزمایشگاهی ساده تر است: رقابت شدید قبلی برای فضای آزمایشگاهی در حال کاهش است و فرصت های بیشتری برای رشد استارت آپ ها ایجاد می کند.

پیت وارسینسکه، متخصص علوم زیستی در شرکت املاک تجاری CBRE، گفت: در طول همه‌گیری، تقاضا برای فضای آزمایشگاهی در منطقه سیاتل به 1.25 میلیون فوت مربع رسید. امروزه 350000 تا 400000 فوت مربع مورد تقاضا است و برخی از مستاجران بالقوه قبل از تعهد منتظر تامین مالی یا داده هستند.

رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.
پیش نمایشی از تاسیسات تولید جدید برنامه ریزی شده سیگن در شمال سیاتل که در ماه آوریل اعلام شد. تابستان امسال، Sana Biotechnology و Sonoma Biotherapeutics نیز اعلام کردند که قصد دارند تأسیسات تولیدی در منطقه سیاتل ایجاد کنند. (تصویر سیگن)

شرکت های بزرگتر بافر هستند و به دنبال کارگران هستند: شرکت های بزرگ داروسازی و بیوتکنولوژی تا حد زیادی از خماری در امان مانده اند و برخی از آنها در حال پیشرفت هستند.

شرکت جهانی بیوتکنولوژی سیگن حدود 1800 نفر را در منطقه سیاتل استخدام می کند و بیش از 100 موقعیت باز دارد. و سهام Bristol Myers Squib (BMS) که دارای مرکز تحقیق و توسعه سلول درمانی و ایمونونوکولوژی در منطقه سیاتل است، در دسامبر به رکورد بالایی رسید.

سخنگوی BMS گفت که بیش از 1400 کارگر در منطقه دارد و “در همه سطوح” برای نقش های تحقیق و توسعه و تولید استخدام می کند.

بسیاری از استارت‌آپ‌ها اخیراً بودجه جذب کرده‌اند: استارت‌آپ‌های جدیدتر و سریع‌تر به روش‌های مختلف به رکود واکنش نشان می‌دهند.

چندین استارت آپ با بودجه خوب در منطقه سیاتل در سال جاری ظهور کرده اند، از جمله Affini-T Therapeutics، Bonum Therapeutics و Cajal Neuroscience.

رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.
هیدی هاگن، مدیر ارشد فناوری سونوما. (عکس از سونوما)

هیدی هاگن، مدیر ارشد فناوری، گفت: استارت‌آپ سلول درمانی Sonoma Biotherapeutics سال گذشته 265 میلیون دلار سری B جمع‌آوری کرد و هیچ تغییر عملیاتی «مستقیم با شرایط اقتصادی خارجی» ایجاد نکرده است. سونوما در حال توسعه یک مرکز تحقیق و توسعه و تولید به مساحت 83000 فوت مربع در سیاتل است و در حال استخدام است.

سانا، یکی دیگر از شرکت‌های سلول‌درمانی، زمانی که در فوریه 2021 عمومی شد، 587 میلیون دلار جمع‌آوری کرد که بزرگترین IPO برای یک شرکت بیوتکنولوژی در مرحله پیش بالینی بود. این شرکت در تابستان امسال اعلام کرد که قصد دارد یک مرکز تولید سلول درمانی در منطقه سیاتل ایجاد کند، اما اخیراً اولویت های برنامه ای خود را “تطبیق مجدد” داده و بین 75 تا 80 کارمند خود را اخراج کرده است.

ناتیلوس در سال گذشته 345 میلیون دلار در ادغام SPAC جمع آوری کرد، اما پاتل با ایجاد شرکت تجزیه و تحلیل پروتئین، اقتصاد بزرگتری را در ذهن دارد.

پاتل گفت: “ما مدیریت کسب و کار خود را از طرز فکر “به هر قیمتی سریع حرکت کنید” در گذشته اخیر به تمرکز بر اطمینان از اینکه هر دلار تا حد امکان بهینه مصرف می شود، تغییر داده ایم.

Nautilus همچنین شاهد نامزدهای با کیفیت بالاتر و با تجربه تر است که بخشی از آن به دلیل اخراج و بستن کمربند در شرکت های دیگر است. پاتل گفت: “ما قصد داریم از این فرصت نهایت استفاده را ببریم تا قدرت و تجربه تیم خود را در حال حاضر و در آینده افزایش دهیم.”

تنوع در منابع مالی از برخی استارتاپ ها محافظت می کند: Phase Genomics محصولات و خدمات مبتنی بر توالی یابی تخصصی را می فروشد و همچنین توسط چندین کمک مالی پشتیبانی می شود. اخیراً، این شرکت 5.5 میلیون دلار از بنیاد گیتس و مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده دریافت کرده است تا ویروس هایی را که باکتری ها را آلوده می کنند فهرست کند.

ایوان لیاچکو، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران، گفت: «به‌عنوان یک شرکت عمدتاً عقب‌نشین با درآمدهای مثبت، تا حد زیادی از این رکود بازار مصون مانده‌ایم». لیاچکو گفت که فاز در حال استخدام است و انتظار ندارد پیش بینی بودجه خود را تغییر دهد.

رهبران صنعت بیوتکنولوژی در میان رکود، اخراج کارکنان، خوش‌بینی محتاطانه‌ای برای سال 2023 دارند.
ایوان لیاچکو، مدیرعامل فاژ ژنومیکس. (عکس فاز)

Lumen Bioscience که در حال ساخت یک مرکز تولیدی در یک نانوایی سابق در سیاتل است، به طور مشابه با کمک های مالی 44.6 میلیون دلاری از سوی دولت ایالات متحده و سازمان های غیرانتفاعی، مکمل درآمد حاصل از همکاری های تجاری خود، و 27.7 میلیون دلار پول نقد برای سرمایه گذاری خطرپذیر، تقویت شده است.

لومن همچنین رویکردی ساده برای تولید دارو دارد و روش‌های درمانی را در جلبک‌هایی که می‌توانند بلعیده شوند، رشد می‌دهد.

مدیر عامل Lumen Brian Finrow گفت: “ما دریافتیم که ساختار هزینه کمتر و تامین مالی قابل اعتماد و غیر کاهش دهنده اکنون برای سرمایه گذاران جذاب تر است که دوران رونق گذشته است و کارایی سرمایه تحقیق و توسعه دوباره مد شده است.”

Lumen هزینه ها را کند کرده است و سرمایه گذاری های بزرگی مانند تجهیزات آزمایشگاهی جدید را با دقت بیشتری در نظر می گیرد. فینرو گفت، در حالی که استارتاپ هنوز در حال رشد تیم خود است، اما با سرعت کمتری اتفاق می افتد.

فینرو گفت: «به نظر منطقی می‌رسد که از طوفان اقتصادی به این طریق خلاص شویم. اما ما سخت در حال کار بر روی راه هایی برای به سرعت بخشیدن به همه چیز هستیم.”

شرکت ها منتظر فروکش شدن طوفان هستند: حتی با وجود سطوح مختلف بستن کمربند، رهبران علوم زیستی در واشنگتن می گویند آینده بلند مدت روشن است.

این ایالت خانه موسساتی مانند فرد هاچ و دانشگاه واشنگتن است که در چند سال گذشته شرکت های متعددی را ایجاد کرده اند. منطقه سیاتل به ده استخر برتر استعدادهای علوم زیستی تبدیل شده است. به عنوان مرکز طراحی پروتئین و شرکت های سلول درمانی شناخته می شود. و درمان های تجربی متعددی هنوز در حال توسعه هستند.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز مملو از پول نقد هستند که بسیاری از آنها هنوز آزاد نشده‌اند. شرکت Frazier Life Sciences نزدیک به 1 میلیارد دلار در ماه مارس جمع آوری کرد. Arch Venture Partners 2.9 میلیارد دلار در ژوئن امسال جمع آوری کرد. و OrbiMed و Flagship Powering هر کدام بیش از 2 میلیارد دلار در سال 2021 جمع آوری کردند. Madrona Venture Group مستقر در سیاتل، که به طور فزاینده ای در علوم زیستی سرمایه گذاری کرده است، امسال 690 میلیون دلار از دو صندوق جمع آوری کرد.

شرکت هایی مانند BMS که در حال جذب محققان آشنا با سلول درمانی هستند، برای بلندمدت برنامه ریزی می کنند. BMS اخیراً 450,000 دلار به کالج اجتماعی Shoreline در نزدیکی سیاتل برای کمک به تأمین بودجه ساخت یک مجتمع کلاسی برای آموزش دانشمندان، مهندسان و کارشناسان در تولید زیستی اهدا کرد. این ابتکار همچنین باید به سایر شرکت های منطقه که در آینده به دنبال کارگر هستند کمک کند.