• خانه
  • اخبار
  • رای اتحادیه اروپا در مورد حق تعمیر، آن را یک قدم به قانون شدن نزدیکتر کرده است

رای اتحادیه اروپا در مورد حق تعمیر، آن را یک قدم به قانون شدن نزدیکتر کرده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
رای اتحادیه اروپا در مورد حق تعمیر، آن را یک قدم به قانون شدن نزدیکتر کرده است

در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که اتحادیه اروپا و تنظیم‌کننده‌های آن قوانین مختلفی را برای بهبود شرایط ارائه خدمات به شرکت‌های خارجی تصویب کرده‌اند. در مورد دوم، ما شاهد رأی اتحادیه اروپا در مورد حق تعمیر هستیم که چنین پیشنهادی را یک قدم به قانونی شدن نزدیکتر می کند. اس ترنجی با من باش.

اتحادیه اروپا به حق تعمیر رای می دهد. قانون، تولیدکنندگان را موظف می کند که قابلیت نگهداری محصولات خود را افزایش دهند

به گفته AppleInsider، حق اصلاح، حداقل در قوانین اتحادیه اروپا، در حال حاضر به واقعیت نزدیک شده است، زیرا آخرین رای تنها با سه رای مخالف حمایت شد. به نظر می رسد اتحادیه اروپا از امکان تعمیر دستگاه های تلفن همراه حمایت می کند و آنها در تلاش هستند تا این یک ابتکار عملی و کلیدی برای سال 2022 باشد.

از سال 2020، پیشنهادات مربوط به قانون تعمیر توسط پارلمان اروپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اما این بار خبر بسیار خوبی است، زیرا بخش مهمی از قانون پیشنهادی قبلاً به همه پرسی گذاشته شده است. پارلمان اروپا با 509 رای موافق، 3 رای مخالف و 13 رای ممتنع به پیشنهاد کمیسیون اروپا رای مثبت داد. به این ترتیب قانون حق تعمیر حداقل در کشورهای اتحادیه اروپا به واقعیت نزدیکتر می شود.

اما این پیشنهاد دقیقا چیست؟ در واقع، اگر قانون تبدیل به قانون شود، تولیدکنندگان را ملزم می کند که به جای جایگزینی یک محصول آسیب دیده با محصول جدید، محصولاتی طراحی کنند که عمر طولانی تری داشته باشند و قابل تعمیر باشند. این پیشنهاد همچنین بر لزوم اطمینان از دسترسی بهتر کاربران نهایی و ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث به قطعات یدکی و دفترچه راهنما تاکید می کند تا بتوانند به عنوان مثال آیفون را به راحتی تعمیر کنند.

اتحادیه اروپا به حق تعمیر رای داد

در این پیشنهاد همچنین به افکار عمومی در این مورد اشاره شده است. بر اساس داده ها، 79 درصد از شهروندان اتحادیه اروپا موافق هستند که تولید کنندگان باید فرآیند تعمیر دستگاه ها را ساده کنند یا در صورت آسیب دیدن قطعات جداگانه، آنها را تعویض کنند. علاوه بر این، 77٪ ترجیح می دهند به جای تعویض کامل دستگاه خود را تعمیر کنند.

اما این پیشنهاد به همین جا ختم نمی شود. این به این دلیل است که این پیشنهاد همچنین شامل الزامی برای شرکت‌ها برای تمدید گارانتی بیش از دو سال برای دسته‌بندی محصولات خاص است. می توان گفت که یک دوره گارانتی طولانی تر ممکن است مصرف کنندگان را به دنبال تعمیر به جای تعویض کامل دستگاه ترغیب کند. این نظر مارسل کولایا، عضو پارلمان اروپا و کمیته بازار داخلی و حمایت از مصرف کننده است.

اگر همه چیز طبق اتحادیه اروپا پیش برود، حق پیشنهاد برای تعمیرات می تواند توسط قانون در سه ماهه سوم سال 2022 تصویب شود. همانطور که می دانید، تبدیل یک پیشنهاد به قانون نیازمند چندین مرحله است، بنابراین در این مرحله هیچ چیز مشخص نیست و باید بیایید منتظر بمانیم و ببینیم که با این پیشنهاد چه اتفاقی می افتد و وقتی به قانون تبدیل شود چه اتفاقی می افتد.

آیا سال 2022 سال تعمیرات برای مصرف کنندگان است؟

از آنجایی که به نظر می رسد، سال 2022 سالی خواهد بود که در آن کاربران می توانند به راحتی برخی از تعمیرات دستگاه ها و گجت های خود را انجام دهند. حداقل در آیفون و حداقل طبق اپلیکیشنی که اخیراً اعلام شده است، فرآیند سلف سرویس برای کاربران بسیار مفید خواهد بود. درست قبل از پایان سال 2021، کوپرتینویی ها اعلام کردند که به کاربران اجازه خواهند داد تا آیفون و مک های خود را تا سال 2022 تعمیر کنند (طبق گزارش AppleInsider)، اما به جز این اعلامیه، هنوز چیزی منتشر نشده است.

در این اطلاعیه آمده است که برنامه سلف سرویس برای تعمیرات در سال 2022 با قطعات آیفون 12 و آیفون 13 شروع می شود و بعداً با تراشه های M1 به مک گسترش می یابد. در ابتدا، این برنامه بر روی قطعات رایجی که ممکن است نیاز به تعمیر در آیفون شما داشته باشد تمرکز می کند. به عنوان مثال، صفحه نمایش، باتری و دوربین آن و همچنین اجزای اضافی در اواخر سال 2022 در دسترس خواهند بود.

علاوه بر این، اپل راهنمای تعمیرات را ارائه می دهد تا کاربران بتوانند مشکل آیفون خود را تشخیص دهند و قطعات و ابزارهای مورد نیاز برای تعمیر را سفارش دهند. البته باید قطعات اصلی اپل را برگردانید تا بتوانید برای قطعاتی که می خواهید بخرید اعتبار دریافت کنید.

مطابق با PhoneArenaاگرچه این برنامه هنوز راه اندازی نشده است و تنها در ماه نوامبر توسط اپل اعلام شد، امیدواریم که این پیشنهادات اتحادیه اروپا برای حقوق تعمیر به قانونی شدن نزدیک شود. زیرا می تواند اپل و سایر تولیدکنندگان را تشویق کند تا بیشتر به فکر تعمیر محصولات خود باشند. نظر شما در مورد این چیست؟