• خانه
  • اخبار
  • رئیس جمهور ایسلند در سفر خود به سیاتل پیامی برای آمازون و مایکروسافت دارد

رئیس جمهور ایسلند در سفر خود به سیاتل پیامی برای آمازون و مایکروسافت دارد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
رئیس جمهور ایسلند در سفر خود به سیاتل پیامی برای آمازون و مایکروسافت دارد

رئیس جمهور ایسلند در سفر خود به سیاتل پیامی برای آمازون و مایکروسافت دارد
گودنی یوهانسون، رئیس جمهور ایسلند، در اجلاس نوآوری اسکاندیناوی در سیاتل در 19 مه 2022 سخنرانی می کند (صفحه نمایش زنده)

هنگام ایجاد دستگاه ها و نرم افزارهای دیجیتال، زبان های کمتر رایج را به خاطر بسپارید.

این پیامی بود که رئیس جمهور ایسلند در جریان سفر این هفته خود به سیاتل به غول های فناوری محلی مایکروسافت و آمازون رساند.

رئیس جمهور گودنی جوهانسون روز پنجشنبه در نشست نوآوری اسکاندیناوی گفت: “هیچ زبانی نباید رها شود.” این رویداد در موزه ملی اسکاندیناوی در محله بالارد سیاتل برگزار شد.

جوهانسون گفت هیچ مشکلی با زبان انگلیسی وجود ندارد – همسرش الیزا رید کانادایی الاصل است – اما حفظ زبان هایی که توسط جمعیت کمتری صحبت می شود مهم است. جمعیت ایسلند تقریباً 366000 نفر است.

ما می‌خواهیم در جامعه‌ای زندگی کنیم که هیچ‌کس در آن جا نمانده باشد و فناوری باید نیروی خوبی باشد.»

جوهانسون نگرانی های خود را در طی یک پنل با نیکو استروم، دانشمند برجسته آمازون، و آرول منزز، مهندس برجسته مایکروسافت در میان گذاشت.

استروم گفت که الکسای آمازون به 17 زبان صحبت می کند. ایسلندی یکی از آنها نیست.

استروم گفت که این شرکت در حال اضافه کردن زبان‌ها است، اما زمان‌بر است و برخی از چالش‌های حفظ حریم خصوصی با مجموعه داده‌های زبان وجود دارد. آمازون از استراتژی های جدیدی برای تسریع سرعت استفاده می کند. او گفت به جای جابجایی از یک زبان به زبان دیگر، او اکنون از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی استفاده می کند، “جایی که می توان یک زبان را از زبان دیگری یاد گرفت.”

استروم گفت: “ما می خواهیم همه بتوانند از الکسا استفاده کنند.” “هدف ما این است.”

جوهانسون گفت که کشورش پایگاه های اطلاعاتی بزرگی را راه اندازی کرده است که زبان ایسلندی را ضبط می کند و خوشحال است که با شرکت های فناوری به اشتراک می گذارد تا با سخت افزار و نرم افزار یکپارچه شود.

منزز گفت که اپلیکیشن مترجم مایکروسافت به 111 زبان صحبت می کند. این شامل ایسلندی می شود، اما نه سامی، که بسیاری از زبان های رایج در شمال اروپا را پوشش می دهد.

منزز در مورد اهمیت گنجاندن انواع زبان ها در محصولات فناوری توافق کرد. او خاطرنشان کرد که مایکروسافت ابتکار هوش مصنوعی خود را برای میراث فرهنگی دارد که برای حفظ زبان های در معرض خطر کار می کند.

وی گفت: زبان اساس فرهنگ و جامعه است.

یوهانسون همچنین موضوع دسترسی افراد دارای معلولیت به فناوری را مطرح کرد. دستگاه‌های فعال با صدا می‌توانند زندگی افراد دارای معلولیت جسمی را تغییر دهند. ابزارهای تبدیل گفتار به متن به افرادی که صدای ضعیفی دارند کمک می کند، در حالی که پخش کننده های صوتی به نابینایان کمک می کنند.

جوهانسون گفت: «ما می‌خواهیم در جامعه‌ای زندگی کنیم که هیچ‌کس در آن جا نمانده باشد و فناوری باید نیروی خوبی باشد.»

در یک سخنرانی اصلی قبل از پانل، رئیس جمهور محدودیت های زبانی این فناوری را با صحبت با سیری، دستیار شخصی مجازی اپل به تصویر کشید.

او پرسید: “هی، سیری، آیا تو ایسلندی صحبت می کنی؟” پاسخ او: «هوم. من جوابی برای آن ندارم. آیا کار دیگری می توانم برای کمک انجام دهم؟”