• خانه
  • اخبار
  • دیوید بیکر، رئیس موسسه طراحی پروتئین سیاتل، استارتاپ بیوتکنولوژی لندن را راه اندازی کرد

دیوید بیکر، رئیس موسسه طراحی پروتئین سیاتل، استارتاپ بیوتکنولوژی لندن را راه اندازی کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دیوید بیکر، رئیس موسسه طراحی پروتئین سیاتل، استارتاپ بیوتکنولوژی لندن را راه اندازی کرد

دیوید بیکر، رئیس موسسه طراحی پروتئین سیاتل، استارتاپ بیوتکنولوژی لندن را راه اندازی کرد
دیوید بیکر مدیر IPD. (عکس IPD)

دیوید بیکر، یکی از بنیانگذاران بیوتکنولوژی میوه و دانشمند دانشگاه واشنگتن، رئیس موسسه طراحی پروتئین UW، یک شرکت جدید راه اندازی کرده است.

Charm Therapeutics مستقر در لندن از آموزش عمیق برای کشف ترکیبات جدید علیه اهداف سرطان و سایر زمینه های درمانی استفاده می کند. این هفته، این شرکت 50 میلیون دلار بودجه سری A را اعلام کرد.

بیکر یکی از بنیانگذاران با مدیرعامل Laksh Aitani است، که قبلا مهندس یادگیری ماشین در شرکت کشف دارو Exscientia و بنیانگذار Genei، یک شرکت بیوتکنولوژی دیگر با قدرت محاسباتی بود.

پلتفرم یادگیری عمیق Charm Therapeutics، DragonFold، بر اساس بیانیه‌ای که روز پنجشنبه راه‌اندازی این شرکت جدید را اعلام کرد، توسط Baker و Aitani توسعه داده شد.

DragonFold برای یافتن عوامل درمانی جدید با مولکول های کوچک در برابر اهداف پروتئینی طراحی شده است. چنین مولکول های کوچکی پتانسیل تداخل با پروتئین های بدن را دارند که همه چیز از تقسیم سلولی گرفته تا رشد سلولی را کنترل می کنند.

این ابزار می تواند ساختار کریستالی یک پروتئین کوچک متصل به مولکول را پیش بینی کند. و به عنوان ورودی فقط به ساختار شیمیایی مولکول کوچک و توالی پروتئین نیاز دارد.

دیوید بیکر، رئیس موسسه طراحی پروتئین سیاتل، استارتاپ بیوتکنولوژی لندن را راه اندازی کرد
پروتئین (بنفش) در تعامل با لیگاند مولکولی کوچک (سبز) در DragonFold. (تصویر جذاب)

آزمایشگاه 100 نفره بیکر در UW منبع بسیاری از طرح های پروتئینی مبتنی بر سیاتل است. به گفته وب سایت IPD، بیکر قبلاً 9 شرکت را تأسیس کرده و به 18 شرکت دیگر مشاوره داده است.

عوامل IPD عبارتند از Neoleukin Therapeutics که ترکیب تومور جامد کاملاً طراحی شده آن در آزمایشات بالینی اولیه قرار دارد. Cyrus Biotechnology که با دیگر شرکت‌های طراحی داروهای بیودارویی و شرکت واکسن Icosavax همکاری کرده است که در تابستان گذشته ۱۸۰ میلیون دلار در IPO خود جمع‌آوری کرد.

زمستان گذشته، ابزار یادگیری عمیق IPD RoseTTAFold که توسط Minkyung Baek و همکارانش توسعه یافته بود، جایزه موفقیت سال را از مجله Science دریافت کرد. این ابزار و یکی دیگر از DeepMind آلفابت، دانشمندان را با سرعت و دقت خود در پیش بینی چگونگی تا شدن پروتئین ها در سه بعدی شگفت زده کرد.

آیتانی به Endpoints News گفت، اما DragonFold یک مدل کاملاً متفاوت از ابزار RoseTTAFold یا DeepMind است.

بخش‌های بیکر در حال پیوستن به فهرست رو به رشدی از شرکت‌های بیوتکنولوژی هستند که از ابزارهای محاسباتی برای توسعه داروها استفاده می‌کنند. آلفابت در نوامبر گذشته آزمایشگاه های ایزومورفیک را برای استفاده از نرم افزار طراحی داروی DeepMind ایجاد کرد و بهار گذشته Insitro 400 میلیون دلار سرمایه خطرپذیر دریافت کرد و Recursion در IPO خود 436 میلیون دلار جمع آوری کرد.

Charm مجموعه ای از دورهای مالی توسط F-Prime Capital و OrbiMed رهبری می شد. سایر شرکت کنندگان عبارت بودند از General Catalyst، Khosla Ventures، Braavos و Axial.