• خانه
  • اخبار
  • دیابت نوع 2 سرعت پیری مغز و زوال عملکرد شناختی را افزایش می دهد

دیابت نوع 2 سرعت پیری مغز و زوال عملکرد شناختی را افزایش می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دیابت نوع 2 سرعت پیری مغز و زوال عملکرد شناختی را افزایش می دهد

مطالعات اخیر نشان می دهد که میزان پیری مغز و زوال عملکرد شناختی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بیشتر است.

یک مطالعه جدید با مقایسه افراد بدون دیابت یا دیابت نوع 2 نشان می دهد که این افراد به دلیل دیابت نوع 2 پیری مغز سریع تری را تجربه می کنند.

به گفته محققان، الگوی آسیب عصبی در افراد مبتلا به این نوع دیابت یا افراد با پیری طبیعی یکسان است. اما در افراد مبتلا به این بیماری حدود 26 درصد سریعتر پیشرفت می کند. محققان از داده های مربوط به ساختار و عملکرد مغز در 20000 نفر در سنین 50 تا 80 سال استفاده کردند و پس از تجزیه و تحلیل مطالعات قبلی دریافتند که تغییرات مرتبط با پیری مغز در نتیجه این بیماری بیشتر است.

به گفته محققان، تغییرات در عملکرد اجرایی مغز هم در افراد دیابتی و هم در افراد غیر دیابتی یکسان است. این ویژگی ها شامل حافظه فعال، یادگیری و تفکر انعطاف پذیر برای کنترل خود است. با این حال، افراد مبتلا به دیابت کاهش سریع‌تری در پردازش مغز در عملکرد اجرایی دارند. مطالعات MRI همچنین نشان داده است که کاهش ماده خاکستری مغز در افراد مبتلا به دیابت بسیار بیشتر از سایر افراد هم سن است.

از سوی دیگر، طول مدت دیابت ممکن است تأثیر بیشتری بر عملکرد مغز داشته باشد. در حال حاضر حدود 90 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و برخی دیگر دارای ترکیبی از دیابت نوع 1 و بارداری هستند. مهم ترین علل دیابت نوع 2 در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند، کم تحرکی، تری گلیسیرید بالا و فشار خون بالا است.