• خانه
  • اخبار
  • دو شراره عظیم خورشیدی توسط رصدخانه ناسا ثبت شده است

دو شراره عظیم خورشیدی توسط رصدخانه ناسا ثبت شده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دو شراره عظیم خورشیدی توسط رصدخانه ناسا ثبت شده است

دو شعله شدید خورشیدی کلاس M در ساعت 8 بعد از ظهر روز سه شنبه و 5 صبح چهارشنبه رخ داد که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا ثبت شده است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، فوران دو شعله ثبت شده خورشیدی به دلیل لکه جدیدی به نام AR3004 رخ داد که اوایل روز سه شنبه باعث انفجار بزرگتری شد. با این حال، پیش از این، ناسا در مورد تأثیر احتمالی شفق قطبی بر زیرساخت ها و خطوط برق هشدار داده بود. در طول این حادثه، مرکز هواشناسی فضایی یک خاموشی متوسط ​​را به دلیل فوران های اولیه صبح که در آن زمان در اوج خود بود، گزارش کرد.

شراره های خورشیدی، متشکل از اشعه ایکس و تشعشعات شدید فرابنفش، می توانند ارتباطات رادیویی با فرکانس بالا را با یونیزه کردن جو فوقانی زمین، یعنی یونوسفر، مختل کنند. یونوسفر در 48 تا 965 کیلومتری سیاره زمین قرار دارد و خارجی ترین لایه جو را تشکیل می دهد.

با حرکت ذرات باردار که از تاج خورشیدی به سمت زمین خارج می شوند، می توان شفق قطبی ناشی از شعله های خورشیدی را افزایش داد. این ذرات در اثر خطوط میدان مغناطیسی به سمت سیاره ما حرکت می کنند و پس از برخورد با لایه های بالایی جو و تحریک مولکول های هوا، نورهای رنگی تولید می کنند.