دلایل عدم استفاده اپل از صفحه نمایش 2K چیست؟

دلایل عدم استفاده اپل از صفحه نمایش 2K چیست؟

اپل در سال های اخیر نشان داده است که علاقه چندانی به استفاده سریع از آخرین فناوری های بازار ندارد و معمولاً بعداً به آنها روی می آورد. این را می توان در بسیاری از موارد مشاهده کرد. اما در مورد مانیتورها، دلایل اپل برای عدم استفاده از صفحه نمایش 2K چیست؟ آیا این مزیتی هم برای اپل دارد؟ اس ترنجی با من باش.

دلایل عدم استفاده اپل از صفحه نمایش 2K

سال ها پیش، اپل از نظر نوآوری و موارد دیگر در خط مقدم بازار گوشی های هوشمند قرار داشت. این شرکت معمولاً اولین سازنده ای بود که یک ویژگی را ارائه کرد و برندهای چینی به زودی آن را برای استفاده در محصولات خود کپی کردند. با این حال، به نظر می رسد که برندهای چینی دیگر نگاهی به اپل ندارند. در واقع آنها اکنون متفاوت عمل می کنند. برندهای چینی اکنون از نظر نوآوری بسیار جلوتر از اپل هستند، اما اپل همیشه در تلاش است تا همه چیزهایی را که برندهای چینی در بازار دارند ارتقا دهد.

با نگاهی به تکنولوژی ویدئو، عمر باتری، شارژ سریع و صفحه نمایش، مشخص است که برندهای چینی پیشرفته تر هستند. درست مانند زمانی که اپل از صفحه نمایش LCD استفاده می کرد، سازندگان تلفن های اندرویدی سعی می کردند از صفحه نمایش های OLED استفاده کنند. اکنون که برندهای اندرویدی نمایشگرهای 2K را عرضه می کنند، به نظر می رسد که اپل در تلاش است تا این کار را انجام دهد.

ممکن است برخی افراد نپرسند که چرا اپل از صفحه نمایش 2K برای آیفون استفاده نمی کند؟ همه ما می دانیم که اکثر کاربران آیفون علاقه ای ندارند، در عوض حتی اپل می گوید چرا باید از صفحه نمایش 2K برای آیفون استفاده کنیم؟ با این حال، علاقه مندان به فناوری نگرانی های درستی دارند. همانطور که همه ما می دانیم، اپل معمولا از صفحه نمایش برای ایجاد نویز استفاده نمی کند.

آیفون های اپل عمدتاً به دلیل تراشه قدرتمند و سیستم iOS آنها محبوب هستند. به همین دلیل است که آیفون بسیار مورد استفاده مصرف کنندگان قرار می گیرد. اما سوال اینجاست که چه چیزی در انتظار اپل است؟ با این حال، تراشه ها و سیستم های تلفن های اندرویدی تقریباً یکسان هستند. تنها تفاوت در تنظیمات فنی و الگوریتم طراحی است. بنابراین صفحه نمایش 2K یکی از بارزترین ویژگی های تبلیغات آنها است.

پنل نمایشگر آیفون 14 اپل منقضی شده است، طراحی i-cutout تایید شده است

در واقع، به عنوان یک کاربر معمولی، صادقانه بگویم، حتی اگر یک گوشی اندرویدی با صفحه نمایش 2K داشته باشید، تأثیر قابل توجهی بر درک بصری شما ندارد. حتی اگر یک گوشی با صفحه نمایش 1080p دارید، ممکن است تفاوت را متوجه نشوید. کاربران عادی، با وجود این تفاوت ها، فیلم می بینند، صفحات وب را مرور می کنند و بازی می کنند. در حالی که کاربران عادی می دانند که نمایشگر 2K بهتر از 1080p خواهد بود، اما در نهایت نمی توانند تفاوتی ایجاد کنند.

برندهای چینی علیه اپل

بسیاری از تولیدکنندگان چینی در حال حاضر محصولاتی با صفحه نمایش 2K (با حداکثر وضوح 3216 در 1440 پیکسل) دارند. وقتی این رزولوشن را با رزولوشن ۲۷۷۸ در ۱۲۸۴ آیفون ۱۳ پرو مکس مقایسه می کنیم، مشخص می شود که این دستگاه صفحه نمایش استاندارد ۲K را ندارد. با این حال، نمی توان انکار کرد که آیفون حتی بدون صفحه نمایش 2K همچنان فروش خوبی دارد.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا وضوح صفحه نمایش به اعداد فرد نیاز ندارد. احتمالاً عاملی است که نشان می دهد چرا آنها اینقدر ضعیف عمل می کنند. زیرا ظاهر و حس صفحه نمایش کاربر چندان قابل درک نیست. چیزی که باید روی آن تمرکز کنید اندازه صفحه نمایش و تراکم پیکسلی (PPI) است. تراکم پیکسلی نشان دهنده تعداد پیکسل در هر اینچ صفحه است. هر چه مقدار بالاتر باشد، تصویر ظریف تر و واضح تر است. بنابراین در وضوح یکسان، اندازه‌ها و تراکم پیکسل‌های مختلف در نهایت نتایج متفاوتی به دست می‌دهند.

به عنوان مثال، آیفون 13 پرو مکس دارای صفحه نمایش 6.7 اینچی OLED با وضوح 2778 در 1284 پیکسل و تراکم پیکسلی 458 PPI است. در مقایسه می توان این دستگاه را با پرچمدار چینی مقایسه کرد که از صفحه نمایش 2K بهره می برد که دارای صفحه نمایش 6.7 اینچی با رزولوشن 3216 در 1440 و تراکم پیکسلی 525 PPI است.

از این منظر، نمایشگر 2K ضروری به نظر می رسد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اپل از تراکم پیکسلی (نه وضوح صفحه نمایش) به عنوان استانداردی برای فرمولاسیون صفحه نمایش استفاده می کند. لازم به ذکر است که از آنجایی که مفهوم «نمایشگر شبکیه چشم» توسط استیو جابز در جریان عرضه آیفون 4 معرفی شد، نمایشگر استاندارد گوشی موبایل بر اساس استاندارد اپل است.

صفحه نمایش استاندارد رتینا

اپل در جریان عرضه آیفون 4، وضوح 960 در 640 پیکسل را بر روی صفحه نمایش 3.5 اینچی قرار داد و تراکم پیکسلی این صفحه نمایش را به 330 PPI رساند. استیو جابز در آن زمان گفت که وقتی چیزی را در فاصله 10 تا 12 اینچ از هم نگه می‌دارید، چشم شما نمی‌تواند پیکسل‌ها را شناسایی کند تا زمانی که تراکم پیکسل آن به 300 PPI برسد. این بدان معناست که افزایش وضوح در این ابعاد به هزینه ای غیر ضروری تبدیل می شود.

این تعریف اولیه اپل از نمایشگر رتینا است و تراکم پیکسلی صفحه نمایش آیفون 4 به 326 ppi رسیده است. در آن زمان، سازندگان تلفن های اندرویدی به دلیل مفهوم جابز مجبور شدند از وضوح 720P که استاندارد صفحه نمایش رتینا را برآورده نمی کرد، به رزولوشن 1080P حرکت کنند. سپس، زمانی که اپل به جای نمایشگرهای LCD از نمایشگرهای OLED استفاده کرد، تراکم پیکسلی به 450 PPI افزایش یافت که این شرکت هنوز هم از آن استفاده می کند.

آیا صفحه نمایش 2K برای کاربران عادی مناسب است؟

در واقع، کاربران عادی نیازی به نمایشگر 2K نخواهند داشت. با این حال، سازندگان اندروید ترجیح می دهند برای افزایش قابل توجه تراکم پیکسلی، گوشی های هوشمند خود را با صفحه نمایش 2K عرضه کنند. بنابراین، این فقط یک ترفند بازاریابی است و نمایشگر را به میزان قابل توجهی بهبود نمی بخشد. به طور کلی، عملکرد صفحه نمایش یکسان خواهد بود و صفحه نمایش 2K در حال حاضر به طور قابل توجهی بهتر از صفحه نمایش آیفون نیست.

بیایید نگاهی دیگر به اپل بیندازیم. آیا واقعاً به این دلیل است که اپل نمی تواند با صفحه نمایش 2K خود مطابقت داشته باشد؟ چرا از آن استفاده نمی کنید؟ احتمالا نه. واقعیت این است که در حال حاضر نیازی به نمایشگر 2K برای اپل نیست. هنگام در نظر گرفتن وضعیت بازاریابی، یک صفحه نمایش 2K می تواند به عنوان یک ترفند بازاریابی ساده استفاده شود.

از نظر تئوری، صفحه نمایش 2K واقعا عالی است، اما برای چشم انسان وضوح 2K ضروری نیست، تا زمانی که اندازه پیکسل در هنگام نگاه کردن به تلفن همراه از فاصله معمولی قابل مشاهده نباشد. تفاوت بین مانیتورهای 2K و 1080P را متوجه نخواهید شد مگر اینکه از میکروسکوپ برای دیدن صفحه نمایش یا دور نگه داشتن آن از دید استفاده کنید. در واقع، اگر دقت کنید، می توانید تفاوت را در یک نگاه ببینید. با این حال، اکثر مردم به گوشی های هوشمند خود اینگونه نگاه نمی کنند.

مطابق با GizChinaنکته مهم دیگر این است که مانیتورهای 2K معمولاً انرژی بیشتری مصرف می کنند و به قدرت CPU و GPU بیشتری نیاز دارند. با توجه به وضعیت باتری اپل، این شرکت به طور طبیعی این را در نظر می گیرد. اپل ممکن است با صفحه نمایش 2K نیاز به افزایش ظرفیت باتری دستگاه های خود و همچنین افزایش ظرفیت شارژ سریع داشته باشد. ممکن است شرکت برای ویژگی‌ای که تفاوت قابل‌توجهی ایجاد نمی‌کند، تمایلی به ایجاد این تغییرات نداشته باشد. نظر شما در مورد دلایل عدم استفاده اپل از صفحه نمایش 2K چیست؟