• خانه
  • اخبار
  • دستگاه آب شیرین کن قابل حمل برای محققان اماراتی بدون نیاز به فیلتر کار می کند

دستگاه آب شیرین کن قابل حمل برای محققان اماراتی بدون نیاز به فیلتر کار می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دستگاه آب شیرین کن قابل حمل برای محققان اماراتی بدون نیاز به فیلتر کار می کند

یک دستگاه آب شیرین کن کوچک که توسط محققان MIT ساخته شده است می تواند آب نمک را بدون نیاز به فیلتر به آب آشامیدنی تبدیل کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، محققان MIT دستگاه نمک زدایی کمی شبیه چمدان ساخته اند که با تلاش بسیار کم و با کمک پنل های خورشیدی می تواند ذرات و نمک را از آب آشامیدنی تازه پاک کند. مهمترین نکته در طراحی این دستگاه عدم استفاده از فیلتر برای تصفیه آب می باشد. زیرا از جریان الکتریکی برای از بین بردن ذرات استفاده می کند. بنابراین در دراز مدت نیازی به نگهداری و تعمیر ندارد و عمر طولانی تری خواهد داشت. ضمناً این دستگاه نمک زدایی در مناطق دورافتاده قابل استفاده است.

تیم طراحی این دستگاه تصفیه آب از روند پیچیده ساخت آن در حدود یک دهه خبر داد و گفت: نیمی از این زمان برای درک فیزیک پشت این فرآیند صرف شد. این دستگاه که توسط محققان MIT ساخته شده است، برخلاف دستگاه های تجاری موجود در بازار، از پمپ ها و فیلترهای فشار بالا استفاده نمی کند. روش نمک زدایی در این دستگاه پلاریزاسیون غلظت یون (ICP) نام دارد که در آن از میدان الکتریکی به عنوان غلاف در بالا و پایین لوله آب استفاده می شود.

این غشای الکتریکی می تواند ذرات باردار مثبت و منفی مانند مولکول های نمک، ویروس ها و باکتری ها را هنگام عبور آب دفع کند. به دلیل عدم استفاده از فیلتر و پمپ فشار قوی، مصرف برق این دستگاه بسیار کم است. محققان فرآیند دیگری به نام الکترودیالیز را برای اطمینان از کیفیت تصفیه آب اضافه کرده اند. تیم تحقیقاتی بر این باور است که این دستگاه تمامی تست های آزمایشگاهی را با موفقیت انجام داده است و آب آشامیدنی تولید شده از کیفیت بالاتری نسبت به استانداردهای سازمان بهداشت جهانی برخوردار است.