منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • دستکاری ژنتیکی می تواند منجر به تغییراتی در رفتار اجتماعی حیوانات شود

دستکاری ژنتیکی می تواند منجر به تغییراتی در رفتار اجتماعی حیوانات شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دستکاری ژنتیکی می تواند منجر به تغییراتی در رفتار اجتماعی حیوانات شود

محققان از تکنیک دستکاری ژنتیکی CRISPR-Cas9 برای اصلاح کدهای ژنتیکی و درمان بیماری استفاده کردند. این بار از این تکنیک برای تغییر رفتار اجتماعی حیوانات استفاده شد و مشخص شد که این دستکاری منجر به تغییرات غیرمنتظره در رفتار آنها خواهد شد.

تکنیک CRISPR-Cas9 بر روی گروهی از همسترها انجام شد که هدف آنها غیرفعال کردن گیرنده Avpr1a و هورمون وازوپرسین است. این هورمون با فعالیت های اجتماعی مانند دوستی و سلطه گری یا پرخاشگری ارتباط مستقیم دارد. محققان انتظار داشتند که با غیرفعال کردن گیرنده، این رفتار اجتماعی نیز کاهش یابد. اما این دستگاه ژنتیکی همسترها را پرخاشگرتر کرده و روابط اجتماعی آنها را افزایش داده است.

اچ. الیوت البرز، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه ایالتی جورجیا می گوید: «اگرچه وازوپرسین رفتار اجتماعی را افزایش می دهد، گیرنده Avpr1a ممکن است اثر مهاری داشته باشد. از آنجایی که این همسترها از نظر رفتار اجتماعی و سایر خصوصیات ژنتیکی بسیار شبیه انسان هستند، این مطالعه را می توان برای انسان خلاصه کرد. مطالعات دیگر این آزمایش نشان می دهد که آگاهی از نقش آتی وازوپرسین ممکن است استراتژی های جدیدی برای درمان بیماری هایی مانند اوتیسم و ​​افسردگی ارائه دهد.