منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • دسترسی به برنامه یا سایتی بدون رمز در آینده از فیدو امکان پذیر است

دسترسی به برنامه یا سایتی بدون رمز در آینده از فیدو امکان پذیر است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دسترسی به برنامه یا سایتی بدون رمز در آینده از فیدو امکان پذیر است

در دنیای مجازی که در آن کاربران صدها و شاید هزاران حساب کاربری دارند، حفظ این همه رمز عبور غیرممکن به نظر می رسد. اگرچه پلاگین ها یا اپلیکیشن های مدیریت رمز عبور تا حدودی این چالش را کاهش داده اند، اما به نظر می رسد فیدو در آینده بتواند به برنامه یا سایتی بدون رمز دسترسی داشته باشد. اس ترنجی با من باش.

دسترسی به یک برنامه یا سایت بدون رمز عبور چگونه خواهد بود؟!

رمزهای عبور کمی خسته کننده هستند. چه کسی می خواهد از رمز عبور استفاده کند؟ شما همیشه رمزهای عبور خود را فراموش می کنید، آنها شما را مجبور می کنند از حافظه خود استفاده کنید و همه چیز را به درستی به خاطر بسپارید. این باعث نمی شود کسی رمزهای عبور را دوست داشته باشد. این بر اساس نظرات مرحوم استیو جابز در مورد قلم در آن روز معروف در ژانویه 2007 است، زمانی که او آیفون را معرفی کرد.

اما حقیقت این است که همه ما باید از هویت خود محافظت کنیم و وقتی آنلاین می شویم در یک برنامه یا وب سایت تأیید شویم. وقتی به سن خاصی رسیدید یا مدت زیادی از آن استفاده نکرده اید، سعی کنید به یاد بیاورید از کدام رمز عبور برای کدام برنامه استفاده کرده اید. با این حال، برنامه هایی وجود دارند که برای آسان کردن کار طراحی شده اند. اما گوگل و اپل ممکن است بخشی از تیمی باشند که روی راه حل جدیدی برای این مشکلات رمز عبور کار می کنند، که ممکن است در نهایت آن را برای پلتفرم های اندروید و iOS در دسترس قرار دهد.

دسترسی به یک برنامه یا سایت بدون رمز عبور

به گفته 9to5Google، اتحاد FIDO (که ربطی به شخصیت سگ ندارد و در واقع به معنای Fast IDentity Online است) اخیراً روی تغییر رمز عبور کار کرده است. شاید به خاطر داشته باشید که احراز هویت 2 مرحله ای (2FA) به عنوان راه حلی برای کسانی که می خواهند از رمزهای عبور ضعیف استفاده کنند یا به استفاده مجدد از رمزهای عبور تکراری خود ادامه دهند یا بیش از یک رمز عبور استفاده می کنند توصیه می شود. آنها مرز را پیچیده می کنند، زیرا اگر فرمول مواد تشکیل دهنده تولید کوکاکولا باشد.

در واقع، 2FA یک پیام متنی به تلفن شما ارسال می کند که حاوی کدی است که باید به برنامه یا وب سایت ارسال کنید و تأیید می کند که شما همان چیزی هستید که باید باشید، زیرا هیچ کس جز شما هرگز تلفن شما را نخواهد داشت. این تئوری پشت احراز هویت دو مرحله ای است. اما هدف FIDO جایگزینی رمزهای عبور با کلیدهای رمزنگاری است. زمانی که صاحب گوشی قفل دستگاه خود را با استفاده از اسکنر اثر انگشت، تشخیص چهره یا رمز عبور باز می کند، از او خواسته می شود تا با یک «گذرواژه» وارد سیستم شود.

FIDO در حال کار بر روی جایگزینی برای استفاده از رمزهای عبور است

طبق گفته FIDO Alliance، هنگام ثبت نام برای یک سرویس آنلاین، مشتری یا دستگاه کاربر، یک جفت کلید رمزنگاری جدید تولید می کند. سپس این کلید خصوصی را نگه می دارد و کلید عمومی را در سرویس آنلاین ثبت می کند. احراز هویت توسط دستگاه مشتری انجام می شود که ثابت می کند وجود دارد. کلید خصوصی سرویس شما را با یک امضا ثبت می کند. سپس رمز عبور در دستگاه شما و سرویس همگام سازی ابری مرتبط با سیستم عاملی که تلفن شما استفاده می کند ذخیره می شود.

با توجه به رشته کدهای یافت شده توسط 9to5Google در آخرین نسخه خدمات گوگل پلی (نسخه 22.15.14)، پسوردهای کاربران اندروید، همانطور که توسط این وب سایت مشخص شده است، در حساب Google آنها ذخیره می شود. در واقع، گذرواژه‌ها محافظت بهتری از رمز عبور را ارائه می‌کنند و به طور ایمن در حساب Google شما ذخیره می‌شوند.

دسترسی به یک برنامه یا سایت بدون رمز عبور

راستش را بخواهید، این ویژگی همان دنیای بدون رمز عبوری را که همه ما می خواهیم ببینیم، ارائه نمی دهد. این به این دلیل است که اولین باری که یک برنامه یا وب سایت را در مرورگر تلفن همراه خود باز می کنید، باید رمز عبور حساب Google یا Apple ID خود را بدانید (اپل نیز عضوی از برنامه FIDO است).

مطابق با PhoneArenaاین اطلاعات تنها زمانی مورد نیاز است که یک برنامه را برای اولین بار پس از نصب آن باز می کنید، یا زمانی که یک گوشی جدید را راه اندازی می کنید. همانطور که FIDO Alliance ماه گذشته در مقاله ای نوشت، درست همانطور که مدیران رمز عبور با رمزهای عبور انجام می دهند، پلت فرم سیستم عامل کلیدهای رمزگذاری اولیه را که متعلق به اعتبار FIDO هستند از دستگاهی به دستگاه دیگر همگام می کند.

FIDO اضافه کرد که این بدان معنی است که امنیت و در دسترس بودن اعتبار کاربری همگام‌سازی شده به امنیت مکانیزم احراز هویت سیستم عامل اصلی (گوگل، اپل، مایکروسافت و غیره) برای حساب‌های آنلاین آنها و روش امنیتی بازیابی دسترسی بستگی دارد. به خصوص زمانی که تمام تجهیزات (قدیمی) گم شوند.

بر این اساس به نظر می رسد گوگل به شدت استفاده از این روش را تشویق می کند و البته گام بلندی در جهت «گذرواژه» برداشته است. امیدواریم بسیاری از کاربران اندروید تصمیم بگیرند که آن را با رمز عبور خود جایگزین کنند. اعضای FIDO عبارتند از: آمازون، امریکن اکسپرس، اپل، بانک آمریکا، CVS Health، Fitian، گوگل، اینتل، لنوو، متا، مایکروسافت، کوالکام، سامسونگ و Egis. نظر شما در مورد دسترسی به یک برنامه یا وب سایت بدون نیاز به ذخیره رمز عبور چیست؟!