• خانه
  • اخبار
  • در حالی که آمازون iRobot را جاروبرقی می کند، منتقدان از قانونگذاران می خواهند تا معاملات بزرگ فناوری را متوقف کنند

در حالی که آمازون iRobot را جاروبرقی می کند، منتقدان از قانونگذاران می خواهند تا معاملات بزرگ فناوری را متوقف کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
در حالی که آمازون iRobot را جاروبرقی می کند، منتقدان از قانونگذاران می خواهند تا معاملات بزرگ فناوری را متوقف کنند

در حالی که آمازون iRobot را جاروبرقی می کند، منتقدان از قانونگذاران می خواهند تا معاملات بزرگ فناوری را متوقف کنند

خرید پیشنهادی 1.7 میلیارد دلاری آمازون از سازنده Roomba iRobot، می‌تواند هزینه‌های خرید سالانه آن را به بالاترین حد خود برساند که با خرید 8.45 میلیارد دلاری MGM و قرارداد پیشنهادی برای خرید 3.9 میلیارد دلار کمک پزشکی One برای شرکت مراقبت‌های اولیه همراه شود.

اما آیا تنظیم کننده های ضد انحصار ایالات متحده اجازه خواهند داد که این اتفاق بیفتد؟

این یک سوال کلیدی پس از آن است که آمازون صبح جمعه قرارداد خود را برای خرید iRobot، شرکت مستقر در بوستون در پشت جاروبرقی روباتیک خانگی پیشرو در بازار، اعلام کرد.

همانطور که پیشنهاد شد، این معامله آمازون را به یک موقعیت رهبری در ربات های خانگی تبدیل می کند. این غول فناوری مستقر در سیاتل از سال گذشته که ربات خانگی Astro خود را به بازار عرضه کرد، به سختی سطح بازار را خراشیده است.

آمازون با خرید Kiva Systems در یک دهه پیش، حرکت مشابهی را در ربات‌های انبار انجام داد و یک پلتفرم فناوری را فراهم کرد که این شرکت از آن برای سرعت بخشیدن به اتوماسیون امکانات خود استفاده می‌کند.

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده چشم انداز جدید خود را در مورد خریدهای فناوری با اعلام در 27 ژوئیه روشن کرد که تلاش خواهد کرد متا مادر فیس بوک را از دستیابی به برنامه تناسب اندام واقعیت مجازی Supernatural منع کند. جان نیومن، مسئول کمیسیون تجارت فدرال، متا را به خاطر تلاش برای “خرید موقعیت در بازار به جای کسب شایستگی آن” سرزنش کرد.

بر اساس شرایط این معامله، که در بایگانی SEC صبح جمعه فاش شد، آمازون 94 میلیون دلار هزینه فسخ را به iRobot پرداخت خواهد کرد در صورتی که معامله در نهایت توسط تنظیم کننده های ضد تراست مسدود شود.

پس از راه اندازی Roomba در دو دهه پیش، iRobot مستقر در بوستون در مجموع 40 میلیون دستگاه تا سال گذشته فروخته است. در جدیدترین سال مالی خود، iRobot بیش از 5.6 میلیون دستگاه فروخته است، که دامنه دسترسی ربات خانگی تازه معرفی شده Astro آمازون را تحت الشعاع قرار داده است، که تنها در پیش نمایش محدود در دسترس است.

در حالی که آمازون iRobot را جاروبرقی می کند، منتقدان از قانونگذاران می خواهند تا معاملات بزرگ فناوری را متوقف کنند
روبات خانگی Astro آمازون در کنفرانس re:Mars این شرکت در لاس وگاس در ماه ژوئن به نمایش گذاشته شد. (عکس از brooztechnology/Todd Bishop)

لینا خان، رهبر آژانس، قبل از اینکه رئیس FTC شود، در سال 2018 با مقاله خود با عنوان “پارادوکس ضد انحصار آمازون” در ژورنال حقوقی ییل، به تیتر خبرها تبدیل شد، که یک بحث اساسی در جنبش برای محدود کردن دسترسی غول فناوری مطرح کرد.

قرارداد پیشنهادی آمازون با iRobot نیز به دلیل وجود داده‌های فراوان در خانه که آمازون از طریق دستگاه‌های Roomba که داخل خانه‌ها را برای جاروبرقی خودکار اسکن می‌کنند، به آن دسترسی خواهد داشت، نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی خود را دارد.

برای یک چیز، Consumer Reports به iRobot امتیاز بالایی برای امنیت داده ها می دهد. اما حجم انبوه داده‌ها می‌تواند به آمازون مزیت رقابتی بدهد و زمینه‌ای برای بهبود و متمایز کردن تلاش‌های رباتیک خانگی خود فراهم کند.

در بحث قرارداد iRobot، اتان گلس، وکیل مبارزه با انحصار و رقابت از Cooley LLP به رویترز گفت که “سه در چهار احتمال یک تحقیق کامل و یک در چهار شانس چالش” توسط FTC وجود دارد.

منتقدان آمازون به سرعت پرچم های قرمز را برافراشتند. ران ناکس، محقق و نویسنده ارشد مؤسسه خوداتکایی بومی، گفت که این ممکن است خطرناک‌ترین و تهدیدکننده‌ترین خرید در تاریخ شرکت باشد.

برخی دیگر به اعلام آمازون به عنوان ادامه یک روند اشاره کردند.

سارا میلر، مدیر اجرایی پروژه آزادی های اقتصادی آمریکا، در بیانیه ای که پس از پیام آمازون منتشر شد، گفت: واضح است که آمازون به دنبال خرید راه خود برای تسلط بر بازار خانه های هوشمند و افزودن روش سرزده دیگری برای نظارت بر مشتریان خود است.

میلر افزود: «چه آمازون Roomba و OneMedical را خریداری کند، چه فیس‌بوک درون را خریداری کند، یا گوگل Mandiant را بخرد، کنگره باید وارد عمل شود، طوفان اکتساب‌های Big Tech را متوقف کند و در این بین به طور کامل منابع FTC را تامین کند.»

از منظر کنگره، زمان اعلام آمازون قابل توجه است، در صبح روز جمعه در حالی که مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده تعطیلات ماه اوت خود را شکستند، با یک لایحه ضد انحصار که از نزدیک تحت نظر است و آینده نامشخصی دارد.

با توجه به پرونده iRobot در SEC، توافق آمازون یک “تاریخ خارج” را 4 اوت 2023، یک سال بعد، به عنوان آخرین مهلت برای بستن قرارداد، با دو تمدید شش ماهه احتمالی قبل از پرداخت هزینه فسخ تعیین می کند.

آمازون در اعلام این معامله به احتمال مخالفت ضد انحصار توجهی نکرد، به جز اینکه گفت که این معامله منوط به بررسی قانونی و تأیید سهامداران iRobot، از جمله “شرایط معمول بسته شدن” است.