• خانه
  • اخبار
  • درون سازمان چندجانبه بیل گیتس که می خواهد به نجات جهان از نابودی آب و هوا کمک کند

درون سازمان چندجانبه بیل گیتس که می خواهد به نجات جهان از نابودی آب و هوا کمک کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
درون سازمان چندجانبه بیل گیتس که می خواهد به نجات جهان از نابودی آب و هوا کمک کند

درون سازمان چندجانبه بیل گیتس که می خواهد به نجات جهان از نابودی آب و هوا کمک کند
شمال غربی اقیانوس آرام در نوامبر سال 2021 توسط یک رشته طوفان باران برخورد کرد که منجر به سیل های گسترده در مناطق روستایی و شهری، از جمله بلینگهام، واشنگتن شد (عکس با اجازه Bellingham)

با اعلام نوامبر 2015 توسط بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، همراه با جف بزوس از آمازون، مارک زاکربرگ از فیس بوک و بیش از دوجین غول فناوری و میلیاردر دیگر آغاز شد. آن‌ها برای سرمایه‌گذاری در فناوری‌های پیشرفته برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی متحد شده‌اند.

«وقتی وارد آن شدیم، نمی‌دانستیم که آیا شرکت‌های خوبی پیدا خواهیم کرد. ما نمی دانستیم که آیا یک محیط کارآفرینی وجود دارد که منطقی باشد. ما نمی دانستیم که آیا سرمایه گذاران مشترک پیدا خواهیم کرد یا خیر. جونا گلدمن که با گیتس در این تلاش کار می کند، گفت: ما فکر می کردیم که باید این شرکت ها را خودمان بسازیم.

سیزده ماه بعد، این گروه اعلام کرد که یک میلیارد دلار برای Breakthrough Energy Ventures خود جمع آوری کرده است، صندوقی که استارت آپ های آب و هوایی را در مراحل توسعه فناوری و ساخت و ساز هدف قرار می دهد.

گلدمن گفت: ما به طرز خوشایندی شگفت زده شدیم.

موفقیت اولیه باعث تشویق و ترغیب تلاش ها شد. اکنون این سازمان به یک سازمان تحت رهبری گیتس به نام Breakthrough Energy تبدیل شده است، یک تلاش جهانی با نزدیک به 100 کارمند با برنامه های متعددی که برای پشتیبانی و اجرای فناوری های کربن زدایی کار می کنند. شامل می شود:

  • صندوق سرمایه گذاری اولیه که دو برابر شد و به 2 میلیارد دلار رسید و در بیش از 85 شرکت سرمایه گذاری کرد.
  • Breakthrough Energy Catalyst، برنامه‌ای که به شرکت‌هایی که آماده مقیاس‌پذیری فناوری‌های خود هستند کمک مالی می‌کند. 1.5 میلیارد دلار جمع آوری کرد و بین شرکت ها، دولت ها و سازمان های دولتی مشارکت ایجاد کرد. در دسامبر، او خواستار پیشنهاداتی برای شرکت‌های آمریکایی در زمینه توسعه هیدروژن سبز، سوخت هوانوردی پایدار، ذخیره انرژی و فناوری جذب کربن شد. او امسال RFP را برای بریتانیا و اروپا اعلام کرد.
  • سایر برنامه‌ها، از جمله شرکت‌کنندگان انرژی پیشرفت، از تحقیقات پایه و استارت‌آپ‌ها و همچنین تلاش‌ها برای ارتقای سیاست‌های آب و هوایی و مشارکت دولت، اطلاعات عمومی و علوم داخلی حمایت می‌کنند.

اگرچه اولین پیشرو در سرمایه گذاری در فناوری آب و هوا بود، اما هفت سال بعد Breakthrough Energy بخشی از یک زمینه بسیار شلوغ تر است. بر اساس گزارش بلومبرگ NEF، این بخش به طور پیوسته در حال رشد است و سرمایه گذاران از سراسر جهان در سال گذشته بیش از 900 میلیارد دلار برای شرکت های کربن زدایی هزینه کردند.

درون سازمان چندجانبه بیل گیتس که می خواهد به نجات جهان از نابودی آب و هوا کمک کند
جونا گلدمن، مدیر عامل Breakthrough Energy. (عکس BE)

Breakthrough Energy برای شبکه ابتکاراتش که به دنبال تقویت پیوندهای ضعیف از تحقیقات دسکتاپ تا راه حل های تجاری است که می تواند هر سال نیم گیگاتن کربن را از اتمسفر حذف کند، یا از طریق فرآیندهای صنعتی و تولید انرژی پاک تر یا جذب مستقیم کربن، غیرمعمول است.

brooztechnology اخیراً با گلدمن که اکنون مدیر عامل Breakthrough Energy است، درگیر شد، زیرا تیم سیاتل به دفاتر جدید در محله Fremont که تقریباً در سراسر Lake Union از مقر بنیاد بیل و ملیندا گیتس قرار دارد، نقل مکان کرد.

این گفتگو همچنین همزمان با راه اندازی مجموعه ای مستند و 10 قسمتی Solving for Zero بر اساس کتاب آب و هوای گیتس در سال 2021 بود. این مجموعه در 8 آوریل در پلتفرم آموزشی Wondrium به نمایش درآمد.

در اینجا نکات برجسته مصاحبه ما است که برای طولانی و وضوح ویرایش شده است.

brooztechnology: استراتژی Breakthrough Energy برای تجاری سازی فناوری های نوآورانه و گران قیمت آب و هوا چیست؟

گلدمن: ما بر روی آنچه این فناوری ها برای رسیدن به مرحله بعدی نیاز دارند متمرکز شده ایم. گاهی اوقات این یک کمک دائمی است. گاهی اوقات این یک تعهد سیاسی خاص تر است، بنابراین اینها استانداردهای محصول پاک هستند، این یک سیاست عرضه است، این یک سیاست شرکتی است.

کاری که ما انجام می دهیم این است که دستگاه را در اطراف این فعالیت سرمایه گذاری قرار می دهیم تا بگوییم که ما درک می کنیم که هیچ کدام از آنها نیست [costly climate technologies] از طریق چرخه بازار طبیعی تجاری سازی خواهد شد. بنابراین بیایید دریابیم که چگونه این موارد را در جهت درست حرکت دهیم. بنابراین، این همان چیزی است [Breakthrough Energy] شبکه است.

در حالت ایده آل، اگر ما موفق باشیم، که نسبت به آن احساس خوبی داریم، اما هنوز در مراحل اولیه هستیم و مطمئناً می دانیم که می توانیم شکست بخوریم، اما آنچه ما امیدواریم انجام دهیم این است که همه شرکت کنندگان را متحد کنیم – شرکت کنندگان شرکت ها، بازیگران صنعتی، سرمایه گذاران ، دولت ها، سیاستمداران – می گویند که همه حاضران در اتاق که باید این تصمیم را بگیرند. بیایید سعی کنیم سریعتر و بهتر تصمیم بگیریم. بنابراین این همان کاری است که ما امیدواریم انجام دهیم.

جی دبلیو: من فکر کردم که از بنیاد بیل و ملیندا گیتس متمرکز بر سلامت جهانی الگوبرداری می شود. اما این کاملا متفاوت است. آیا این به صورت ارگانیک به روشی کاملاً متفاوت توسعه یافته است؟

گلدمن: کاملا راه دیگری. من در بنیاد کار می کردم. بین بسیاری از مشکلاتی که در صدد حل آنها هستیم و مشکلاتی که سعی در حل آنها داریم، تفاوت اساسی وجود دارد. و مهمتر از همه، این یک مسئله بازار است.

این بنیاد به نواقص بازار می پردازد زیرا هرگز بازاری برای محصولاتی که مردم کشورهای فقیر برای حل مالاریا یا مالاریا به آن نیاز دارند وجود نخواهد داشت. [other neglected] بیماری ها پس باید یک یارانه دائمی، یک دستگاه کمک دائمی، کمک برای توسعه در خارج وجود داشته باشد.

آنچه ما به دنبال آن هستیم، گذار به روشی جدید برای ساختن اقتصاد است.

آنچه ما به دنبال آن هستیم، گذار به روشی جدید برای ساختن اقتصاد است. این بنیاد، یعنی کل جامعه توسعه، این هدف را دارد که 0.7 درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای ثروتمند از طریق سیستم های توسعه به خارج از کشور منتقل شود، یعنی چیزی در حدود 30 میلیارد دلار در سال. و این بنیاد سالانه حدود 5-6 میلیارد دلار می دهد. بنابراین این بخش قابل توجهی از آن 30 میلیارد دلار در سال است.

اقتصاد انرژی حداقل 5 تریلیون دلار در سال است. هیچ مقدار دارایی دولتی یا بشردوستانه برای رسیدن به این امر وجود ندارد. تنها راه حل ها راه حل های مبتنی بر بازار هستند. و به همین دلیل است که باید در این محیط شرکت کنید. راهی که می‌توانیم برای سرمایه نسبتاً کم اهرمی بزرگ داشته باشیم – حتی با وجود اینکه میلیاردها دلار جمع‌آوری کرده‌ایم، این یک افت کوچک در سطل است – این است که بتوانیم روشی را که این بازارها می‌توانند موفق باشند مدل‌سازی کنیم. این باید یک رویکرد متفاوت از پایه باشد.

تجهیزات تست TerraPower
یکی از اقدامات اولیه بیل گیتس در زمینه فناوری آب و هوا، حمایت او از راه اندازی شرکت انرژی هسته ای TerraPower در سال 2006 بود. (عکس از brooztechnology / کوین لیسوتا)

GW: شما چگونه مسئول هستید؟

گلدمن: مسئولیتی وجود دارد که برای هر یک از این موارد متفاوت است [programs]. مثلاً همکاران ما تعهدات فصلی دارند، عمدتاً مراحل فنی. برای پروژه های خود، ما بر کاهش حق بیمه سبز و تسریع کاهش انتشارات متمرکز شده ایم. این موضوع ارتباط زیادی با موفقیت یا عدم موفقیت این پروژه ها از نظر تجاری دارد.

تنها چیزی که اندازه گیری آن سخت ترین است، سیاست است. در واقع می توانیم بر اساس چیزهای خاصی که به دنبال آن هستیم اندازه گیری کنیم. به عنوان مثال، ما بسیار متعهد به دفاع بودیم [U.S.] لایحه زیرساخت اگر به لایحه زیرساخت نگاه کنید، حدود 40 میلیارد دلار در مقیاس تجاری از فناوری‌هایی که ما به‌ویژه روی آن تمرکز کرده‌ایم، وجود دارد، چیزهایی که اعطاکنندگان و شرکای ائتلافی ما منابع زیادی را در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، و این کار انجام شده است.

موفقیت ما در حمایت واقعاً در فصل‌های بعدی توضیح داده می‌شود، چه محیطی را ایجاد کنیم که به سیاست اجازه می‌دهد تا این فناوری‌ها عمل کنند یا نه. قبل از اینکه به ما برسیم [creating] کاتالیزور و همکاران، ما موفقیت حمایت خود را با مقدار پول سرمایه گذاری شده در تحقیق و توسعه توسط دولت هایی که حمایت خود را هدف قرار داده بودیم اندازه گیری کردیم.

درون سازمان چندجانبه بیل گیتس که می خواهد به نجات جهان از نابودی آب و هوا کمک کند
Dusjan Barpagaare، مهندس شیمی در آزمایشگاه ملی شمال غرب اقیانوس آرام، از یک سیستم آزمایشگاهی جریان پیوسته برای مطالعه حلال هایی استفاده می کند که می توانند کربن موجود در هوا را به دام بیندازند. (عکس آندریا استار / PNNL)

GW: چگونه در این فضا با فوریت زیاد کار می کنید تا سریع، اما همچنان عمدا حرکت کنید تا از مخرب ترین نتایج آب و هوایی جلوگیری کنید؟

گلدمن: کارهایی هست که می توانیم همین الان انجام دهیم و باید انجام دهیم. ناامید کننده ترین چیز برای من چیزی است که مردم آن را “اقدام فوری” می دانند، مانند معرفی فناوری های آماده. و سپس آنها می گویند، “اوه، ما بعداً به این چیزهای دیگر خواهیم رسید.” و این یک سوء تفاهم اساسی از نحوه عملکرد نوآوری است.

نوآوری‌ها فقط زمانی کار می‌کنند که به آنها توجه کنید، و این چیزها زمان زیادی طول می‌کشد تا اتفاق بیفتد. یکی از فوری ترین کارهایی که می توانیم انجام دهیم این است که به چیزهایی که نداریم توجه کنیم و آنها را در مسیری قرار دهیم تا سرعت آنها را افزایش دهیم. این به هیچ وجه اضطرار را دور نمی کند.

نوآوری تنها زمانی کار می‌کند که به آن توجه کنید، و زمان زیادی طول می‌کشد تا این اتفاق بیفتد.»

ما سطوح نسبتاً رقت انگیزی از انرژی های تجدیدپذیر در جهان داریم. ما می توانستیم خیلی خیلی بهتر انجام دهیم و باید در آنجا خیلی بهتر عمل کنیم. ما باید چیزهایی مانند پارک تحرک تحرک خود را به خودروهای برقی منتقل کنیم و شهرها را برای دوچرخه‌سواری آسان‌تر کنیم.

اما ما همچنین باید درک کنیم [less carbon-intensive ways to make] سیمان و فولاد و ما باید بدانیم که چگونه می توانیم کربن را از هوا به روشی کارآمد و مقرون به صرفه جذب کنیم. و ما به این چیزها نزدیک نیستیم – اما نسبت به پنج سال پیش نزدیکتر هستیم. من به شما می گویم ، من واقعاً امیدوارم. امروز صبح با شش کارآفرین که کارهای شگفت انگیزی با هیدروژن و ذخیره سازی انجام می دهند، تماس گرفتم.

بنابراین من معتقدم که می‌توانیم این کار را انجام دهیم، زیرا افراد بسیار بسیار باهوش‌تری نسبت به من وجود دارند که همیشه روی این چیزها متمرکز هستند. اما باید آنچه را که برای رفتن به مرحله بعدی نیاز دارند به آنها بدهیم.