منو سایت

دانش برق که همه باید بدانند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دانش برق که همه باید بدانند

پس از اپیدمی استفاده از لامپ و برق، زندگی انسان به طرز چشمگیری تغییر کرد. نعمتی که الکتریسیته نامیده می شود، به تمام تاریکی های انسان، نوری ثابت و بی درد جان بخشید. نور اولین و مهمترین هدیه الکتریسیته به انسان بود، اما مزایای برق به همین جا ختم نمی شود. اختراعاتی مانند باتری الکساندر ولتا، موتور الکتریکی فارادی و تحقیقات گسترده منجر به انقلاب صنعتی دوم شد!

تلاش آنها برای توزیع برق نه تنها زندگی روزمره مردم، بلکه صنعت و فناوری را نیز تغییر داده است. برق منجر به تولید انبوه کارخانه ها و خطوط تولید شده است که اقتصاد کشورها را متزلزل کرده است. اما باید بدانیم که برق با تمام مزایا و خطراتش در صورت استفاده نادرست خطراتی را نیز به همراه دارد. بنابراین احتیاط جزء لاینفک استفاده از برق است و این اقدام احتیاطی صورت نمی گیرد مگر اینکه شناخت صحیح و ابتدایی نسبت به تجهیزاتی که امکان استفاده از برق را برای ما فراهم می کند داشته باشیم.

سیم و کابلدر ادامه این مقاله قصد داریم با برخی تجهیزات الکتریکی آشنا شویم که هرکسی باید اطلاعات کمی در این زمینه داشته باشد. ما را دنبال کنید:

سیم و کابل

برای انتقال الکتریسیته از مکانی به مکان دیگر از هادی هایی استفاده می شود که دارای موادی با رسانایی بالا و عایق الکتریکی برای حفاظت هستند و معمولاً از دو نوع مس و آلومینیوم ساخته می شوند… کابل ها در واقع چندین رشته هادی بسیار رسانا و عایق الکتریکی هستند. که در یک غلاف محافظ مسی یا پی وی سی قرار می گیرند تا الکتریسیته را از جایی به مکان دیگر منتقل کنند. عایق کابل ها معمولا از PVC بوده و حداکثر دمای مجاز برای آنها 70 درجه سانتیگراد می باشد. اگر دمای محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، غلاف و عایق کابل ها شروع به ذوب شدن کرده و پس از آن قسمت مسی با یکدیگر تماس پیدا کرده و اتصال برقرار می شود. شرایط دمایی ایده آل برای سیم برق 25 درجه سانتیگراد است. حال هر چه دما بیشتر باشد مقاومت سیم ها بیشتر می شود و جریان مجاز از آنها کمتر می شود و بالعکس. سیم ها و کابل ها تجهیزات مهمی در سیستم های الکتریکی هستند. سیم و کابل برق واحد مجموعه ای از سیم ها هستند که در یک غلاف به دور یکدیگر پیچیده شده اند. سیم ها و کابل ها بسته به کاربرد انواع مختلفی دارند.

برای خرید سیم و کابل باید به هدف خرید سیم و کابل توجه کرد. پارامترهایی مانند نوع سیم، هادی، سطح مقطع، سطح، مقاومت سیم و کابل و … بر هزینه خرید سیم و کابل تاثیر می گذارد، بنابراین هنگام خرید سیم و کابل توجه به موارد ذکر شده ضروری است.

سیم و کابللامپ ال ای دی

یکی از پرمصرف ترین انواع لامپ ها لامپ های ال ای دی هستند که به دلیل کاهش مصرف انرژی و عمر طولانی امروزه در بسیاری از بخش ها مورد استفاده قرار می گیرند. این لامپ ها نوعی لامپ هستند که در حالت جامد تولید می شوند و از دیود ساطع کننده نور برای روشنایی استفاده می کنند. در گذشته از لامپ های ال ای دی به عنوان روشنایی داخل وسایل برقی و نورپردازی صفحه نمایش استفاده می شد، اما امروزه با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که در لامپ های ال ای دی نسبت به انواع لامپ های رشته ای وجود دارد، این امر باعث شده است که از لامپ های ال ای دی برای نورپردازی در تمامی قسمت ها

لامپ ال ای دی در ظاهر و کاربرد از انواع مختلفی تشکیل شده است که هر کدام با توجه به اندازه و نحوه انتقال نور در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. لامپ های ال ای دی موجود در بازار شامل لامپ های رشته ای، رنگی، رشته ای، هالوژنی، شمع ها، وال واشرها، شلنگ یا نوار چسب، لامپ های قارچی و لامپ های اشک آور می باشد که هر کدام دارای تکنولوژی تولید متفاوت و در ولتاژهای متفاوت می باشند. مزایا و ویژگی های لامپ های ال ای دی باعث شده است که امروزه در بسیاری از کشورها استفاده از این نوع لامپ ها مجاز بوده و استفاده از لامپ های رشته ای و کم مصرف ممنوع است. برخلاف لامپ های رشته ای، لامپ های ال ای دی اشعه ماوراء بنفش یا مادون قرمز ساطع نمی کنند و باعث آسیب به چشم نمی شوند. پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز دو نوع پرتوهای خطرناک هستند که به دلیل تماس طولانی مدت با چشم باعث آسیب بافتی می شوند. به همین دلیل است که می توان از لامپ LED برای مدت طولانی حتی در شب استفاده کرد.

لامپ ال ای دیپروژکتور LED

پروژکتورهای ال ای دی یکی از کاربردی ترین دستگاه های نورپردازی هستند، چرا که پیشرفت علم و فناوری منجر به افزایش استانداردهای زندگی شده است و بهترین جلوه این فناوری را می توانید در پروژکتورهای ال ای دی مشاهده کنید. پروژکتورها همان لامپ های ال ای دی هستند که مدل پروژکتوری دارند و در ویترین بسیاری از فروشگاه ها می توانید تحویل این تجهیزات نوری را مشاهده کنید.

در طراحی و ساخت این محصولات از بخار سدیم، ال ای دی، بخار جیوه و لامپ های کم مصرف استفاده شده است و در شکل و طرح تفاوت های بسیار آشکاری وجود دارد. لامپ ال ای دی ها دارند. در دنیای امروزی می توان شاهد استفاده از پروژکتورهای ال ای دی در بسیاری از نورپردازی های داخلی و خارجی ساختمان ها بود. بسیاری از شرکت ها نیز استفاده از این محصولات را در اولویت قرار می دهند زیرا می دانند با خرید و استفاده از این تجهیزات نورپردازی می توانند به مزایای بسیاری دست یابند. پروژکتور LED این پروژکتور یکی از پرفروش ترین پروژکتورهای موجود در بازار است که افراد زیادی در صنایع مختلف به دنبال راهنمای خرید آن هستند. یکی از مهم ترین دلایلی که امروزه افراد زیادی به دنبال خرید این محصول هستند، استفاده گسترده از آن است. قبل از خرید و استفاده از انواع پروژکتورها، بهتر است اطلاعات لازم را در مورد کاربرد آنها به دست آورید. از مهمترین کاربردهای پروژکتورهای ال ای دی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مناسب برای استفاده در استادیوم های ورزشی
  • مناسب برای استفاده در کارخانه ها و کارگاه های مختلف
  • در بسیاری از انبارهای مختلف استفاده می شود
  • مناسب برای تابلوهای تبلیغاتی در بزرگراه ها و جاده ها
  • مناسب برای صحنه کنسرت
  • مناسب برای نمای بیرونی ساختمان های مسکونی
  • ماناب جهت استفاده در آلاچیق ویلا
  • مناسب برای استفاده در سازمان ها و ادارات مختلف
  • مناسب برای استفاده در نمایشگاه های اتومبیل و مبلمان

اکنون می توانید یکی از مناسب ترین انواع این محصولات را با توجه به محل نصب پروژکتورها انتخاب و استفاده کنید.

دانش برق که همه باید بدانند