• خانه
  • اخبار
  • دانشگاه واشنگتن قول داده است تا سال 2027 از یارانه های چند میلیارد دلاری سوخت های فسیلی صرف نظر کند.

دانشگاه واشنگتن قول داده است تا سال 2027 از یارانه های چند میلیارد دلاری سوخت های فسیلی صرف نظر کند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دانشگاه واشنگتن قول داده است تا سال 2027 از یارانه های چند میلیارد دلاری سوخت های فسیلی صرف نظر کند.

دانشگاه واشنگتن قول داده است تا سال 2027 از یارانه های چند میلیارد دلاری سوخت های فسیلی صرف نظر کند.
شکوفه های معروف گیلاس در محوطه دانشگاه واشنگتن در سیاتل. (عکس فایل brooztechnology/Kurt Schlosser)

دانشگاه واشنگتن پنجشنبه اعلام کرد که تا سال 2027 سرمایه چند میلیارد دلاری خود را از شرکت های سوخت فسیلی واگذار خواهد کرد. این دانشگاه متعهد شده است که کل سبد سرمایه گذاری آن تا سال 2050 به انتشار خالص کربن صفر خواهد رسید.

قطعنامه هیئت مدیره UW همچنین متعهد به سرمایه گذاری حداقل 2.5 درصد از سرمایه خود در شرکت هایی است که برای مقابله با تغییرات آب و هوایی کار می کنند.

این وقف در ژوئن 2021 به 4.7 میلیارد دلار رسید که جدیدترین داده های موجود است.

«هیئت ریجنت جدیت و فوریت وضعیت تغییرات آب و هوا را به رسمیت می شناسد. دیوید زیک، رئیس هیئت مدیره در بیانیه‌ای گفت: با این قطعنامه، هیئت مدیره می‌خواهد از شستشوی سبز پرهیز کند و اقدامات معناداری انجام دهد.

در سطح ملی، ائتلاف‌هایی از دانشجویان و اساتید برای سال‌ها به مؤسسات خود فشار آورده‌اند تا از سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که به ایجاد تغییرات اقلیمی کمک می‌کنند، دست بکشند. در سال 2015، UW موافقت کرد که حدود 2 میلیون دلار از شرکت های زغال سنگ واگذار کند، اقدامی که توسط خود دانشگاه “نمادین” خوانده می شود.

در اوایل سال گذشته، گروه اقدام سازمانی اقلیم، سازمانی متشکل از دانشجویان، اساتید و کارکنان مؤسسات آموزش عالی دولتی واشنگتن، از UW درخواست کرد تا اقدامات بیشتری را برای رسیدگی به سرمایه گذاری تمام شرکت های سوخت فسیلی انجام دهد.

در پاسخ، دانشگاه یک کمیته مشورتی در زمینه سرمایه گذاری مسئولانه اجتماعی تشکیل داد که از سپتامبر گذشته تا آوریل تشکیل شد. این کمیته در بهار توصیه های خود را با هیئت مدیره در میان گذاشت و به این نتیجه رسید که دور شدن از سوخت های فسیلی نباید مانع بازده مالی قوی برای موقوفه شود.

کمیته نوشت: «برعکس، ما شاهد شواهد قانع‌کننده‌ای بودیم که نشان می‌داد سرمایه‌گذاری در آینده‌ای با کربن کم می‌تواند منبع مهمی از دستاوردهای آینده برای پرتفوی UW باشد».

گروه اقدام سازمانی آب و هوا تصمیم هیئت مدیره را جشن گرفت.

برت آنتون، یکی از اعضای موسسه اقدام اقلیمی و یک فارغ‌التحصیل اخیر UW، در بیانیه‌ای گفت: «حرکاتی مانند این برای بازگرداندن ایمان به مؤسسات در طول بحرانی که چندین نسل آینده را تعریف می‌کند، ضروری است.

اما این گروه به انتقاد از جنبه‌هایی از معامله ادامه داد که آن‌ها را نگران‌کننده می‌دانست. گروه اقدام سازمانی آب و هوا خواستار واگذاری کامل سرمایه‌گذاری تا سال 2025 شد، جدول زمانی سریع‌تری که توسط کمیته مشورتی خود دانشگاه حمایت شد.

و این گروه نگرانی‌های خود را در مورد مقرراتی که خواستار عدم سرمایه‌گذاری در منابع مالی متمرکز بر سوخت‌های فسیلی است، به اشتراک گذاشتند، اما هشداری را برای شرکت‌هایی ارائه می‌دهد که در گذار به انرژی پایدار مشارکت دارند. گروه اقدام سازمانی آب و هوا خاطرنشان کرد که بسیاری از شرکت‌های سنتی سوخت‌های فسیلی خود را به عنوان مشارکت‌کنندگان در انتقال انرژی پاک تغییر داده‌اند.

با تعهد به واگذاری سوخت های فسیلی، UW به بیش از 80 کالج و دانشگاه آمریکایی می پیوندد که اقدامات مشابهی را انجام داده اند، طبق پایگاه داده غیرانتفاعی تعهدات واگذاری جهانی.

در ساحل غربی، مدارسی که به طور کامل فروخته شده اند عبارتند از: سیستم دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، دانشگاه سیاتل، دانشگاه اورگان، دانشگاه ایالتی اورگان و کالج ویتمن در شرق واشنگتن.

هاروارد در سپتامبر گذشته زمانی که اعلام کرد سرمایه گذاری در شرکت های سوخت فسیلی را متوقف می کند، خبرساز شد. این دانشگاه خصوصی نخبه بیش از 41 میلیارد دلار موقوفه دارد.

اما بسیاری از مؤسسات نمادین هنوز چنین اقدام قاطعی را انجام نداده اند. در اوایل سال جاری، گروه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های ییل، پرینستون و استنفورد و MIT شکایت‌های قانونی را با دادستان‌های کل در هر یک از ایالت‌های خود در تلاش برای تحت فشار قرار دادن دانشگاه‌های خود برای صرف‌نظر کردن از سوخت‌های فسیلی ارائه کردند. این تلاش توسط پروژه دفاع از آب و هوا پشتیبانی می شود.