منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • دانشگاه محققان در واشنگتن در حال یافتن راه جدیدی برای طراحی درمانگران بالقوه هستند

دانشگاه محققان در واشنگتن در حال یافتن راه جدیدی برای طراحی درمانگران بالقوه هستند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022

بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022
پروتئین های کوچک (سایه تیره تر) طراحی شده برای اتصال به گیرنده انسولین (سمت چپ) و جزء ویروس آنفولانزا (راست). (تصویر IPD)

مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه واشنگتن انجام شد، روش جدیدی را برای تولید داروهای بالقوه با استفاده از طراحی محاسباتی نشان می دهد. این رویکرد نوید سرعت بخشیدن به روند طولانی، دست و پا گیر و گران قیمت تولید دارو را می دهد.

بسیاری از داروهای فعلی مبتنی بر پروتئین هستند و دارای اهداف مشخصی هستند – Sotrovimab که به ویروس COVID-19 متصل می شود، یک نمونه است. ابزارهای نرم افزاری جدید به طور مشابه پروتئین هایی را برای چسبیدن به ویروس ها یا مولکول های موجود در بدن درگیر در بیماری هایی مانند دیابت و سرطان طراحی می کنند.

در حالی که نرم افزار به طور فزاینده ای در طراحی پروتئین های درمانی استفاده می شود، مطالعه جدید پیشرفت های کلیدی را ارائه می دهد. ابزارهای جدید پروژه ها را با استفاده از حداقل مقدار داده به عنوان ورودی تولید می کنند: ساختار سه بعدی شناخته شده هدف. پروتئین های درمانی حاصل نیز کوچک و ظریف هستند و به راحتی سنتز می شوند.

سایر ابزارهای نرم افزاری نیز می توانند به چنین پروژه هایی منجر شوند، اما معمولاً به ورودی دقیق تری نیاز دارند، مانند داده هایی در مورد نحوه تعامل هدف با مولکول های سلولی. نویسندگان این مطالعه که توسط محققان مؤسسه طراحی پروتئین UW رهبری می شود، گفتند که ابزارهای دیگر ممکن است محدوده بهینه طرح ها را نشان ندهند.

طبق IPD، نرم‌افزار جدید آن می‌تواند یک مولکول هدف را اسکن کند، مکان‌های اتصال بالقوه را شناسایی کند، پروتئین‌هایی را که آن مکان‌ها را هدف قرار می‌دهند تولید کند، و سپس میلیون‌ها پروتئین اتصال نامزد را غربال کند تا آن‌هایی را که به احتمال زیاد مرتبط هستند شناسایی کند.

محققان با استفاده از ابزارهای جدید، پروتئین هایی را علیه 12 هدف مولکولی کلیدی، از جمله گیرنده انسولین، ویروس COVID-19 و چندین مولکول سرطان زا طراحی کردند. محققان همچنین آزمایش‌های آزمایشگاهی را برای حمایت از یافته‌های خود انجام دادند. به عنوان مثال، پروتئین‌هایی که برای تناسب با طرح‌هایشان سنتز می‌شوند، از نزدیک به هم متصل می‌شوند، که نشان می‌دهد ممکن است داروهای خوبی برای بیماری‌هایی مانند دیابت یا سرطان و COVID-19 باشند.

Longxing Cao نویسنده اول در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: “وقتی صحبت از ایجاد داروهای جدید می شود، اهداف آسان و دشواری وجود دارد.” «در این سند، ما نشان می‌دهیم که حتی اهداف محکم نیز قابل پذیرش این رویکرد هستند.

به گفته یان هایدن، سخنگوی IPD، چنین رویکردی زیربنای Neuleukin Therapeutics مستقر در سیاتل، و همچنین “دو گروه تجاری سازی در مراحل اولیه که هنوز در IPD هستند.”

تحقیقات آینده رویکرد جدید را با ابزار نرم افزاری دیگری که توسط محققان IPD توسعه داده شده است ترکیب می کند: RoseTTAfold که ساختار سه بعدی پروتئین ها را پیش بینی می کند و در دسامبر گذشته جایزه سال را از آن خود کرد. علوم پایه مجله

در همین حال، محققان در حال برنامه ریزی آزمایشات آزمایشگاهی گسترده تری بر روی 12 پروتئین تازه شناسایی شده در مطالعه جدید خود هستند.

برایان کاونتری، یکی از نویسندگان IPD گفت: “ما مشتاقانه منتظریم ببینیم چگونه می توان از این مولکول ها در زمینه بالینی استفاده کرد و مهمتر از آن، چگونه این روش جدید طراحی داروهای پروتئینی می تواند منجر به ترکیبات امیدوارکننده تری در آینده شود.” نسخه یافته های جدید روز پنجشنبه در این مجله منتشر شد طبیعت.