• خانه
  • اخبار
  • دانشمندان یک سفره زیرزمینی عظیم را در زیر ورقه یخ در قطب جنوب کشف کردند

دانشمندان یک سفره زیرزمینی عظیم را در زیر ورقه یخ در قطب جنوب کشف کردند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دانشمندان یک سفره زیرزمینی عظیم را در زیر ورقه یخ در قطب جنوب کشف کردند

آبخوان عظیمی که در زیر ورقه یخ قطب جنوب یافت می شود می تواند خطر افزایش سطح آب دریاها را با ادامه گرمایش جهانی ایجاد کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری اخبار فناوری و فناوری تکنا، محققان دانشگاه کلمبیا و تیم تحقیقاتی آنها یک آبخوان عظیم را کشف کردند که در قطب جنوب با رسوبات عمیق در گردش است. این اولین بار است که محققان چنین آبخوانی را در زیر یک جریان یخی کشف می کنند. آب یا هیدروژن بخشی از پوسته زمین است که تمام منافذ سنگ های آن از آب اشباع شده است. این آبخوان معمولاً توسط منابع مختلفی از هسته زمین نشان داده می شود. قطب جنوب حدود 80 درصد ذخایر آب شیرین جهان را در اختیار دارد. همچنین 30 کشور حدود 70 پایگاه تحقیقاتی در این قاره دارند که 30 پایگاه تابستانی هستند.

کلوئه گوستافسون، یکی از نویسندگان این تحقیق، می گوید: «فرضیه های قبلی در مورد وجود آب های زیرزمینی عمیق مطرح شده بود، اما تاکنون نتوانسته ایم آنها را به طور دقیق شناسایی و ارائه کنیم.

محققان همچنین نسبت به خطرات بحران آب و هوایی پس از کشف چنین آب های زیرزمینی هشدار دادند. این بدان معناست که اگر بحران گرمایش جهانی و یخچال های طبیعی ادامه یابد، احتمالا یخچال ها پشت سر آنها حرکت کرده و سطح آب دریاها در سراسر جهان بالا می رود. از سوی دیگر، پتانسیل افزایش سطح دریا در قطب جنوب حدود 57 متر است. به همین دلیل در مطالعات آتی این محققان تمامی جریان های مربوط به یخچال ها و اقیانوس ها را رصد خواهند کرد.