منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • دانشمندان چینی در حال یافتن راهی برای درمان نابینایی هستند

دانشمندان چینی در حال یافتن راهی برای درمان نابینایی هستند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دانشمندان چینی در حال یافتن راهی برای درمان نابینایی هستند

دانشمندان چینی روش جدیدی را برای پیشگیری از نابینایی و درمان بیماری های چشمی مختلف ابداع کرده اند.

به گزارش سرویس پزشکی و سلامت تکنا، محققان دانشگاه ووهان از روش جدیدی از پروتئین حساس به نور برای انجام تحقیقات بر روی بیماران مبتلا به رتینوپاتی کور استفاده کردند. آنها در آخرین یافته های خود دریافتند که می توان از روش جدیدی برای درمان نابینایی در افراد مبتلا به این بیماری استفاده کرد.

شن یینگ از بیمارستان رنمین در دانشگاه ووهان و همکارانش این یافته ها را در مجله انتقال سیگنال و درمان هدفمند منتشر کردند. شن می‌گوید: «این روش در آزمایش‌های حیوانی مورد استفاده قرار گرفته است و مشخص شده است که نوع جدیدی از پروتئین حساس به نور می‌تواند بینایی را تا حدود 30 درصد در موش‌های نابینا افزایش دهد. به گفته وی، نابینایان مبتلا به رتینوپاتی در صورت درمان با این روش، دوباره نور را می بینند. این اولین مطالعه در مورد اثربخشی پروتئین های حساس به نور در درمان بیماری های دژنراتیو شبکیه است که می توان آن را پیشرفتی در تحقیقات در مورد بیماری های عصبی شبکیه در نظر گرفت.

پیگمانتاسیون شبکیه یکی دیگر از بیماری هایی است که منجر به نابینایی می شود که عمدتاً ارثی است و به دلیل کاهش تدریجی واکنش شبکیه، تنگ و باریک شدن عروق و تجمع رنگدانه ها، میدان بینایی محدود می شود. همچنین به دلیل زوال تدریجی گیرنده های نور در شبکیه ایجاد می شود. با توجه به اثرات درمانی کم و پیش آگهی بسیار ضعیف این بیماری، کیفیت زندگی بیماران پس از نابینایی تحت تأثیر قرار می گیرد. از سوی دیگر، به گفته این محقق، استفاده از پروتئین های حساس به نور را می توان در درمان چنین بیماری های ارثی چشمی و یا آسیب شبکیه به کار برد.