• خانه
  • اخبار
  • دانشمندان پیشنهاد می کنند به جای استخراج فلزات از معادن، زباله های الکتریکی را بازیافت کنند

دانشمندان پیشنهاد می کنند به جای استخراج فلزات از معادن، زباله های الکتریکی را بازیافت کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دانشمندان پیشنهاد می کنند به جای استخراج فلزات از معادن، زباله های الکتریکی را بازیافت کنند

محققان بر این باورند که اکنون باید به بازیافت زباله های الکتریکی به جای استخراج فکر کرد. از آنجایی که فلزات گرانبها در معادن ناپایدار هستند، استخراج آنها باید کاهش یابد تا تجهیزات جدید ساخته شود.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، بازیافت زباله های الکتریکی باید بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کند. به گفته محققان، زباله های یکبار مصرف الکتریکی در جهان تا سال 2021 به حدود 57 میلیون تن رسیده است. به همین دلیل به جای حفر زمین باید تولید زباله های الکتریکی را افزایش داد. از سوی دیگر، جنگ ها و درگیری های جهانی نیز زنجیره تامین فلزات گرانبها را تهدید می کند.

انجمن سلطنتی شیمی قصد دارد از طریق پروژه ای جدید استفاده از عناصر بازیافتی را در فناوری مصرف کننده افزایش دهد. به گفته این انجمن، برخی بحران های سیاسی و اقتصادی، از جمله جنگ در اوکراین، قیمت کالاهایی مانند نیکل را افزایش داده است. نیکل یکی از مهمترین عناصر مورد استفاده در باتری خودروهای الکتریکی است. علاوه بر این، نوسانات در بازار عناصر معدنی زنجیره تامین لوازم الکتریکی را با مشکل مواجه کرده است. از سوی دیگر، تقاضا برای لیتیوم با افزایش 500 درصدی قیمت به یکی دیگر از عناصر اصلی در تولید باتری تبدیل شده است.

البته در کنار همه این موارد، کم شدن برخی اقلام موضوع مهم دیگری است که باید به آن پرداخته شود. رئیس انجمن سلطنتی شیمی معتقد است به دلیل بی ثباتی عادات مردم در مصرف فناوری، هم اکنون وارد مرحله ای به نام تخلیه کامل مواد اولیه شده ایم. بنابراین با تقویت این عادات آسیب به محیط زیست به شدت افزایش می یابد.

عناصر مورد استفاده در تلفن های همراه شامل گالیم، آرسنیک، نقره و ایندیم است که احتمالاً تا قرن آینده تکمیل خواهند شد. از سوی دیگر سالانه حدود 2 میلیون تن زباله الکتریکی تولید می شود. با این حال، تنها کمتر از 20 درصد از این زباله ها بازیافت می شوند. به گفته تام فلتون، با کمک دولت ها می توان علاوه بر افزایش زیرساخت های بازیافت، محصولات پایدارتری را نیز سرمایه گذاری کرد.