منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • دانشمندان پس از ابتلا به بیماری خفیف کرونری قلب، تغییرات قابل توجهی در مغز پیدا کرده اند

دانشمندان پس از ابتلا به بیماری خفیف کرونری قلب، تغییرات قابل توجهی در مغز پیدا کرده اند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دانشمندان پس از ابتلا به بیماری خفیف کرونری قلب، تغییرات قابل توجهی در مغز پیدا کرده اند

مطالعه اسکن مغز صدها نفر با بیماری خفیف عروق کرونر تغییرات قابل توجهی را در ساختار مغز نشان داد. محققان بر این باورند که بیماری خفیف کرونری قلب ممکن است با تغییرات مضر در مغز مرتبط باشد. با این حال، این تغییرات مغزی برای مدت طولانی ناشناخته مانده است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری نیوز، محققان تاکنون بافت های بسیاری را در افراد مبتلا به کووید 19 حتی پس از مرگ بررسی کرده اند. اما هیچ مطالعه ای قبل و بعد از بیماری انجام نشده است. به همین دلیل، یک مطالعه جدید اسکن مغزی حدود 400 داوطلب را قبل و بعد از بهبودی مورد بررسی قرار داد. مطالعه دوم حدود 140 روز پس از عفونت روی مغز این داوطلبان انجام شد.

این مطالعات در نهایت نشان داد که پس از بهبودی، تغییراتی در سیستم لیمبیک و بویایی و همچنین در ماده خاکستری در پارا هیپوکامپ پوست و قشر اربیتو فرونتال جانبی ایجاد شد. با توجه به این تغییرات، محققان هنوز مطمئن نیستند که آیا این تغییرات در مغز دائمی هستند یا خیر. تغییرات اصلی در این مطالعه مربوط به سیستم بویایی این افراد است. می توان گفت این تغییرات مغزی مربوط به تاثیر این ویروس بر سلول های بینی است. از طرفی احتمال آسیب مغزی ناشی از افزایش سن در اثر این تغییرات در مغز و یا افزایش سرعت آن وجود دارد. البته در حال حاضر تغییری در کاهش حافظه در موارد خفیف وجود ندارد. اما در سرعت پاسخ شناختی این افراد کاهش بهره وری وجود دارد.

برای تایید این تغییرات، اسکن مغزی در بیماران مبتلا به پنومونی و آنفولانزا انجام شد. اما در این افراد تغییری مانند بیماران مرحله قبل مشاهده نمی شود. با این حال، به دلیل سطح گروه مورد مطالعه که بسیار کوچک بود، همه افراد نمی توانند چنین تغییراتی را پس از عفونت تجربه کنند. برای رسیدن به یک نتیجه صحیح به تحقیقات بیشتری نیاز است.