• خانه
  • اخبار
  • دانشمندان با معمای ژوراسیک دست و پنجه نرم می کنند: آیا دم دایناسور می تواند مافوق صوت شود؟

دانشمندان با معمای ژوراسیک دست و پنجه نرم می کنند: آیا دم دایناسور می تواند مافوق صوت شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دانشمندان با معمای ژوراسیک دست و پنجه نرم می کنند: آیا دم دایناسور می تواند مافوق صوت شود؟

دانشمندان با معمای ژوراسیک دست و پنجه نرم می کنند: آیا دم دایناسور می تواند مافوق صوت شود؟
آپاتوزاروس دمی 50 فوتی داشت. (تصویر پارک ملی / باب والترز / تس کیسینجر)

دایناسوری که قبلاً به عنوان برونتوزاروس شناخته می شد، مطمئناً می تواند با دم بلند خود آسیب زیادی وارد کند – اما آن دم چقدر سریع می تواند از بین برود؟

سال‌ها پیش، تیمی از محققان – از جمله ناتان مایروولد، یکی از مدیران سابق مایکروسافت که اکنون مدیر اجرایی شرکت Intellectual Ventures مستقر در واشینگتن است – یک دم دایناسور در مقیاس یک چهارم از مهره‌های چاپ سه بعدی و یک تاژک ساختند و آن را شکستند. دور و بر. هدف آنها نشان دادن این بود که دایناسور دیپلودوسید، که اکنون به نام Apatosaurus louisae شناخته می شود، بیش از 150 میلیون سال پیش می تواند دم خود را با صدای مافوق صوت تکان دهد.

این تیم متوجه شد که دم واقعاً می تواند مافوق صوت شود و صدایی به بلندی صدای تفنگ دریایی ایجاد کند و به احتمال زیاد شکارچیان بالقوه را بترساند. اما اکنون دیگر محققان می‌گویند مدل‌سازی رایانه‌ای آنها نشان می‌دهد که دم آپاتوزاروس از نظر ساختاری آنقدر قوی نیست که بتواند در برابر انفجار مافوق صوت مقاومت کند.

چنین ساختار کشیده و نازکی به حداکثر سرعت 30 متر بر ثانیه یا 100 کیلومتر در ساعت اجازه می دهد. [62 mph]این هفته تیمی به سرپرستی سیمونه کونتی از دانشکده علوم و فناوری NOVA پرتغال در گزارش علمی گفت که بسیار کندتر از سرعت صوت است.

همین بس که میهروولد قانع نشده است. او در ایمیلی به brooztechnology گفت: «مدل آنها یک شوخی است. آنها در حرکتی که امتحان کردند، مدلی با حداکثر سرعت پایین ساختند. دم را درست حرکت ندادند. … این خیلی شبیه این است که بگوییم: “خدایا، من یک تازیانه خریدم و آن را تکان دادم، اما صدایی نشنیدم، به طوری که رد می کند که شلاق می تواند ترک بخورد!”

بنابراین به نظر می رسد که سرعت دم دایناسور همچنان محل بحث خواهد بود. بیایید امیدوار باشیم که دیرینه شناسان دوئل تازیانه ها را بیرون نکشند.