• خانه
  • اخبار
  • دامپزشک بیوتکنولوژی فیل گرینبرگ در مورد شروع جدید خود در مبارزه با سرطان و مرحله بعدی ایمونوتراپی

دامپزشک بیوتکنولوژی فیل گرینبرگ در مورد شروع جدید خود در مبارزه با سرطان و مرحله بعدی ایمونوتراپی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
دامپزشک بیوتکنولوژی فیل گرینبرگ در مورد شروع جدید خود در مبارزه با سرطان و مرحله بعدی ایمونوتراپی

دامپزشک بیوتکنولوژی فیل گرینبرگ در مورد شروع جدید خود در مبارزه با سرطان و مرحله بعدی ایمونوتراپی
فرد هاچ محقق و یکی از بنیانگذاران Affini-T فیلیپ گرینبرگ. (عکس از فرد هاچ)

فیلیپ گرینبرگ چندین دهه است که در تلاش است تا سرطان را متوقف کند. با Affini-T Therapeutics، محققی در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در نهایت ممکن است شانسی داشته باشد.

این شرکت هفته گذشته 175 میلیون دلار بودجه برای انتقال سلول درمانی های توسعه یافته توسط گرینبرگ و همکارانش به کلینیک اعلام کرد.

گرینبرگ مستقر در سیاتل شرکت های بیوتکنولوژیکی را تأسیس کرده است. اما هیچ کس فناوری ضد سرطانی را که او از طریق آزمایشات بالینی به توسعه آن کمک کرد، کامل نکرده است. او در این مسیر درس‌هایی آموخت و Affin-T Therapeutics را تأسیس کرد تا در نهایت موفقیت بالینی را ببیند.

من در حال حاضر کمی در دوران حرفه ای ام دیر شده ام. و من می خواستم آن را تمام کنم، “او به brooztechnology گفت.

این رویکرد شامل حذف سلول‌های T بیمار و طراحی آنها برای ساخت مولکولی است که سلول‌های سرطانی، گیرنده سلول T (TCR) را تشخیص می‌دهد. سلول ها به سمت بیمار برگشته و در آنجا به سلول های سرطانی متصل می شوند و آنها را می کشند.

در اوایل دهه 1990، گرینبرگ شرکت Targeted Genetics را تأسیس کرد. گرینبرگ گفت، اما برای موفقیت این فناوری “خیلی زود” بود و این شرکت در سال 2009 منصرف شد.

در سال 2013، گرینبرگ به همراه سایر محققان ایمونوتراپی شرکت Juno Therapeutics را تأسیس کرد. شرکت مستقر در سیاتل بسیار بزرگ شد و پنج سال بعد به بیش از 9 میلیارد دلار به Celgene فروخت. اما جونو سرانجام نوع دیگری از درمان را توسعه داد، سلول‌های T که با گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR) طراحی شده بودند.

سلول‌های CAR T می‌توانند منجر به نرخ چشمگیر بهبودی در بیماران مبتلا به انواع خاصی از سرطان خون شوند. و چندین مورد از جمله Breyanzi، محصول شاخص Juno در حال حاضر در بازار هستند. بسیاری از دانشمندان، از جمله گرینبرگ، سلول های CAR T را نمونه ای کلیدی از وعده ایمونوتراپی می دانند.

مرز بعدی تومورهای جامد مانند سرطان سینه و روده بزرگ هستند. گرینبرگ گفت و اینجاست که رویکرد او مزایایی دارد. ماشین‌ها فقط بر روی چند هدف روی سطح سلول‌های سرطانی کار می‌کنند. اما TCR ها می توانند پروتئین های موجود در سلول های سرطانی، از جمله اهداف کلیدی “متحرک” را که سرطان را به جلو می برند، تشخیص دهند.

بیش از 200 کارآزمایی بالینی درمان های TCR را در مؤسسات متعددی در سراسر جهان از جمله فرد هاچ آزمایش کرده اند. اما گرینبرگ و بنیانگذارانش، توماس اشمیت و اود چاپویس از هاچ، فراتر از مؤسسه خود پیش می روند.

دامپزشک بیوتکنولوژی فیل گرینبرگ در مورد شروع جدید خود در مبارزه با سرطان و مرحله بعدی ایمونوتراپی
حمله دو سلول T (قرمز) به سلول سرطانی (سفید). (تصویر کالج پزشکی بیلور / ریتا النا سردا)

گرینبرگ گفت: “شما به یک شریک فروش نیاز دارید تا بتوانید بیش از تعداد انگشت شماری از بیماران را درمان کنید.” توسعه و ساخت سلول درمانی زمان بر و پرهزینه است.

وارد Affini-T Therapeutics شوید. از زمان راه اندازی بهار گذشته، این شرکت به 57 کارمند در دفتر مرکزی و آزمایشگاه های بوستون در سیاتل افزایش یافته است. دکتر جک نولز از معاونت در Leaps by Bayer استعفا داده است، که دور تأمین مالی را برای تبدیل شدن به مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Affini-T رهبری می کند.

گرینبرگ همچنین بودجه تحقیقاتی را از این شرکت دریافت می کند. آنها به ما این آزادی را می دهند که به آزمایشگاه برگردیم و به بهبود آن ادامه دهیم.»

گرینبرگ امیدوار است که آنها با رویکرد تحقیقاتی مناسبی برای عرضه این درمان به بازار آمده باشند. گرینبرگ گفت: “من تقریباً مطمئن هستم که فعالیت ضد توموری وجود خواهد داشت.” آنچه ما دوست داریم ببینیم برداشتن تومور است. این واقعاً هدف است.”

ما با گرینبرگ صحبت کردیم تا در مورد شرکت جدید و رویکرد آن برای همکاری با صنعت بیاموزیم. مصاحبه برای وضوح و اختصار ویرایش شد.

brooztechnology: در مورد منشاء Affini-T Therapeutics به ما بگویید.

گرینبرگ: در ابتدا در زمان ایجاد Juno ایجاد شد، اما بخشی از تصویر بزرگ یک شرکت با پهنای باند بالا بود که درمان‌های سلول T را برای بیماران ارائه می‌کرد. و واقعیت این است که معلوم شد که توسط Celgene و سپس توسط Bristol Myers Squibb خریداری شده است. چیزی که برای من بسیار تعجب آور بود این بود که پهنای باند کاهش یافت، نه افزایش یافت. با تمام منابع اضافی، آنها بر روی توسعه معرف هایی تمرکز کردند که قبلاً اساساً در کلینیک اثبات شده بودند. اینها اساساً دو آزمایش سلول CAR T بودند. آنها واقعاً شتاب خود را برای ادامه کار از دست دادند. در نهایت، ما بیشتر IP خود را که هنوز در حال تکامل بود برای درمان‌های سلول T دوباره به دست آوردیم.

GW: چگونه شرکت گرد هم آمد؟

گرینبرگ: لازم نیست دنبال شرکت بگردیم. ما به دنبال این بودیم که ببینیم آیا می‌توانیم کسی را پیدا کنیم که مجوز این کار را بدهد و منابع لازم برای توسعه آن را در اختیار ما قرار دهد. جک نولز یکی از سرمایه گذارانی بود که با او صحبت کردیم و او پیشنهاد کرد که واقعاً به عنوان یک شرکت مستقل این کار را انجام دهیم. از آنجا بلند شد.

GW: آیا در کمک به ساختار شرکت به نحوی که به پیشبرد ایده‌ها و درمان شما کمک کند، مشارکت داشته‌اید؟

گرینبرگ: ما می خواستیم این چیزی باشد که به ما امکان دهد رویای خود را تحقق بخشیم – انجام این درمان برای بیماران. آزمایشگاه ما در علم اکتشاف مهارت دارد، سؤال می‌پرسد، سعی می‌کند مسائل را حل کند و سپس شروع به حرکت به جلو می‌کند. چیزی که ما نیاز داشتیم شریکی بود که از آزمایشگاه ما حمایت کند و از علم اکتشاف حمایت کند، بدون هیچ نتیجه ای – بگوید “برو علم بکن، چیزهایی پیدا کن” و به ما پهنای باند بدهد تا سوالات ماجراجویانه بپرسیم و امیدوار باشیم که چیزها را کشف کنیم. مفید اما بیایید چیزهایی را که قبلاً ایجاد کرده ایم برداریم و به جلو ببریم. Affini-T از هر دو جهت عالی بود.

ما قبلاً می دانیم که ایمونوتراپی می تواند مؤثر باشد و تأثیر واقعی بر سرطان داشته باشد. سوال این است که نوار کجاست؟ حد بالایی کجاست؟ و ما هنوز این را نمی دانیم. اما می دانیم که بسیار بالاتر از اکنون است. و این واقعاً هدف است.

دامپزشک بیوتکنولوژی فیل گرینبرگ در مورد شروع جدید خود در مبارزه با سرطان و مرحله بعدی ایمونوتراپی
شرکت های سلول درمانی از روش های مختلفی برای طراحی سلول های خود استفاده می کنند. این سس مخفی Affini-T است.

GW: چه چیزی از تجربه خود با Juno یاد گرفتید و چه تاثیری بر کار شما با Affini-T دارد؟

گرینبرگ: این لحظه با شرکت ها می آید، حداقل از تجربه قبلی ما، جایی که آنها بسیار متمرکز و داخلی می شوند. همانطور که Juno برنامه های داخلی خود را گسترش می داد، ما کمتر و کمتر از آنچه واقعاً در آنجا می گذشت می دانستیم. از همکاری بسیار منصرف شد.

بنابراین ما واقعاً سعی کردیم از ابتدا و در رابطه ای که آنها ایجاد کردند روشن کنیم که این باید مشترک باشد. مواردی وجود دارد که ما به عنوان یک آزمایشگاه دانشگاهی تقریباً مطمئناً از نظر کشف بهتر از یک شرکت انجام خواهیم داد. و برخی از کارهایی که یک شرکت می تواند انجام دهد وجود دارد که در یک آزمایشگاه دانشگاهی کاملا غیر عملی هستند. ایجاد چیزی کمی بهتر برای یک محصول بهینه ضروری است، اما این چیزی نیست که علم را هدایت کند.

بین آزمایشگاه موسسان و شرکت نباید سیلو وجود داشته باشد. این فقط بهره وری و تولید را کاهش می دهد، بنابراین ما واقعاً سعی کردیم در مورد آن صحبت کنیم. آماده تقسیم وام هستیم اما باید با هم باشیم. تا کنون خیلی خوب.

دامپزشک بیوتکنولوژی فیل گرینبرگ در مورد شروع جدید خود در مبارزه با سرطان و مرحله بعدی ایمونوتراپی
فیلیپ گرینبرگ (جلو) و اعضای آزمایشگاهش در فرد هاچ. (عکس از فرد هاچ)

GW: آیا ساختارهای جدیدی برای تسهیل همکاری ایجاد کرده اید؟

گرینبرگ: ما خیلی منظم تر ملاقات می کنیم. ما مطمئن می‌شویم که وقتی داده‌ها را ارائه می‌دهیم، ارائه داده‌های هر دو گروه وجود دارد، ما به تنهایی نمی‌توانیم کاری را که انجام داده‌ایم توصیف کنیم. ما باید بفهمیم آنها چه کردند و بتوانیم آن را نقد کنیم. باید بگوییم «این عالی است» یا «این ناامیدکننده است» و «چرا اینقدر آهسته پیش می‌رود» یا «چرا از مماس منحرف شدی؟» و آنها می‌توانند همین را به ما بگویند.

GW: آیا در ساخت شرکت و یافتن شریک و مدیر عامل مناسب مشارکت داشتید؟

گرینبرگ: کاملا. زمانی که مشغول خرید بودیم، مدیرعامل نداشتیم. و ما با جک ملاقات کردیم و دو یا سه ماه با او در تعامل بودیم تا اینکه معلوم شد او ممکن است علاقه مند به ترک Leaps توسط Bayer و تبدیل شدن به مدیر عامل باشد. در حالی که او به ما کمک کرد تا یک شرکت را تشکیل دهیم، او بینش فکری کافی ارائه کرد تا به ما بفهماند که او مدیر اجرایی خوبی خواهد بود. و او البته تجربه تجاری داشت. و سپس ما بخشی از فرآیند مصاحبه برای تمام پست های ارشد بودیم.

GW: برای آینده چه هیجانی دارید؟

گرینبرگ: حوزه ایمونوتراپی در دهه اخیر یا بیشتر رشد کرده است. برای ما که ایمونولوژی سرطان را مطالعه کرده‌ایم، بسیار خوشحال‌کننده است که در نهایت می‌بینیم که تأثیر دارد. اکنون، با زیست شناسی مصنوعی، ما می توانیم نه تنها پاسخ های ایمنی به سرطان را بهبود بخشیم، بلکه می توانیم پاسخ های ایمنی جدید نیز ایجاد کنیم. و معجزه علم این است که شما اکنون می توانید همه اینها را انجام دهید. شکی نداریم که این پایان آغاز است و به مرحله بعد می رویم.