• خانه
  • اخبار
  • داستان علمی تخیلی بر آینده‌ی دور زمین‌سازی مرتبط با شهرهای امروزی تمرکز دارد

داستان علمی تخیلی بر آینده‌ی دور زمین‌سازی مرتبط با شهرهای امروزی تمرکز دارد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
داستان علمی تخیلی بر آینده‌ی دور زمین‌سازی مرتبط با شهرهای امروزی تمرکز دارد

داستان علمی تخیلی بر آینده‌ی دور زمین‌سازی مرتبط با شهرهای امروزی تمرکز دارد
کانسپت یک هنرمند شهری را در حال شکل گیری در مریخ نشان می دهد. (تصویر توسط SpaceX)

میلیاردرهایی مانند ایلان ماسک و جف بزوس رویای این را دارند که مریخ را بیشتر شبیه زمین کنند یا ببینند میلیون ها نفر در فضا زندگی و کار می کنند – اما آیا این رویاها می توانند به واقعیت تبدیل شوند؟

در رمان جدیدی با عنوان The Terraformers، نویسنده علمی آنالی نیویتز تصور می کند که ده ها هزار سال بعد میلیاردرهای آینده (که احتمالاً تا آن زمان پنج میلیاردر خواهند بود) دقیقاً متوجه خواهند شد که چگونه سیارات را مطابق با ترجیحات مشتریان خود بسازند. که لزوما چیز خوبی نخواهد بود.

نیویتز در آخرین قسمت پادکست علمی تخیلی اعتراف می کند: «تکنولوژی موج دستی زیادی وجود دارد که باید اختراع می کردیم. می‌دانید، من فکر می‌کنم این واقع بینانه است که انسان‌ها در نهایت سعی می‌کنند به نحوی در خارج از زمین مغازه راه بیندازند. … فکر می کنم برای من سوال این است: به نام چه و تحت حمایت چه سازمان هایی به صورت زمینی شکل می گیرد.

نیویتز قرار است در دو جلسه در سیاتل در مورد «ترافورمرها» و شباهت‌های امروزی طرح بحث کند: جمعه در کتاب‌های سوم و یکشنبه در Fuel Coffee.

مشکلات زیست محیطی تنها سیاره ای که در حال حاضر قادر به شکل دهی به زمین هستیم، یعنی سیاره خودمان، نشان می دهد که وقتی شروع به تغییر پارامترهای سیاره می کنید، شرایط چقدر دشوار می شود. ممکن است استدلال کنید که ما در حال تغییر محیط زمین هستیم تا گازهای گلخانه ای بیشتری را به هوا پمپاژ کنیم و به روند شکل گیری زمین اضافه می کنیم که ما را به دردسر بیشتر و بیشتر می کشاند.

در تلاش برای معکوس کردن این روند، گروهی از محققان هاروارد انجام آزمایشی را در سوئد پیشنهاد کرده‌اند که در نهایت شامل پاشیدن ذرات به اتمسفر بالایی برای کاهش اثر گرمایش خورشید است. اما این آزمایش پس از اعتراض ساکنان محلی منطقه و حافظان محیط زیست متوقف شد.

حتی محقق اصلی آزمایش اذعان می کند که مهندسی زمین خورشیدی احتمالا ایده خوبی نیست. فرانک کیچ از دانشگاه هاروارد به MIT Technology Review گفت: “من به طور جدی امیدوارم که هرگز در موقعیتی قرار نگیریم که واقعاً باید این کار را انجام داد، زیرا هنوز فکر می کنم این یک مفهوم بسیار ترسناک است و چیزی در حال رخ دادن است.” اما در عین حال، من فکر می کنم درک بهتر ریسک ها بسیار مهم است.

وقتی صحبت از سیارات دیگر می شود، برخی از پیشنهادات ترسناک تر به نظر می رسند. چند سال پیش، ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس ایکس گفت که یکی از راه‌های گرم‌تر کردن مریخ و شبیه‌تر کردن زمین، شلیک بمب‌های هسته‌ای به جو سیاره سرخ برای تبخیر کردن کلاهک‌های یخی است.

“خطرناک نیست… و می توان آن را در زمان واقعی تنظیم/بهبود داد.” ماسک توییت کرد.

پرتره آنالی نیویتز
آنالی نیویتز (اعتبار: سارا دراگون)

نیویتز گفت که چنین طرح هایی برای مهندسی ژئومهندسی محیط زیست زمین – یا محیط سیارات دیگر – “سوالات زیادی برای من ایجاد می کند.”

نیویتز که از ضمایر they/them استفاده می‌کند، می‌گوید: «در رمانم، پروژه‌ای دارم که توسط یک شرکت توسعه املاک و مستغلات بین‌ستاره‌ای اداره می‌شود، که به نظرم به نوعی واقع‌گرایانه است. منظورم این است که این معادل میلیاردرها در فضا است.

اما میلیاردرها آنهایی نیستند که کار را انجام می دهند. Terraformers یک خدمه متشکل از هومو ساپینس، به‌علاوه انواع دیگر گونه‌های هومینین، به‌علاوه کارگران کاملاً غیرانسانی از گربه‌ها و گوزن‌ها گرفته تا خال‌های برهنه و کرم‌های خاکی هستند. نیویتز گفت: «آنها فقط اولین پاسخ دهندگان معمولی، کارگران ساختمانی و مهندسان محیط زیست هستند که سعی می کنند از پس آن برآیند.

آنها توضیح دادند: «می‌توانم تصور کنم که آینده زمین‌سازی مانند کارگران انبار آمازون در فضا است.

یکی از پیچش های دیوانه کننده رمان این است که کارگران به شیوه سنتی تصور نمی شوند. در عوض، آنها در راکتورهای زیستی تولید می‌شوند و به صاحبان شرکت‌شان این توانایی را می‌دهند که هوش کاملی را در مقیاس انسانی (حتی برای کرم‌های خاکی!) ارائه دهند – یا اگر قرار است کارهای ساده‌ای انجام دهند، هوش خود را کاهش دهند.

نیویتز می‌گوید: «این نوع محدودیت‌های درونی در مغز افراد است که تنها از طریق ظلم و ستم و از طریق نوعی برتری انسان‌های خردمند قابل حذف و اعمال می‌شود.»

همانطور که می توانید تصور کنید، این یکی از منابع درگیری است که باعث ایجاد طرح می شود. وقتی یک شرکت خصوصی مدیریت یک سیاره را به دست می گیرد، یک سوال حتی بزرگتر مربوط به این است که چه کسی مالک این ملک است. این موضوع از دیرباز در محافل سیاسی مورد بحث بوده است. در سال 2015، کنگره قانونی را تصویب کرد که از حقوق مالکیت خصوصی بر منابع استخراج شده از اجسام فرازمینی حمایت می کند و موضوع ادعاهای ارضی فرازمینی را کنار گذاشته است.

دنیای بازسازی شده که تمرکز فیلم The Terraformers است به عنوان یک سیاره خصوصی آغاز می شود.

"Terraformers" جلد کتاب
The Terraformers اثر آنالی نیویتز. (تور کتاب / مک میلان)

نیویتز گفت: «این متعلق به این شرکت‌های املاک است. بنابراین جنبشی برای یک سیاره عمومی، برای حمل و نقل عمومی و برای زمین های عمومی وجود دارد. من فکر می کنم این یک درس واقعا اساسی است که شهرها باید بارها و بارها بیاموزند. … داشتن ترانزیت در دسترس، تحرک مردم، دسترسی مردم به آموزش و مسکن و مراقبت های بهداشتی، همه اینها بخشی از فراهم کردن زیرساخت های خوب در یک شهر است.

وقتی صحبت از موضوع شهرها می شود، نیویتز چیزی بیش از داستان های علمی تخیلی در ذهن دارد. برای کتاب قبلی با عنوان چهار شهر گمشده، نیویتز با مورخان و برنامه ریزان شهری در مورد آنچه که ظهور و سقوط شهرهای باستانی می تواند در مورد عملکرد شهرهای مدرن به ما بیاموزد صحبت کرد.

نیویتز گفت: «کارگران افرادی هستند که شهر را بزرگ می کنند. «این افراد نیروی حیات شهر هستند. نه آدمی که در برج میلیارد دلاری زندگی می کند. ربطی به چیزی که یک شهر را خوب می کند ندارد. بنابراین من فکر می کنم یکی از چیزهایی که یادگیری آن بسیار آسان است این است که با کارگران خود بدرفتاری نکنید.

نیویتز که در سانفرانسیسکو زندگی می کند، گفت که داستان “The Terraformers” تا حدی بر اساس تجربیات و مشاهدات شخصی است.

آنها گفتند: “من فکر می کنم ما در حال گذراندن دوره ای از تاریخ خود هستیم، به ویژه در مکان هایی مانند سیاتل و سانفرانسیسکو، که در آن صنعت فناوری به آرامی مردم را با این ایده بیدار می کند که شاید آنها باید همبستگی بیشتری بین کارگران داشته باشند.” “این چیزی است که من در The Terraformers کمی با آن سروکار دارم.”

نیویتز با شخصیت‌های غیر انسانی رمان بسیار سرگرم می‌شود – از جمله برخی ارجاعات با درجه R به رابطه جنسی با ربات در 60610 – اما در پایان کتاب، احتمالاً عمیق‌تر به چشم‌انداز بیست و یکم زمین فکر خواهید کرد. شهرها و جوامع قرن

نیویتز گفت: “من دوست دارم زمین را به یک سیاره عمومی تبدیل کنم.” “من فکر می کنم که این یک گام واقعا خوب به جلو خواهد بود.”


آنالی نیویتز در میان یک تور کتاب برای The Terraformers است، و برنامه سفر آنها شامل گفتگو با کتابدار سیاتل میشا استون در سومین مکان کتاب راونا در ساعت 7 بعد از ظهر روز 3 فوریه، با حمایت مشترک کتابخانه عمومی سیاتل است. نیویتز همچنین میزبان یک ملاقات و احوالپرسی در Fuel Coffee در محله Wallingford سیاتل در ساعت 4 بعد از ظهر روز 5 فوریه خواهد بود.

میزبان مشترک من برای پادکست علمی تخیلی Dominika Fetplace، نویسنده ای برنده جایزه است که یکی از فارغ التحصیلان کارگاه آموزشی Clarion West Writers است و در حال حاضر در برکلی، کالیفرنیا زندگی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Phetteplace، به وب سایت او، DominicaPhetteplace.com مراجعه کنید.

نسخه اصلی این مقاله را در Cosmic Log برای توصیه‌های خواندنی بیشتر از Annalee Newitz بررسی کنید. و منتظر قسمت‌های آینده پادکست علمی تخیلی از طریق Anchor، Apple، Google، Overcast، Spotify، Breaker، Pocket Casts، Radio Public و Reason باشید.