• خانه
  • اخبار
  • داده های وویجر 1 اخترشناسان را گیج کرده است

داده های وویجر 1 اخترشناسان را گیج کرده است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
داده های وویجر 1 اخترشناسان را گیج کرده است

فضاپیمای وویجر 1 ناسا که اکنون برای تحقیقات بیشتر در فضای بین ستاره ای است، تیم مهندسی فضاپیما را با داده های عجیب و غریب خود گیج کرده است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، یک تیم مهندسی با توجه به داده های عجیب ارسال شده توسط فضاپیمای 45 ساله وویجر در تلاش برای درک مشکل هستند. البته این بدان معنا نیست که فضاپیمای وویجر در خطر است. این فضاپیما حدود 45 سال است که در حال کاوش در جهان است.

فضاپیمای وویجر 2 همزمان با این فضاپیما در انتهای بیرونی منظومه شمسی قرار داشت و پس از جمع آوری عکس و ارسال اطلاعات، منطقه را ترک کردند. وویجر 1 که در 14.5 میلیارد کیلومتری زمین قرار دارد، در حال حاضر یکی از دورترین اجرام ساخت بشر در فضا است. با توجه به فاصله زیاد، احتمال خطر برای این فضاپیما وجود دارد. در حال حاضر نیز سیستم موقعیت یابی و کنترل فضاپیما با مشکل مواجه شده و رفتار غیرعادی دارد. این سیستم همچنین وظیفه کنترل موقعیت فضاپیما، جهت دهی آن در فضا و ارسال سیگنال از زمین را بر عهده دارد.

به گفته مهندسان، عملکرد این سیستم عادی است. اما داده های برگشتی توسط این سیستم به درستی توصیف نمی شود. البته این کاوشگر هم اکنون از جهات دیگر در وضعیت خوبی قرار دارد و با تیم مهندسی ارتباط دارد و عملیات جمع آوری اطلاعات علمی را نیز طبق انتظار انجام می دهد. پیشرانه جت ناسا در بیانیه ای اعلام کرد که به نظر می رسد با توجه به سن دو فضاپیما و با توجه به اینکه وویجر در فضای پرتوافکن بین ستاره ای قرار دارد، به نظر می رسد در این مرحله از ماموریت باشد. بیش از حد انتظار به نظر می رسد. به گفته ناسا، این کاوشگرها به مرور زمان قدرت خود را از دست می دهند. چون باطری های اصلی آنها رو به اتمام است و نزدیک به انتهای جاده هستند.