• خانه
  • اخبار
  • داده‌های امیدوارکننده از یک مطالعه بزرگ آلزایمر برای این استارت‌آپ سیاتل خوب است

داده‌های امیدوارکننده از یک مطالعه بزرگ آلزایمر برای این استارت‌آپ سیاتل خوب است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
داده‌های امیدوارکننده از یک مطالعه بزرگ آلزایمر برای این استارت‌آپ سیاتل خوب است

داده‌های امیدوارکننده از یک مطالعه بزرگ آلزایمر برای این استارت‌آپ سیاتل خوب است
والری داگت، مدیرعامل و بنیانگذار AltPep. (عکس از AltPep)

محققان بیماری آلزایمر با داده های مثبتی که روز سه شنبه از یک کارآزمایی بالینی بزرگ از یک درمان تجربی توسعه یافته توسط Biogen و Eisai منتشر شد، خوشحال شدند.

داده های اولیه نشان می دهد که درمانی به نام lecanemab، زوال شناختی را کاهش می دهد. این یافته ها همچنین امید به یک رویکرد درمانی را برای هدف قرار دادن پپتیدهایی که توده های بدی را در مغز افراد مبتلا به آلزایمر تشکیل می دهند، جوان کرد.

این خبر برای شرکت هایی مانند AltPep مستقر در سیاتل که مسیر مشابهی را برای تشخیص و درمان بیماری در پیش می گیرند، نوید خوبی است.

والری داگت، بنیانگذار و مدیر عامل AltPep، گفت: ما نتایج مثبت گزارش شده برای lecanemab را به عنوان حمایت از رویکرد ما می دانیم.

شرکت‌های بیوفارما میلیاردها دلار در طول دهه‌ها صرف آزمایش‌های ناموفق آلزایمر کرده‌اند که آمیلوئید بتا را هدف قرار داده است. فرضیه پشت کارآزمایی ها این است که توده های آمیلوئید بتا به جای اینکه محافظ یا خنثی باشند، علائم بیماری را ایجاد می کنند.

همین رویکرد پشت داروی بحث برانگیز Biogen، Aduhelm (aducanumab) است که سال گذشته توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده بر اساس داده‌های محدود تأیید شد. Aduhelm پوشش مدیکر را فقط در چارچوب آزمایشات بالینی دریافت کرده است و از نظر تجاری موفقیت آمیز نبوده است.

یافته‌های جدید از این دیدگاه حمایت می‌کنند که رویکردهایی که آمیلوئید بتا را هدف قرار می‌دهند ممکن است در نهایت موثر باشند.

درمان جدید آمیلوئید بتا را نیز هدف قرار می‌دهد، اما به نظر می‌رسد که از داده‌های اولیه اثر واضح‌تری نسبت به Aduhelm دارد و عوارض جانبی کمتری دارد. Lecanemab در مقایسه با دارونما در مطالعه 1800 نفر با اختلال شناختی خفیف یا بیماری آلزایمر خفیف، کاهش بالینی را 27 درصد در 18 ماه کاهش داد. یافته های مرحله 3 در یک بیانیه مطبوعاتی ارائه شد و با استقبال متفاوتی از کارشناسان مواجه شد. داده های کامل تر در پایان نوامبر انتظار می رود.

داگت که همچنین استاد دانشگاه است، گفت: “آنها هنوز مجموعه کاملی از داده ها را در دسترس عموم قرار نداده اند، اما با توجه به آنچه ارائه کرده اند، بسیار دلگرم کننده است که آنها تاثیر مثبتی بر معیارهای شناختی و سبک زندگی می بینند.” مهندسی زیستی در دانشگاه واشنگتن

داگت گفت: آمیلوئید بتا در چندین اشکال مختلف یافت می شود و درمان جدید ممکن است به مؤلفه مناسب ضربه بزند. آمیلوئید بتا قبل از تشکیل توده هایی به نام پلاک ها به پروتوفیبریل ها و فیبریل ها جمع می شود.

Lecanemab علیه پروتوفیبریل‌ها ساخته شد، اما به اشکال دیگر نیز متصل می‌شود، از جمله مواردی که در مراحل اولیه بیماری به نام الیگومر یافت می‌شود. اعتقاد بر این است که چنین الیگومرهایی سمی هستند و باعث آسیب شناسی های متعدد آلزایمر می شوند. داگت گفت که Lecanemab احتمالاً علیه این الیگومرهای سمی عمل می کند.

داگت گفت: “ما می دانیم که رویکردهای گذشته برای هدف قرار دادن پلاک های آمیلوئید، فیبریل ها و پروتوفیبریل ها موثر نبوده است.” این نتایج جدید از تجدید نظر در فرضیه آمیلوئید با تاکید بر هدف قرار دادن شکل الیگومرهای سمی آمیلوئید بتا که 10 تا 20 سال قبل از تشخیص بالینی اختلال شناختی خفیف شروع به تشکیل می‌کنند، پشتیبانی می‌کند.

AtlPep به طور مشابه در حال توسعه عواملی است که الیگومرهای سمی را هدف قرار می دهد. داگت قبلاً به brooztechnology گفته بود: «ما به دنبال اولین محرک مولکولی برای آسیب شناسی هستیم.

AltPep یک آزمایش تشخیصی برای بیماری آلزایمر ایجاد می کند و عوامل آن را در مطالعات پیش بالینی به عنوان درمان های بالقوه آزمایش می کند. این استارت آپ اخیراً ۴۴.۴ میلیون دلار برای تقویت تلاش های خود جمع آوری کرده است.

و در حالی که lekanemab یک آنتی بادی مونوکلونال است که توسط انفوزیون داخل وریدی تجویز می‌شود، عوامل پپتیدی AltPep به عنوان درمان‌های داخل بینی با سهولت تجویز در حال توسعه هستند.

برخی از محققان می گویند که بیماری آلزایمر در نهایت ممکن است خود را به ترکیبی از رویکردها برساند، زیرا تصور می شود که رویدادهای دیگری در مغز نیز در ایجاد این بیماری نقش دارند.

یکی دیگر از شرکت‌های بیوتکنولوژی سیاتل، آتیرا فارما، رویکرد متفاوتی را برای این بیماری در پیش گرفته است. ترکیب آزمایشی فسگونیمتون آتیرا برای تأثیرگذاری بر فعالیت مولکول‌های دخیل در رشد نورون‌ها طراحی شده است. با این حال، این ترکیب تاکنون در آزمایشات فاز 2 در حال انجام ناامیدکننده بوده است. ارزش سهام آتیرا در ماه ژوئن پس از انتشار داده های موقت سقوط کرد.

اکثر بیماران در مطالعه آتیرا فسگونیمتون را در ترکیب با داروهای موجود آلزایمر دریافت کردند. اما در داده‌های مربوط به افرادی که ترکیب آتیرا را به تنهایی مصرف می‌کردند، بارقه‌ای از امید وجود داشت: یافته‌ها حاکی از آن بود که ممکن است به عنوان تک‌تراپی مزایای بالقوه‌ای داشته باشد. آتیرا از آن زمان مطالعه خود را با تمرکز بر ارزیابی بیمارانی که به تنهایی فسگونیمتون دریافت می کنند، تطبیق داده است.

در همین حال، انتظار می رود FDA در ماه ژانویه تصمیم بگیرد که آیا مجوز تسریع شده به lecanemab را اعطا کند یا خیر. Roche و Eli Lilly نیز در حال توسعه درمان های آمیلوئیدی-بتا هدفمند هستند. داده‌های دو آزمایش Roche تا پایان سال انتظار می‌رود، و FDA آماده است تا در ژانویه تصمیمی در مورد تأیید سریع برای نامزد Eli Lilly بگیرد.