• خانه
  • اخبار
  • خطوط هوایی آلاسکا به لطف نرم افزار یک استارتاپ هوش مصنوعی تحت حمایت گوگل، دقایق پرواز و سوخت را کاهش می دهد

خطوط هوایی آلاسکا به لطف نرم افزار یک استارتاپ هوش مصنوعی تحت حمایت گوگل، دقایق پرواز و سوخت را کاهش می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
خطوط هوایی آلاسکا به لطف نرم افزار یک استارتاپ هوش مصنوعی تحت حمایت گوگل، دقایق پرواز و سوخت را کاهش می دهد

سوخت زیستی برای خطوط هوایی آلاسکا
(عکس خطوط هوایی آلاسکا)

خطوط هوایی آلاسکا پس از استفاده از نرم افزار اعزام از یک استارتاپ کوچک در سیلیکون ولی، زمان پرواز و انتشار کربن را کاهش داد.

بر اساس اطلاعات جدید، اطلاعات فضای هوایی به شرکت هواپیمایی مستقر در سیاتل کمک کرده است تا امسال به طور متوسط ​​2.7 دقیقه در هر پرواز خود را کاهش دهد و 6866 تن دی اکسید کربن – معادل 17 میلیون مایل رانده شده توسط یک خودروی سواری متوسط ​​بنزینی را ذخیره کند. داده های ارائه شده توسط آلاسکا

پاشا صالح، رئیس توسعه شرکت برای خطوط هوایی آلاسکا، گفت که این نرم افزار به کنترل کننده های ترافیک هوایی آلاسکا کمک می کند تا مسیرهای بهتری را برای خلبانان خود ترسیم کنند و از سایر هواپیماها و آب و هوای بد که در غیر این صورت پروازها را به تاخیر می اندازد، اجتناب کنند.

صالح گفت که استفاده از این نرم افزار یکی از راه هایی است که شرکت هواپیمایی در تلاش است تا ردپای کربن خود را کاهش دهد.

او گفت: “آلاسکا این هدف جسورانه – اگر بگوییم تهاجمی – اقلیمی است.” “یک راه (برای دستیابی به آن) کارایی عملیاتی است، انجام کاری که دیروز انجام دادیم امروز کمی بهتر.”

در گزارش اخیر سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) تحت حمایت سازمان ملل متحد آمده است که تا همین اواخر نرم‌افزار اعزام مورد استفاده خطوط هوایی در سراسر جهان «پیچیده‌تر از برنامه‌های ناوبری جاده‌ای مصرف‌کننده مانند Google Maps یا Waze» بود.

این گزارش خاطرنشان می کند که Airspace که در سال 2018 تأسیس شد، بیش از 38000 پرواز را بهینه کرده و تخمین زده شده در مصرف سوخت 21 میلیون پوند یا حدود 34000 تن کاهش کربن را کاهش داده است.

نرم‌افزار صنعت هوانوردی بی‌نظیر نیست و به دلایل خوبی، صالح گفت: این صنعت به سخت‌افزار و نرم‌افزار اثبات‌شده متکی است زیرا «شما نمی‌توانید alt-delete را در ارتفاع 30000 فوتی کنترل کنید».

اما گزارش ICAO می‌گوید در حالی که پلتفرم‌های مسیریابی قدیمی قابل اعتماد و ایمن هستند، اما در مورد کارایی عملیاتی کوتاهی می‌کنند.

در حال حاضر، کنترلرهای هر ایرلاین، خلبانان را هدایت می کنند تا بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصدشان پرواز کنند. این برنامه های پرواز بایگانی می شود و هواپیماها بلند می شوند. به محض ورود به هوا، کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی، هواپیماهای همه شرکت‌های هواپیمایی را زیر نظر دارند و در صورت نزدیک شدن بیش از حد به یکدیگر، آنها را به تغییر مسیر هدایت می‌کنند تا فاصله ایمن را حفظ کنند.

صالح گفت که مشکل اصلاح مسیر این است که باعث می شود خلبانان کمی دورتر از آنچه در نظر داشتند پرواز کنند. هر کدام به این معنی است که هواپیما چند دقیقه بیشتر قبل از رسیدن به مقصد خود در هوا است، به این معنی که فقط کمی سوخت بیشتری می سوزاند.

نرم‌افزار Airspace Intelligence تمام نقشه‌های پرواز موجود در فایل را اسکن می‌کند تا به دنبال ترافیک بالقوه‌ای باشد که ممکن است خدمه پرواز در طول پرواز با آن مواجه شوند – و هر حفره استعاری که احتمالاً ناشی از آب و هوای نامناسب است.

پس از پردازش تمام این داده ها با استفاده از یادگیری ماشین، کامپیوتر یک دوره توصیه شده را ترسیم می کند که از ترافیک و موانع جلوگیری می کند. سپس اعزام کننده دوره تولید شده توسط کامپیوتر را بررسی می کند و آن را تایید یا رد می کند. صالح گفت که اگر توزیع کننده آن را رد کند، پلتفرم دلیل آن را می پرسد، بنابراین می داند چه چیزی را در آینده توصیه نمی کند.

او گفت که تا کنون آلاسکا تنها شرکت هواپیمایی در جهان است که از نرم افزار هوش هوایی استفاده می کند.

با این حال، اگر خطوط هوایی جهان از این نوع نرم افزار به عنوان استاندارد استفاده کنند، گزارش ایکائو تخمین می زند که سوخت سوخت را تا 1 میلیارد پوند کاهش می دهد و انتشار دی اکسید کربن صنعت را حدود 1.8 میلیون تن در سال کاهش می دهد.

این صرفه جویی کمتر از 1٪ از کل انتشار کربن جهانی برآورد شده از خطوط هوایی است. اما این صرفه جویی است که بدون نیاز به هیچ گونه تغییری در هواپیما یا موتورهای موجود حاصل می شود.

صالح گفت که او معتقد است این نوع نرم افزار منجر به صرفه جویی بیشتر در آینده خواهد شد. او گفت که این ایرلاین در حال کار با Airspace بر روی تکرار بعدی پلت فرم خود است، که به خلبانان کمک می کند تا ارتفاعاتی را که در آن پرواز می کنند بهینه کنند تا از بادهای متقابل یا سایر مسائلی که باعث کاهش بهره وری سوخت می شود، جلوگیری کنند.

وی گفت: پس از آن، هدف این است که نگاهی به زمان حرکت و رسیدن، با هدف توزیع بهتر ترافیک هوایی برای کاهش مدت زمان بیکار ماندن هواپیماها در زمین در انتظار مجوز برای بلند شدن، و کاهش زمان باشد. هواپیما در حال چرخیدن در یک فرودگاه منتظر مجوز فرود است.

صالح گفت: «همیشه راه هایی برای کاهش (مصرف سوخت) وجود دارد. “شما واقعاً هر چیزی را که می توانید از او بیرون می کشید.”

Airspace توسط مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Philip Buckendorff، محقق سابق Uni Robotics که قبلا آزمایشگاه GoodTime را تأسیس کرده بود، هدایت می شود. فورچون در سال گذشته گزارش داد که بنیانگذاران این شرکت قبلاً قصد داشتند شبیه سازهایی برای خودروهای خودران ایجاد کنند، اما آنها تمرکز خود را به مسیریابی خطوط هوایی معطوف کردند. حامیان آن عبارتند از Spark Capital، Gradient Ventures (صندوق هوش مصنوعی گوگل)، Bloomberg Beta، Franklin Templeton Investments و افرادی از جمله مدیران سابق Palantir، OpenAI، Twitter و Waze.