• خانه
  • اخبار
  • خریداران به دنبال: فرصت‌های خروج برای استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری شده در میان رکود کاهش می‌یابد.

خریداران به دنبال: فرصت‌های خروج برای استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری شده در میان رکود کاهش می‌یابد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
خریداران به دنبال: فرصت‌های خروج برای استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری شده در میان رکود کاهش می‌یابد.

خریداران به دنبال: فرصت‌های خروج برای استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری شده در میان رکود کاهش می‌یابد.
(عکس بزرگ)

برای یک شرکت در مراحل اولیه یافتن خریدار به طور فزاینده ای دشوار است.

بر اساس گزارشی که روز چهارشنبه توسط PitchBook منتشر شد، ارزش خروج برای استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ایالات متحده در سه ماهه دوم کمترین میزان در بیش از پنج سال گذشته بود.

تحلیلگران تخمین می‌زنند که پس از سه ماهه اول سال، در مجموع 831 خروجی در نیمه اول سال وجود داشته است که ارزش خروجی 49 میلیارد دلاری را نشان می‌دهد. در سال 2021، 883 معامله به ارزش 372.2 میلیارد دلار در مدت مشابه انجام شد.

استارت آپ های تحت حمایت VC به دنبال انحلال سهام یا خروج از آن به عنوان راهی برای بازگرداندن پول نقد به سهامداران هستند. شرکت‌ها می‌توانند با ثبت نام برای عرضه اولیه عمومی یا با ادغام با یک شرکت خرید وسایل نقلیه با هدف خاص که قبلاً سهام آن‌ها به صورت عمومی معامله شده است، عمومی شوند، یا می‌توانند تلاش کنند توسط شرکت دیگری خریداری شوند.

اما تحلیلگران می گویند که با افزایش نرخ بهره و در پیش بودن رکود، فعالیت خروج از کشور به سرعت کند می شود.

PitchBook دریافت که تعداد استارت‌آپ‌های تحت حمایت VC که از طریق IPO عمومی می‌شوند به کمترین میزان در 13 سال گذشته رسیده است و تنها هشت مورد در سه ماهه دوم سال تکمیل شده‌اند. در این گزارش آمده است که در نیمه اول سال تنها 22 شرکت از طریق عرضه عمومی سهام به بازار عرضه شده اند که نسبت به 183 شرکت در سال 2021 کاهش یافته است که نسبت به سال گذشته تقریباً 88 درصد کاهش داشته است.

در این گزارش آمده است که بسیاری از شرکت‌های در مرحله آخر که ممکن است در راه ورود به فهرست عمومی بوده باشند، ممکن است نیاز به تجدید نظر در استراتژی خروج خود داشته باشند. این موسسه اضافه کرد که استارت‌آپ‌هایی که برای قیمت‌گذاری دوره‌های تامین مالی خود به ارزش‌گذاری‌های بازار عمومی متکی هستند، باید انتظارات قیمت‌گذاری را کاهش دهند.

هیچ شرکتی با پشتیبانی VC در شمال غربی اقیانوس آرام وجود نداشت که از طریق ادغام IPO یا SPAC در نیمه اول سال به صورت عمومی عرضه شود. در همین حال، استارت‌آپ‌های سیاتل که توانستند در سال 2021 از طریق ادغام SPAC وارد بازار عمومی شوند، با مشکل مواجه شده‌اند و هر کدام بیش از 50 درصد نسبت به رکوردهای قبلی خود کاهش یافته‌اند.

جینگر چمبلس، سرپرست تحقیقات بانکداری تجاری جی پی مورگان چیس، در این گزارش گفت: هر چه بازارهای عرضه اولیه سهام طولانی تر آرام بمانند، شرکت های دارای پشتوانه سرمایه خطرپذیر بیشتری می توانند ادغام ها و تملک ها را ارزیابی کنند.

او با اشاره به 2 تریلیون دلار نقدینگی در ترازنامه شرکت ها در S&P 500 و 750 میلیارد دلار دیگر در تامین مالی سهام خصوصی ایالات متحده که هنوز خرج نشده است، افزود: “نقدینگی قابل توجهی در حاشیه وجود دارد.”

با این حال، طبق فهرست M&A و IPOهای brooztechnology، در نیمه اول سال تنها 10 معامله M&A یا IPO در شمال غربی اقیانوس آرام وجود داشت، در حالی که در تمام سال 2021 حدود 60 معامله بود.

در این گزارش آمده است که وقتی فهرست‌های عمومی در طول یک رکود کاهش می‌یابند، از نظر تئوری باید “موجی از فعالیت‌های خرید جدید را تحریک کند.” با این حال، در حال حاضر چندین عامل وجود دارد که می تواند این روند صعودی را کند یا سرکوب کند.

بسیاری از شرکت های فناوری سهامی عام از سهام برای خرید شرکت ها استفاده می کنند. با این حال، در میان رکود، این پیشنهادها برای فروشندگان جذابیت کمتری دارند، گزارش PitchBook گفت. همچنین به شرکت‌های دولتی توصیه می‌شود که هزینه‌های خود را محدود کنند و ممکن است به‌کلی فعالیت‌های خرید را کنار بگذارند.

“پول دیگر مجانی نیست.”

عامل دیگر این است که بسیاری از استارت‌آپ‌ها ارزش‌گذاری‌های خود را – قیمتی که خریداران باید برای شرکتشان بپردازند – در شرایط فعلی افسرده می‌بینند. در این گزارش آمده است که شرکت‌های خصوصی اغلب از نسبت‌های یک شرکت سهامی عام مشابه به‌عنوان مبنایی برای ارزش‌گذاری خود استفاده می‌کنند، به این معنی که کاهش بازار سهام همچنین به قیمت پایین‌تری برای استارت‌آپ‌شان منجر می‌شود که می‌تواند انگیزه‌ای برای خروج استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران آن‌ها در حال حاضر نداشته باشد.

آویل گینزبورگ، شریک عمومی شرکت بنیانگذاران سیاتل، گفت: بسیاری از بنیانگذاران استارت آپ ها و سرمایه گذاران خطرپذیر، انتظارات نادرستی از ارزش استارتاپشان در مقابل آنچه بازار حاضر است برای آن بپردازد، دارند.

او گفت که شرکت‌ها برای به دست آوردن استعدادهای خود، استارت‌آپ‌ها را خریداری می‌کنند، اما از آنجایی که بسیاری از شرکت‌ها هزینه‌ها را کاهش داده و کارمندان خود را اخراج می‌کنند، این نوع خریدها «بسیار کمتر منطقی است».

گینزبورگ گفت که اکتساب های فناوری نیز اغلب با هدف گسترش دامنه محصولات یا خدمات یک شرکت انجام می شود. او افزود که در مواقع نامشخص آنها تحمل را انتخاب خواهند کرد.

او گفت: “اگر بازار بیشتر از رشد به حاشیه ها و عوامل بنیادی اهمیت می دهد، پس این نوع خریدها منطقی نیستند.” “پول دیگر مجانی نیست.”