منو سایت

خانه هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022

خانه هوشمند امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است و در بسیاری از کشورهای جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که از تلفن های همراه معمولی به گوشی های هوشمند تبدیل شدیم، شاهد جهش های زیادی در ارتباطات بودیم.

نه تنها می‌توانیم تماس صوتی و متنی برقرار کنیم، بلکه می‌توانیم از اینترنت در تلفن‌های هوشمند برای برقراری تماس ویدیویی، ارسال فایل، پیام‌های فوری، ارسال مکان و غیره استفاده کنیم. انواع فایل‌ها و اطلاعات را با استفاده از گوشی‌های هوشمند انتقال و دریافت می‌کنیم.

خانه هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟همین امر در مورد خانه هوشمند نیز صدق می کند. یکی از ویژگی های خانه هوشمند اتصال کلیه لوازم خانگی و لوازم خانگی به یکدیگر و کنترل آنها از یک دستگاه مرکزی.

ساخت تجهیزات اطلاعاتی

به طور کلی می توان گفت که در خانه هوشمند کنترل در دستان شماست. تجهیزات هوشمندسازی ساختمان با توجه به نیاز و نحوه هوشمند بودن خانه انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت خانه های هوشمند یا بهبود خانه شما نیز مستقیماً با نحوه استفاده از هوش و تجهیزات در فرآیند پروژه مرتبط است. در ادامه این مقاله به طور کلی با مراحل و تجهیزات هوشمند سازی ساختمان آشنا می شویم.

کدام وسایل هوشمند هستند؟

سوالی که ممکن است پیش روی شما باشد این است که چگونه یک خانه هوشمند می تواند زندگی ما را تغییر دهد؟

هر وسیله ای که در خانه شما با برق کار می کند این قابلیت را دارد که هوشمند باشد. اما این بدان معنا نیست که سایر لوازم خانگی هوشمند نیستند. به عنوان مثال پرده های یک خانه و در و پنجره ها که معمولاً در همه خانه ها به برق وصل نیستند نیز قابل اصلاح هستند.

مولفه های مختلف هوش

کنترل کننده مرکزی، این بخش وظیفه نظارت بر تمامی دستگاه های متصل به شبکه هوشمند را بر عهده دارد. تمام اجزای خانه هوشمند و همچنین با کنترل کننده مرکزی به هم متصل هستند و دستورات و اطلاعات از طریق کنترلر مرکزی به اجزای خانه ارسال می شود.

اجزای یک خانه هوشمند چگونه با یکدیگر ارتباط دارند؟

برای برقراری ارتباط بین قسمت های مختلف خانه، باید مسیر ارتباطی صحیح را مشخص کنید. این پروتکل ارتباطی باید روشی استاندارد و قابل قبول برای تمامی قسمت های سیستم باشد تا بتوانند اطلاعات را بین خود جابجا کنند. این مسیرهای ارتباطی می توانند بی سیم (wifi، zigbee) یا با سیم (knx، plc) باشند.

حسگرها

مولفه های مختلف هوشسنسورها شرایط مختلف خانه مانند نور، رطوبت، دما، دود و غیره را تحت نظر دارند و گزارش های فوری و دقیق را از طریق پروتکل های ارتباطی به کنترل کننده مرکزی ارسال می کنند و بدین ترتیب سناریوهای از پیش تعریف شده را ارائه می دهند. به عنوان مثال، هنگامی که درجه حرارت به یک سطح خاص افزایش می یابد، سیستم خنک کننده به طور خودکار روشن می شود.

کاربرد هوش مصنوعی در خانه هوشمند

امروزه هوش مصنوعی در دستگاه هایی تعبیه شده است که می توانند اطلاعاتی را از محیط دریافت کنند و برای رسیدن به هدف به موقع تصمیم بگیرند. توسعه هوش مصنوعی توانسته است شرایط محیط کار و تولید را تغییر دهد، اما شیوه زندگی امروز ما را نیز تغییر داده است. تعداد وسایل الکترونیکی هوشمند هر روز در حال افزایش است. تمامی این دستگاه ها از طریق گوشی هوشمند، تبلت، لپ تاپ و غیره قابل کنترل هستند.

دستگاه های هوشمند در خانه از طریق پروتکل های ارتباطی به یکدیگر متصل شده و با هماهنگی با یکدیگر کار می کنند. اما دستگاه های هوش مصنوعی همیشه یک قدم جلوتر از دستگاه های دیگر هستند. برای استفاده بهینه از هوش مصنوعی در خانه هوشمند این مثال را در نظر بگیرید: فرض کنید در راه خانه هستید و به فاصله مشخصی از خانه می رسید. سیستم هوشمند زمان ورود شما را ارزیابی می کند و در پاسخ ترموستات هوشمند از حالت صرفه جویی در مصرف انرژی به دمای مطلوب خانه قبل از ورود شما تغییر می کند.

درب پارکینگ برای ورود شما باز می شود و وقتی با اثر انگشت یا تشخیص چهره و بدون کلید وارد خانه می شوید، چراغ های هوشمند روشن می شوند، آهنگ مورد علاقه شما توسط اسپیکر هوشمند پخش می شود، پرده ها کشیده می شوند، چای یا قهوه. سازنده برای شما قهوه آماده می کند. تمامی این کارها به صورت خودکار انجام می شود و شما نیازی به نگرانی برای انجام آن ها ندارید و سیستم مرکزی با استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیا اکثر کارهای روزانه شما را با دستورالعمل های ساده انجام می دهد.

برخی از ویژگی های خانه هوشمند

سیستم امنیتی: اولین ویژگی جالبی که می خواهیم به شما معرفی کنیم نحوه عملکرد سیستم ایمنی است. این سیستم از سنسورهای در و پنجره، سنسورهای حرکت قفل هوشمند و دوربین های هوشمند تشکیل شده است.

نحوه عملکرد این سیستم با هم به این صورت است که وقتی از خانه خارج می شوید، اسکریپت خروج را فعال می کنید، اگر شخص دیگری به طور مجاز وارد خانه شما شود و در یا پنجره ای را باز کند، زنگ هشداری روی تلفن همراه شما که شخص دیگری حق ورود دارد، شما دریافت خواهد کرد. هنگامی که زنگ هشدار دریافت می کنید، می توانید وضعیت خانه خود را با دوربین های هوشمند بررسی کنید تا به سرعت اقدام مورد نظر را انجام دهید. حسگرهای حرکتی به همین ترتیب عمل می کنند و امنیت بیشتری را همراه با سنسورهای در و پنجره فراهم می کنند.

سیستم امنیتی: در این سیستم از سنسورهای دود گاز و sn استفاده شده است که البته قبلا هم دیده اید. اما تفاوت این سنسورها در خانه هوشمند چیست؟ با فعال سازی این سنسورها علاوه بر دریافت آلارم تلفن همراه، شیر اصلی آب یا آب گاز نیز بسته می شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

سیستم روشنایی: این سیستم از کلیدهای هوشمند و کنترل رقص نور و شدت نور تشکیل شده است. شما به راحتی می توانید تمام چراغ های خانه خود را از طریق یک صفحه لمسی موبایل یا سنتی کنترل کنید. علاوه بر این، می توانید سناریوهای مختلفی را نیز فعال کنید، مانند مهمانی که در آن هنگام فعال شدن، همه چراغ ها روشن هستند و دیگر نیازی نیست همزمان با رقص نور، هر چراغی را روشن کنید یا موسیقی پخش کنید. سناریوی دیگری نیز وجود دارد که هنگام خواب استفاده می شود که می توانید شدت نور را کم کنید تا نه خواب شما حاکم شود و نه تاریکی مطلق در خانه تا زمانی که برای نوشیدن آب از خواب بیدار می شوید دید خوبی به خانه داشته باشید. محیط خود را داشته باشید.

پرده های برقی: در خانه های هوشمند مدرن، پرده های سنتی دیگر کار نمی کنند و به جای آن از پرده های هوشمند استفاده می شود که از موتورها و ریل های مخصوص تشکیل شده است. شما می توانید سناریوهای مختلف مانند سناریوهای روز و شب را فعال کنید تا پرده را در زمان مورد نظر باز یا بسته کنید.

ویدیوی آیفون هوشمند: این آیفون‌ها مانند ویدیوهای سنتی آیفون هستند، با این تفاوت که علاوه بر کنترل گوشی برای باز و بسته کردن در، می‌توان از آن در مواقعی نیز استفاده کرد که در داخل خانه نیستید و کسی زنگ آیفون شما را می‌زند تا بتوانید. او درب خانه اش است. صحبت کنید و در را برای آنها باز کنید.

بررسی هفته: محبوب ترین داستان های GeekWire برای هفته 19 ژوئن 2022