منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • جنز مولبک از Coinstar می خواهد به نوآوران و کارآفرینان روش جدیدی برای انجام تجارت بیاموزد.

جنز مولبک از Coinstar می خواهد به نوآوران و کارآفرینان روش جدیدی برای انجام تجارت بیاموزد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
جنز مولبک از Coinstar می خواهد به نوآوران و کارآفرینان روش جدیدی برای انجام تجارت بیاموزد.

جنز مولبک از Coinstar می خواهد به نوآوران و کارآفرینان روش جدیدی برای انجام تجارت بیاموزد.
جنس مولبک، بنیانگذار Coinstar و NewImpact. (عکس نیو ایمپکت)

تصمیم ینس مولبک برای ساخت کوین استار، استارت آپی که به یک تجارت بین المللی بازیافت سکه چند میلیارد دلاری تبدیل خواهد شد، به دلیل ارزش های خانواده دانمارکی و بی صبری خودش بود.

والدین مولبک قبل از مهاجرت به ایالات متحده در دانمارک تحت اشغال نازی ها زندگی می کردند. ملبک گفت که آنها به عنوان یک خانواده به دموکراسی، آزادی و کارآفرینی و همچنین حساسیت شمالی نسبت به برابری خواهی و مشارکت مدنی اهمیت می دهند.

مولبک که در منطقه سیاتل بزرگ شد، به عنوان یک بانکدار سرمایه گذاری در نیویورک کار کرد و سپس برای مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی به استانفورد نقل مکان کرد. همکاران بزرگ‌ترش به او توصیه کرده بودند که زندگی در مراحل مختلف توسعه می‌یابد: کار در بخش خصوصی برای کسب درآمد، بازپرداخت به سازمان‌های غیرانتفاعی از طریق کمک‌های مالی و داوطلبانه، و سپس شاید محدود کردن این امر به ماندن در بخش دولتی قبل از بازنشستگی و مرگ.

ملبک امکان مسیری متفاوت را می دید. Coinstar که در سال 1990 راه اندازی شد، یک تجارت انتفاعی است که به مردم اجازه می دهد تا از شر سکه هایی که در شیشه های خانه انباشته می شوند خلاص شوند و آنها را قادر می سازد تا با اهدای ارزش ناخواسته به سازمان های خیریه، به سازمان های غیرانتفاعی کمک کنند. کوین استار با بازگرداندن سکه ها به گردش مالی به دولت و مالیات دهندگان سود می رساند و نیاز به ضرب پول بیشتر را کاهش می دهد.

مولبک در سال 2001 این کسب و کار را ترک کرد و کوین استار اکنون در Bellevue، واشنگتن Outerwall مستقر است.

اما او ایده ایجاد یک تجارت را با خود همراه کرد که به طور همزمان به بخش خصوصی، دولتی و غیرانتفاعی خدمت می کند و به نفع آن است. او آن را “نوآوری سه بخش” نامید و در سال 2020 سازمان غیرانتفاعی خود را با نام NewImpact راه اندازی کرد تا این ایده را برای کارآفرینان دیگر در سراسر جهان تبلیغ کند.

ملبک گفت: اعتقاد ما این است که هر بخش دارایی های منحصر به فرد، مهم و قدرتمندی است. “کارهایی وجود دارد که بخش خصوصی واقعاً خوب انجام می دهد، کارهایی وجود دارد که بخش اجتماعی واقعاً خوب انجام می دهد و کارهایی وجود دارد که دولت واقعاً به خوبی انجام می دهد و چگونه می توانیم از این موارد استفاده کنیم؟”

NewImpact در حال توسعه ابزارهایی است تا به نوآوران کمک کند تا لنز سه بخش را وارد تلاش های خود کنند. تیمی متشکل از 10 نفر اخیراً راهنمای آنلاینی را منتشر کرده اند که در آن مفهوم و نحوه اجرای آن را توضیح می دهد.

علاوه بر کوین استار، مولبک به تلاش‌های دیگری که بر روی این مدل ساخته شده است، اشاره می‌کند، که شامل Propel، یک شرکت فین‌تک مستقر در نیویورک است که اپلیکیشنی را برای ارائه خدمات به ۴۵ میلیون آمریکایی که کوپن غذا یا مزایای اسنپ دریافت می‌کنند، و MoCaFi، تلاشی برای کاهش فاصله ایجاد کرده است. در ثروت نژادی

جنز مولبک از Coinstar می خواهد به نوآوران و کارآفرینان روش جدیدی برای انجام تجارت بیاموزد.
(عکس Creative Commons / آکادمی تجارت آنلاین)

ما اخیراً با مولبک تماس گرفتیم تا در مورد تکامل Coinstar و اینکه چگونه این تجربه الهام بخش ایجاد NewImpact شد، بیشتر بدانیم. گفتگوی ما برای وضوح و طولانی بودن ویرایش شد.

brooztechnology: NewImpact و مفهوم نوآوری سه بخش از کجا می آیند؟

ملبک: من 50 ساله شدم. فکر می کردم به دولت اهمیت می دهم. و من به شهروندی علاقه مند هستم، نه از نظر وضعیت مهاجرت، بلکه شهروندی در رابطه با افرادی که در ایجاد یک جامعه مدنی نقش دارند، مکانی بهتر برای همه ما. و من به بخش غیرانتفاعی اهمیت می دهم. و به نظرم می رسید که روز مارموت است و ما بارها و بارها با هم صحبت می کردیم و واقعاً مشکلات را در مقیاس بزرگ حل نمی کردیم.

بنابراین من شروع به فکر کردن به این کردم که چگونه Coinstar یک مثال بسیار کوچک از اینکه چگونه بخش ها می توانند با هم کار کنند بود. من رفتم پیاده روی، به کنفرانس های زیادی رفتم تا بفهمم آنجا چه چیزی وجود دارد. و هر چه بیشتر جستجو کردم، بیشتر کسی را پیدا نکردم که به استفاده از بهترین منابع به روشی مستقل از صنعت فکر کند.

به این فکر کردم که چگونه می توانم شرکت دیگری ایجاد کنم، اما هر چه بیشتر در مورد آن تحقیق کردم، متوجه شدم که هزاران برنامه فدرال و برنامه های شگفت انگیز دولتی و صدها هزار سازمان غیرانتفاعی وجود دارد. و ایالات متحده دارای 250 تریلیون دلار منابع در حال حاضر ساخته شده است.

اگر بتوانیم در استفاده از چیزهایی که قبلاً داشتیم کمی نوآورتر باشیم، شاید بتوانیم چیزهایی مانند بازاری در سیستم بازیافت سکه پیدا کنم. بنابراین ما شروع به استفاده از این اصطلاح یا مدل کسب و کار نوآوران سه بخش کردیم، که در آن هر بخش کمک می کند و برنده می شود.

جنز مولبک از Coinstar می خواهد به نوآوران و کارآفرینان روش جدیدی برای انجام تجارت بیاموزد.
(تصویر NewImpact)

GW: مشتریان مدل سه بخش چه کسانی هستند؟

ملبک: این یک مدل به مدل است. بازگشت به آغاز، [some asked] چرا شارژ نمی کنیم [Federal Reserve] و ضرابخانه ایالات متحده برای تمام پولی که شما آنها را پس انداز می کنید، و من می گویم، آنها قبلاً کار را انجام داده اند، آنها یک فرصت بازار برای ما ایجاد کرده اند. ما به جای اینکه با دولت به عنوان یک مشتری رفتار کنیم، با دولت به عنوان یک همکار رفتار کردیم. و آنها فوق العاده مفید بودند.

آنها نه تنها با ما کار کردند، بلکه یک سال بعد با رئیس اتحادیه یورو انگلیس تماسی دریافت کردم که گفت: “هی، من همین الان با فدرال رزرو صحبت کردم و شنیدیم که شما در حال صرفه جویی در آنها هستید. پول آیا می خواهید همین سیستم را در بریتانیا ببینید؟ بنابراین گفتگوی بسیار خوبی بود. و من پرواز کردم و با مردم آنجا ملاقات کردم و آنها همه جلسات را با آنها ترتیب دادند [the British grocery stores] Tesco و Sainsbury’s، Bank of England، در عرض یک هفته. بنابراین ما در مدت شش ماه 1000 واحد را در بریتانیا راه اندازی می کنیم که یک مزیت بزرگ برای سهامداران بخش خصوصی من است.

اما اگر این منفعت را برای بخش دولتی نداشتیم، هرگز شتابی که وجود دارد نداشتیم. بنابراین این یک نوع ذهنیت است. شما می‌توانید با همه به‌عنوان یک مشتری رفتار کنید، اما اغلب بهتر است که واقعاً بفهمید که آن‌ها چه کاری می‌خواهند انجام دهند و با آنها کار کنید و با هم به برخی از اهداف دست یابید. این قسمت هم ترازی است که ما در مورد آن زیاد صحبت می کنیم.

GW: اگر مجبور شوید دوباره یک کارآفرین شوید، کجا هیجان زده می شوید که مفهوم سه بخش را به کار ببرید و از این منابع مغفول مانده استفاده کنید؟

ملبک: وقتی در مورد کارآفرینی سخنرانی می کنم و مردم می گویند: “هی، من می خواهم Coinstar بعدی، Propel بعدی را ایجاد کنم، کجا می توانم نگاه کنم؟” من مردم را تشویق می کنم که برنامه های دولت فدرال را تماشا کنند. 127 برنامه شبکه اجتماعی وجود دارد و همه آنها فرصتی عالی برای بازاندیشی دارند. اگر امروز مجبور بودید شبکه امنیت اجتماعی خود را با محاسبات مبتنی بر ابر و برنامه های تلفن همراه دوباره طراحی کنید، بسیار متفاوت به نظر می رسید.

اخیراً به تأمین اجتماعی و نظام بازنشستگی علاقه خاصی پیدا کرده ام. این یک برنامه تریلیون دلاری است. زمان آن فرا رسیده است که دوباره فکر کنیم که چگونه این برای همه ما کار می کند.

GW: شما می گویید که منابع زیادی برای بررسی و استفاده وجود دارد. منظورتان چیست، چه منابعی را می بینید؟

ما از همه این ابزارها برای جلب توجه خود استفاده می کنیم، به جای اینکه جامعه را به جلو سوق دهیم. و به نظر می رسد که این یک سوء استفاده بزرگ از قدرت این فناوری است.

ملبک: بر اساس تحقیقات ما، تقریباً 250 تریلیون دلار دارایی در ایالات متحده وجود دارد. بنابراین هر ساختمان، هر ماشین، هر زمان، نوعی تعادل کشور است. این سرمایه عظیمی از ثروت و ارزش است که بسیار بیشتر از بودجه سالانه است. بنابراین اگر می‌خواهید اهرم اقتصادی و قدرت اقتصادی برای حل برخی مشکلات در مقیاس بزرگ پیدا کنید، به عنوان یک جامعه باید در مورد نحوه استفاده از این منابع 250 تریلیون دلاری هوشمندتر باشیم.

می تواند به سادگی یک اتوبوس باشد. اگر یک کلیسا اتوبوسی داشته باشد که یکشنبه ها از آن استفاده می کنند، آیا مدرسه ای در نزدیکی آن در روزهای هفته از آن استفاده می کند و اتوبوس را به عنوان منبع به اشتراک می گذارد؟

GW: NewImpact چگونه این فلسفه را گسترش می دهد؟

ملبک: ما این سه بخش را منتشر می کنیم: الهام بخشیدن، فعال کردن و فعال کردن نوآوران. و ما نوآوران را کاملاً ضعیف تعریف می کنیم: افرادی که واقعاً به تغییر علاقه مند هستند و قادر به انجام آن هستند. آنها ممکن است کارآفرینانی در مراحل اولیه باشند، ممکن است رهبران یک بنیاد اجتماعی باشند، ممکن است شخصی باشند که برای یک آژانس فدرال کار می کند.

بنابراین این یک ایده عالی است، اما ما می خواهیم آن را فوق العاده عملی و فوق العاده ملموس کنیم. بخشی از آن داستان سرایی است. ما برخی از این پروژه‌ها را خودمان انجام می‌دهیم که پروژه‌های کاتالیزوری نامیده می‌شوند، که به صورت عمومی در سایت به اشتراک می‌گذاریم تا بگوییم: «هی، اینجا چند ایده عالی است». ما سعی می کنیم یک سری پرونده ایجاد کنیم.

همکاری با دانشگاه ها را هم شروع کردیم. ما دوره ای را توسعه دادیم که سال گذشته در ایالت کنت نمونه اولیه آن را ساختیم. ما با شبکه ای از دانشگاه ها درباره این ایده صحبت می کنیم. من فکر می کنم که مدل های سه بخشی باید در هر مدرسه تجاری در کشور، هر مدرسه برای سیاست گذاری عمومی، هر مدرسه برای اطلاع رسانی تدریس شود.

اما برای اینکه این چیزها واقعاً کار کنند، ما همچنین معتقدیم که باید نوعی پلت فرم فناوری وجود داشته باشد که باز و در دسترس باشد.

GW: قطعا منطقی است. چون همانطور که گفتید مشکلات ما خیلی بزرگ است و باید کارآمدتر و در مقیاسی بزرگتر از آنچه در حال حاضر هستیم به آنها رسیدگی کنیم…

ملبک: ما در مورد شاخص ها صحبت نکرده ایم. داشبوردهای زیادی برای شهرها، ایالت ها یا ایالت ها وجود دارد که به راحتی ساخته می شوند و آنچه را که از نظر آموزش، مراقبت های بهداشتی، مسکن و مواردی از این دست به خوبی پیش می رود، پیگیری کنید. خیلی خوب است که ما شاخص ها را رصد می کنیم. [But] سوال من این است که ما برای تغییر آنها واقعاً چه کار می کنیم؟

و اغلب مردم فکر می کنند که این وظیفه و مسئولیت دولت است که این تغییرات را ایجاد کند. و من فکر می کنم همه مشاغل ما، مهم نیست که در چه بخشی هستید، به این فکر کنید که چه کاری می توانید انجام دهید تا این چیزها را به جلو ببرید.

با این پلتفرم فناوری که تصور می کنیم، واقعاً علاقه مند به برقراری ارتباط با افرادی هستیم که به این نوع چیزها فکر کرده اند. افراد زیادی در آنجا کارهای بسیار جالبی انجام می دهند، و ما فکر می کنیم که کار ما می تواند بخشی از آن باشد.

اما باید در مورد نحوه انجام کارها تجدید نظر کنیم. من عمیقاً معتقدم که ابزارهای قرن 21 را دوست دارم [building] یک الگوریتم یادگیری ماشین باید بخشی از آن باشد. و ما از همه این ابزارها برای جلب توجه خود استفاده می کنیم، به جای اینکه جامعه را به جلو سوق دهیم. و به نظر می رسد که این یک سوء استفاده بزرگ از قدرت این فناوری است.