• خانه
  • اخبار
  • توسعه MRI قابل حمل پیشرفته با دقت بالا در تشخیص سکته مغزی

توسعه MRI قابل حمل پیشرفته با دقت بالا در تشخیص سکته مغزی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
توسعه MRI قابل حمل پیشرفته با دقت بالا در تشخیص سکته مغزی

برای تشخیص دقیق سکته مغزی، محققان یک دستگاه MRI قابل حمل ساخته اند که می تواند سکته مغزی را در بیماران به طور دقیق تشخیص دهد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبرگزاری تکنا، اولین دستگاه MRI قابل حمل با قابلیت تشخیص ایسکمی در بیماران ساخته شد. این دستگاه همچنین در سال 2020 مجوز سازمان غذا و داروی ایالات متحده را دریافت کرد و علاوه بر این، به عنوان یک دستگاه تشخیصی موثر نیز شناخته می شود.

سازنده آن HyperFine دستگاه خود را برای اولین بار در سال 2019 معرفی کرد. این دستگاه با استفاده از فناوری یادگیری عمیق برای بهبود تصاویر بهینه شده است. محققان در حال تلاش برای استفاده از این دستگاه در شرایط واقعی هستند. تشخیص دقیق سکته مغزی ایسکمیک که شایع ترین نوع سکته مغزی است نیز طی آزمایشات مختلف مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. سکته مغزی ایسکمیک تشکیل لخته و انسداد جریان خون به مغز است. سکته مغزی و تشخیص بعدی توسط پزشکان بسیار مهم است. زیرا در صورت سکته هموراژیک یا خونریزی مغزی به جای سکته ایسکمیک به درمان های متفاوتی نیاز خواهد بود.

سکته مغزی در حال حاضر سومین علت مرگ و میر در جهان است. از سوی دیگر، سکته مغزی ایسکمیک 85 درصد از موارد سکته را تشکیل می دهد. تحقیقات اخیر همچنین برای ارزیابی دقت دستگاه MRI قابل حمل در تشخیص سکته مغزی کمیاب انجام شده است. در این آزمایش ها 50 بیمار مورد مطالعه قرار گرفتند. این دستگاه توانست سکته های مغزی ایسکمیک را با دقت بالایی تشخیص دهد به طوری که از هر 50 بیمار حدود 45 نفر در آزمایش های اولیه به طور موثر و درست شناسایی شدند.