• خانه
  • اخبار
  • توسعه تراشه های بیش از 2 نانومتر با همکاری ژاپن و ایالات متحده تسریع شده است.

توسعه تراشه های بیش از 2 نانومتر با همکاری ژاپن و ایالات متحده تسریع شده است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
توسعه تراشه های بیش از 2 نانومتر با همکاری ژاپن و ایالات متحده تسریع شده است.

روابط بین ایالات متحده و چین در دو سال گذشته همچنان رو به وخامت گذاشته است زیرا هر دو کشور به دنبال ایجاد یک زنجیره تامین داخلی قوی‌تر برای تراشه‌های مدرن خود هستند. با این حال، ژاپن یک فرصت منحصر به فرد برای تقویت صنعت نیمه هادی خود دارد، بنابراین می خواهد برای توسعه تراشه های خارج از فرآیند 2 نانومتری با ایالات متحده همکاری نزدیک تری داشته باشد.

توسعه تراشه های بالاتر از 2 نانومتر

سال گذشته متوجه شدیم که ژاپن قصد دارد صنعت نیمه هادی خود را احیا کند که از کمتر از 10 درصد کل ظرفیت تراشه های جهان در سال 1990 به کمتر از 10 درصد امروز رسیده است. ژاپن 84 کارخانه تولید تراشه دارد، اما بسیاری از آنها از فناوری قدیمی استفاده می کنند و به ابزارهای گران قیمت نیاز دارند.

دولت ژاپن ترویج سرمایه گذاری خصوصی در این زمینه را در اولویت قرار داده است. مانند سایرین، تلاش‌های این کشور ناشی از ترس از این است که زنجیره تامین شکننده در اطراف چین، تایوان و آسیای جنوب شرقی تهدیدی برای امنیت ملی آن کشور باشد. در نتیجه، دولت‌های ژاپن در حال کار بر روی یارانه‌هایی برای ساخت کارخانه‌های جدید، ارائه معافیت‌های مالیاتی و ایجاد چارچوب جدیدی برای ترویج اشتراک‌گذاری فناوری هستند.

مطابق با نیکیژاپن همچنین به دنبال مشارکت نزدیکتر با ایالات متحده برای ایجاد یک زنجیره تامین انعطاف پذیرتر برای تراشه های مدرن است. این هفته، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، کویچی هاگیودا، با وزیر بازرگانی ایالات متحده جینا رایموندو ملاقات کرد تا در مورد همکاری پیرامون تراشه‌ها و فناوری‌های پردازش 2 نانومتری بحث کند. اینتل قبلاً اعلام کرده بود که قصد دارد تا پایان سال 2024 به این نقطه برسد، در حالی که سامسونگ و TSMC قصد دارند تا سال 2025 تولید انبوه تراشه های 2 نانومتری خود را آغاز کنند.

توسعه تراشه های پیشرفته تر از 2 نانومتر

توسعه تراشه های پیشرفته تر از 2 نانومتر

طبق نسخه ژاپنی، این کشور علاوه بر ماشین های لیتوگرافی پیشرفته ASML، چیزهای زیادی برای ارائه در مشارکت خود دارد. این شامل تعدادی از تامین کنندگان عمده مواد و ابزار مورد نیاز در فرآیند تولید تراشه می شود.

به عنوان مثال، شرکت سامکو و شرکت دیسکو آنها در ویفرهای سیلیکونی تخصص دارند، در حالی که Lasertec Corp. تنها تامین کننده تجهیزات در جهان برای صدور گواهینامه ماسک های لیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش (EUV) و الگوهای طراحی تراشه های مدرن است. Ushio Inc. منابع نور قدرتمند و با دقت بالا را تولید می کند که برای تأیید ابزارها و چیپست های به دست آمده مورد نیاز است.

افراد کمی JSR Corp را نام می برند. شرکت توکیو اوکا کوگیو یا شرکت شیمی شین اتسو اما آنها همچنین مواد اولیه ای را برای تراشه ها و صفحه نمایش ها تولید می کنند، مانند هیدروژن فلوراید و پلی آمید فلوئوردار. شرکت های ژاپنی حدود 50 درصد مواد تراشه و حدود 30 درصد تجهیزات تولیدی جهان را تامین می کنند.

توسعه تراشه های بیش از 2 نانومتر با همکاری ژاپن و ایالات متحده تسریع شده است.

ایده این است که ژاپن می تواند از این قدرت برای ایجاد یک زنجیره تامین قوی با ایالات متحده استفاده کند. کشور دوم تولیدکنندگان تراشه بیشتری دارد و همچنین دارای طیف وسیعی از مالکیت معنوی مرتبط با نیمه هادی ها است. همچنین شایان ذکر است که کنسرسیومی متشکل از شرکت های عمدتا آمریکایی در حال کار بر روی بخش مهمی از پازل آینده نیمه هادی ها هستند. یک فناوری اتصال استاندارد برای طراحی های چیپلت به نام UCIe.

در همین حال، شرکت های ژاپنی مانند Canon و Tokyo Electron در حال کار بر روی فناوری های جدید ساخت تراشه در موسسه ملی علوم و فناوری پیشرفته صنعتی با غول های آمریکایی مانند IBM هستند.

حتی شرکت هایی مانند TSMC ارزش اکوسیستم نیمه هادی قدرتمندتر ژاپن را می دانند، بنابراین آنها در حال ساخت یک کارخانه تراشه 28 نانومتری در جزیره جنوب غربی کیوشو هستند. انتظار می رود سونی یکی از مشتریان این کارخانه جدید باشد. اعلام رسمی همکاری ایالات متحده و ژاپن در زمینه تولید تراشه های مدرن ممکن است در هفته های آینده اعلام شود.