منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • توانبخشی آسان و ارزان بعد از سکته مغزی با کمک بازی های ویدیویی

توانبخشی آسان و ارزان بعد از سکته مغزی با کمک بازی های ویدیویی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
توانبخشی آسان و ارزان بعد از سکته مغزی با کمک بازی های ویدیویی

محققان بر این باورند که استفاده از یک بازی ویدئویی خاص می تواند به افرادی که نیاز به توانبخشی دارند، مانند بیماران سکته مغزی، کمک کند.

محققان دانشگاه میسوری در آزمایشی جدید نشان داده اند که استفاده از یک بازی ویدئویی خاص می تواند منجر به توانبخشی آسان و ارزان بعد از سکته شود. با این روش برخلاف توانبخشی سنتی، تعداد مراجعات به درمانگر تا 80 درصد کاهش می یابد.

در افراد مبتلا به سکته، توانبخشی با ترکیبی از مداخلات رفتاری و حرکتی با کمک درمانگر انجام می شود. در این زمان درمانگر به دلیل محدودیت ها زمان زیادی را در قالب حرکت درمانی می گذراند. این بخش به یک فیزیوتراپیست برای بهبود عملکرد اندام فوقانی نیاز دارد. راشل تروفید، یکی از محققان، می گوید: «به عنوان یک درمانگر، بیمارانی را دیدم که باید حدود یک ساعت رانندگی می کردند تا به مرکز درمانی برسند. همچنین باید 3 یا 4 روز در هفته برای توانبخشی به این مراکز مراجعه کنند. هر جلسه توانبخشی نیز حدود 3 تا 4 ساعت طول می کشد. در این بین حضور درمانگر نیز الزامی است.

البته استفاده از بازی های ویدئویی برای فیزیوتراپی قبلا وجود داشته است. اما یک مطالعه جدید، درمان بازی های ویدیویی را با درمان چهره به چهره مقایسه می کند. حدود 100 نفر پس از 6 ماه سکته مغزی با محدودیت اندام خفیف تا متوسط ​​در این آزمایش شرکت کردند.

در این آزمایش از بازی ویدیویی Rapids Recovery استفاده شد که قدمت آن به چندین سال قبل می رسد. در این بازی حرکت اندام فوقانی جهت دهی می شود. در این بازی کایاک بیمار حرکاتی مانند پارو زدن، جمع آوری زباله، تاب خوردن از یک سمت به سمت دیگر و هدایت قایق را انجام می دهد. بنابراین تمرینات استفاده شده در این بازی سرگرم کننده هستند. البته با پیشرفت بیماران، چالش های آنها در این بازی سخت تر می شود.

این بیماران در حین بازی از راه دور تحت نظر قرار می گیرند تا بازخورد و فعالیت های روزانه آنها را زیر نظر بگیرند. در نهایت مشخص شد افرادی که بر محدودیت‌های روش بازی ویدیویی غلبه کردند، مشابه بیماران گروه کنترل تحت کنترل درمانگر بودند. به این ترتیب این بیماران دیگر نیازی به مراجعه چند بار در هفته برای ملاقات با درمانگر ندارند و می توان سایر مداخلات رفتار درمانی را از راه دور بر روی بیماران انجام داد.