• خانه
  • اخبار
  • تلسکوپ فضایی وب ناسا در نشست نجوم برتر آمریکا امتیاز بالایی کسب کرد

تلسکوپ فضایی وب ناسا در نشست نجوم برتر آمریکا امتیاز بالایی کسب کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
تلسکوپ فضایی وب ناسا در نشست نجوم برتر آمریکا امتیاز بالایی کسب کرد

تلسکوپ فضایی وب ناسا در نشست نجوم برتر آمریکا امتیاز بالایی کسب کرد
تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا این نمای فروسرخ از NGC 346، یک خوشه ستاره ای پویا را که در یک سحابی در فاصله 200000 سال نوری از ما قرار دارد، ثبت کرد. اعتبار علمی: NASA، ESA، CSA، Olivia K. Jones (UK ATC)، Guido De Marchi (ESTEC)، Margaret Meixner (USRA). پردازش تصویر: آلیسا پاگان (STScI)، نولان هابل (USRA)، لورا لنکیچ (USRA)، لوری یو چو (NASA Ames).

هنوز مشخص نیست که Seahawks در Super Bowl حضور خواهد داشت یا خیر، اما سیاتل این هفته برای “Super Bowl of Astronomy” در کانون توجه قرار دارد – و در حال حاضر یک انتخاب واضح برای MVP دارد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا در دویست و چهل و یکمین نشست انجمن نجوم آمریکا که بیش از 3400 ثبت نام کننده نقابدار را به مرکز کنوانسیون سیاتل دعوت کردند تا تحقیقات نجومی را به اشتراک بگذارند و حرکات بعدی خود را در مرز نهایی مشخص کنند، در مرکز صحنه قرار گرفت.

جلسات دوسالانه AAS اغلب با سوپربول‌های علمی مقایسه می‌شود – اگرچه این واقعیت که جلسه این هفته پس از بزرگ‌ترین رویداد فوتبال جهان برگزار شد، NAIRLab بنیاد ملی علوم را بر آن داشت تا آن را «جام جهانی نجوم و اخترفیزیک» بنامد.

این دومین جلسه حضوری انجمن حرفه‌ای از زمان همه‌گیری است، پس از نشست ژوئن گذشته AAS 240 در پاسادنا، کالیفرنیا. تلسکوپ فضایی 10 میلیارد دلاری جیمز وب کمی بیش از یک سال پیش پرتاب شد، اما اولین تصاویر تمام رنگی و داده های علمی تلسکوپ تا ماه جولای منتشر نشد – یک ماه پس از AAS 240. این باعث می شود گردهمایی این هفته چیزی شبیه به یک مهمانی آینده باشد. برای JWST.

جین ریگبی، اخترفیزیکدان در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا که به عنوان دانشمند پروژه عملیاتی JWST خدمت می کند، گفت: «هیچ چیز جز خبر خوبی» در مورد عملکرد تلسکوپ وجود ندارد. او در طول یک سخنرانی عمومی گفت: «شرایط علم در همه جا برآورده شده یا از آنها فراتر رفته است. “همه چیز بسیار عالی است.”

طولی نکشید که شواهد جدید به دست آمد: تیمی از ستاره شناسان گزارش دادند که 87 کهکشان را در اولین تصویر میدان عمیق JWST شناسایی کردند که به نظر می رسد به دوران اولیه کیهان باز می گردد، تنها 200 میلیون تا 400 میلیون سال پس از انفجار بزرگ. هائوجینگ یان، نویسنده اصلی این مطالعه، ستاره شناس دانشگاه میسوری در کلمبیا، به خبرنگاران گفت: «تعداد بسیار کمی از مردم واقعاً انتظار داشتند که JWST کهکشان های کاندید زیادی را در چنین انتقال به سرخ بالایی تنها در یک عکس پیدا کند.

اندازه‌گیری‌های فاصله برای این کهکشان‌ها هنوز باید تایید شود، اما حتی اگر تنها بخشی از نامزدها این آزمون را قبول کنند، “تصویر ترجیحی ما از شکل‌گیری کهکشان‌ها در کیهان اولیه باید بازنگری شود.”

تلسکوپ فضایی وب ناسا در نشست نجوم برتر آمریکا امتیاز بالایی کسب کرد
سه جرم کم نور (دایره‌ای) که در تصویر عمیق JWST از خوشه کهکشانی SMACS 0723 گرفته شده‌اند، ویژگی‌هایی بسیار شبیه به کهکشان‌های کمیاب و کوچک به نام «نخود سبز» دارند که بسیار نزدیک‌تر به خانه یافت می‌شوند. (با احترام: NASA، ESA، CSA و STScI)

تیمی دیگر همان تصویر میدان عمیق را تجزیه و تحلیل کردند و انواع کهکشان‌هایی را که به نام «نخود سبز» شناخته می‌شوند، شناسایی کردند که به دلیل شکل و رنگ مشخصه‌شان، نام خود را به خود اختصاص دادند. کهکشان‌های سبز نخودی کانون‌های تشکیل ستاره هستند و قبلاً در حیاط آسمانی ما شناسایی شده‌اند. اما نور نخود سبز JWST 13.1 میلیارد سال طول کشید تا به ما برسد.

با اثر انگشت‌های شیمیایی دقیق از این کهکشان‌های اولیه، می‌بینیم که آنها از ابتدایی‌ترین کهکشانی تشکیل شده‌اند که تاکنون شناسایی شده است. جیمز رودز، نویسنده اصلی این مطالعه، اخترفیزیک‌دان مرکز پرواز فضایی گدارد، در بیانیه‌ای گفت: در عین حال، ما می‌توانیم این کهکشان‌ها را از طلوع کیهان به کهکشان‌های مشابه نزدیک که می‌توانیم با جزئیات بیشتری مطالعه کنیم، متصل کنیم. .

یافته‌های بیشتر JWST امروز در یک نشست خبری داغ و سنگین شد:

  • داده‌های JWST وجود LHS 475b، یک سیاره سنگی داغ که 99 درصد پهنای زمین دارد را تأیید کرد. این سیاره فراخورشیدی به دور یک ستاره کوتوله قرمز در فاصله 41 سال نوری در صورت فلکی اکتان می چرخد.
  • یک نمای مادون قرمز جدید از دیسک غبارآلود احاطه کننده یک ستاره کوتوله قرمز در فاصله 32 سال نوری از ما، AU Mic، سرنخ هایی در مورد ترکیب دیسک ارائه می دهد.
  • اخترشناسان تصویر درخشان جدیدی از NGC 346 منتشر کرده اند، منطقه ای ستاره ساز در ابر ماژلانی کوچک، یک کهکشان کوتوله در نزدیکی کهکشان راه شیری ما.

ریگبی گفت که JWST در نقطه مقابل خود در میلیون‌ها مایل دورتر از زمین «واقعاً خوب رفتار کرده است»، اما این بدان معنا نیست که سال اول فعالیت آن بدون مشکل بوده است.

این تلسکوپ ماه گذشته به دلیل یک خطای نرم افزاری در سیستم کنترل جهت گیری خود، به طور موقت به حالت ایمن رفت و آینه 21 فوتی آن از یک قطعه کوچک زباله فضایی در ماه می گذشته ضربه محسوسی خورد.

برای کاهش خطر برخوردهای ریز شهاب‌سنگ‌ها در آینده، تیم JWST مشاهدات را محدود می‌کند تا زمانی که آینه به سمت جلو حرکت می‌کند و به آن «منطقه اجتنابی میکروشهاب‌سنگ» می‌گویند. این حفاظت از سال دوم مشاهدات علمی، که به عنوان چرخه 2 نیز شناخته می شود، اعمال خواهد شد. آخرین مهلت پیشنهادات برای چرخه 2، 27 ژانویه است.

JWST می تواند چند چرخه را طی کند؟ به لطف مرحله پرتاب، استقرار و راه‌اندازی نرم‌تر از حد انتظار، این تلسکوپ سوخت کافی برای مشاهده آن در طول 20 سال عملیات علمی دارد – بسیار فراتر از پنج سالی که به عنوان حداقل موفقیت تعیین شده بود.

ریگبی گفت: «ما واقعاً نمی دانیم چه چیزی عمر کامل JWST را محدود می کند، اما ما انتظار یک عمر طولانی و پربار را داریم.