منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • تلسکوپ آلمانی برای رصد سیاهچاله ماهواره روسی خاموش شد

تلسکوپ آلمانی برای رصد سیاهچاله ماهواره روسی خاموش شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آتومو، سازنده دانه قهوه مستقر در سیاتل، 40 میلیون دلار جمع آوری می کند تا شروع به فروش آنلاین نوشیدنی های پایدار خود کند.

تلسکوپ آلمانی برای رصد سیاهچاله ها در ماهواره روسی خاموش شد. بسته شدن این تلسکوپ همکاری علمی و فضایی آلمان با روسیه را نیز متوقف خواهد کرد. اما به گفته این کشور، همکاری با ایستگاه فضایی بین المللی ادامه خواهد داشت.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، تلسکوپ فضایی آلمان وظیفه رصد سیاهچاله های جهان را بر عهده دارد. آلمان در اعتراض به حمله روسیه به اوکراین، همکاری علمی با روسیه را به حالت تعلیق درآورد و تلسکوپ را خاموش کرد. تلسکوپ سیاهچاله آلمانی EROSITA در سال 2019 از پایگاه فضایی بایکونور ماهواره روسی طیف رونتگن گاما پرتاب شد.

مرکز هوافضای آلمان و آژانس فضایی روسیه برای تکمیل این ماموریت با یکدیگر همکاری می کنند. موسسه ماکس پلانک آلمان نیز وضعیت این تلسکوپ را در تماس با زمین ایمن می داند. این تصمیم روز جمعه توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان اتخاذ شد که طی آن کلیه همکاری های علمی و تحقیقاتی با روسیه باید به حالت تعلیق در می آمد. بیانیه روز گذشته مرکز هوافضای آلمان تعلیق همکاری با روسیه را تایید کرد.

در این بیانیه با اشاره به حمله روسیه به اوکراین، خواستار توقف همکاری در پروژه های جاری یا برنامه ریزی شده شد. به منظور عدم انجام پروژه ها یا ماموریت های جدید در آینده با همکاری نهادهای روسی. پیش از این، آلمان و روسیه محموله ای متشکل از 45 موش، مارمولک، ماهی و حلزون را در ماموریتی به نام Bion M به ایستگاه فضایی فرستاده بودند که علاوه بر هوانوردی، دو کشور در توسعه فناوری های روباتیک نیز همکاری می کنند.

یکی از دلایل اصلی تصمیم آلمان، کمک مالی این کشور به آژانس فضایی اروپا است. او همچنین با کشورهایی مانند روسیه، ژاپن و ایالات متحده در ایستگاه فضایی بین المللی همکاری می کند. یک فضانورد آلمانی، دو فضانورد روسی و چهار فضانورد ناسا در حال حاضر در هواپیما هستند.