• خانه
  • اخبار
  • «تقاطع نوآوری»: چرا بهترین شرکت‌های فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی استارت‌آپ‌های علوم زیستی شرط‌بندی می‌کنند

«تقاطع نوآوری»: چرا بهترین شرکت‌های فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی استارت‌آپ‌های علوم زیستی شرط‌بندی می‌کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
«تقاطع نوآوری»: چرا بهترین شرکت‌های فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی استارت‌آپ‌های علوم زیستی شرط‌بندی می‌کنند

«تقاطع نوآوری»: چرا بهترین شرکت‌های فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی استارت‌آپ‌های علوم زیستی شرط‌بندی می‌کنند
فرماندار واشنگتن، جی اینزلی (راست) در حال تحقیق در مورد آزمایشگاه های جدید در Absci، یک شرکت بیوتکنولوژی در ونکوور، واشنگتن است. (عکس Absci / کیم نگوین)

یادگیری ماشینی، علم داده و سایر روش‌های محاسباتی توسط تعداد فزاینده‌ای از استارت‌آپ‌های زیست‌داروسازی برای یافتن اهداف دارویی جدید، طراحی درمان‌های جدید و پشتیبانی از آزمایش آنها استفاده می‌شود.

سرمایه گذاران خطرپذیر – از جمله کسانی که قبلاً علم را لمس نکرده اند – توجه دارند.

همانطور که شرکت‌های بیوتکنولوژی بیشتر و بیشتری به مناطقی می‌روند که زمانی متعلق به فناوری بودند، شرکت‌های فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر سنتی نیز به علوم زیستی روی می‌آورند، از جمله آندرسن هوروویتز (a16z) و Madrona Venture Group در سیاتل.

فن‌آوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی روش کشف و توسعه داروها را تغییر می‌دهند و استارت‌آپ‌های بیوتکنولوژی بیشتر و بیشتری از تفکر مهندسی استفاده می‌کنند. سرمایه گذارانی که ممکن است در گذشته علوم زیستی را بسیار خطرناک می دانستند، اکنون فرصت هایی را می بینند.

اتصالات فنی

اولین سرمایه گذاری مادرونا در چیزی که او آن را “چهارراه نوآوری” می نامد با ارتباطات تکنولوژیکی آن آغاز شد.

مت مک ایلوین، مدیر عامل Madrona، گفت: «موضوعات مشترک افرادی هستند که قبلاً با آنها کار کرده ایم و به علوم زیستی و مراقبت های بهداشتی نیز علاقه دارند.

«تقاطع نوآوری»: چرا بهترین شرکت‌های فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی استارت‌آپ‌های علوم زیستی شرط‌بندی می‌کنند
مت مک ایلوین، مدیر عامل Madrona. (عکس مادرونا)

به عنوان مثال، Suyal Patel پس از تأسیس شرکت ذخیره سازی تحت حمایت مادرونا Isilon Systems، که بیش از یک دهه پیش 2.25 میلیارد دلار به EMC فروخت، وارد علوم زیستی شد. در سال 2016، او شرکت Nautilus Biotechnology، یک شرکت تجزیه و تحلیل پروتئین را تأسیس کرد و Madrona قبل از اینکه در سال گذشته در ادغام 345 میلیون دلاری SPAC عمومی شود، به سرمایه گذاری در این استارتاپ روی آورد.

پاتل از جمله کادر رو به رشدی از مدیران بیوتکنولوژی و علوم زیستی است که از استارت آپ های نرم افزاری جهش کرده اند.

به عنوان مثال: تری مایرسون، مدیر ارشد اجرایی سابق مایکروسافت، اکنون Truveta، یک استارت آپ در سیاتل را اداره می کند که هدف آن خلاصه کردن داده های سوابق پزشکی است.

دافنه کوهلر، بنیانگذار Insitro، یکی از بنیانگذاران Coursera و استاد علوم کامپیوتر در استنفورد بود. او اکنون Insitro را اداره می کند، یک شرکت بزرگ کشف و توسعه دارو که توسط a16z پشتیبانی می شود.

پانده گفت: “من می بینم که افراد بیشتری از فناوری به سمت این نوع شرکت ها حرکت می کنند.” آن‌ها فرصت‌ها را می‌بینند و رک و پوست کنده، توسط مأموریت هدایت می‌شوند، میل به داشتن تأثیر عظیم بر سلامت انسان».

مک ایلوین همچنین علاقه شخصی به علوم زیستی دارد. هر دوی والدین او از سرطان جان سالم به در برده اند و او عضو هیئت مدیره و رئیس سابق مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون است.

مادرونا تیم علوم زیستی خود را تقویت کرده و با دانشمندان سیاتل ارتباط برقرار کرده است. شرکت هایی که توسط Madrona حمایت می شوند عبارتند از A-Alpha Bio، جدا از موسسه طراحی پروتئین در دانشگاه واشنگتن، فرد هاچ spinout Ozette، و Modulus Therapeutics، بخش سلول درمانی در موسسه آلن برای هوش مصنوعی.

حس فرصت

مارک اندرسن، یکی از بنیانگذاران نت اسکیپ، که به راه اندازی a16z کمک کرد، از لحاظ تاریخی طرفدار سرمایه گذاری در علوم زیستی نبوده است. ویجی پانده، استاد سابق بیوفیزیک در استنفورد، که بر سرمایه‌گذاری زیستی a16z نظارت می‌کند، به یاد می‌آورد که آندریسن گفت که این شرکت «بیو، علوم زیستی، مراقبت‌های بهداشتی انجام نمی‌دهد».

“بسیاری از علوم زیستی تحت سلطه ریسک دوتایی قرار گرفته اند، جایی که چیزی کار می کند یا نه. تقریباً شبیه یک قرعه کشی علمی است. و مراقبت های بهداشتی تحت سلطه خدمات بود – چنین حاشیه های کم، “پنده گفت. هر دو واقعاً بر خلاف اخلاق فناوری هستند.

«تقاطع نوآوری»: چرا بهترین شرکت‌های فناوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر روی استارت‌آپ‌های علوم زیستی شرط‌بندی می‌کنند
ویجی پانده از a16z. (عکس a16z)

اما در سال 2015، سرمایه مخاطره‌آمیز Pande را جذب کرد و اولین صندوق زیستی 200 میلیون دلاری خود را راه‌اندازی کرد. استارت‌آپ‌های بیشتری در علوم زیستی از تفکر فنی و مهندسی استقبال کرده‌اند و فرصتی برای بازگشت سریع‌تر فراهم می‌کنند. پاند گفت که ظهور استارت آپ های مبتنی بر پلت فرم بیشتر که با شرکت های دارویی بزرگتر قرارداد دارند نیز جذاب بوده است.

ژانویه امسال این شرکت 1.5 میلیارد دلار جمع آوری کرد برای چهارمین صندوق زیستی خود. این شرکت در تعدادی از شرکت‌های علوم زیستی مانند Insitro و Nautilus و همچنین شرکت‌های فناوری سلامت سرمایه‌گذاری کرده است که هوش مصنوعی پتانسیل کاهش هزینه‌های خدمات را دارد.

سرمایه‌گذاران همچنین به منطقه سیاتل، با موسسات قوی علوم زیستی و شرکت‌های فناوری قدرتمند، به‌عنوان منطقه‌ای بزرگ برای استارت‌آپ‌ها در ادغام، توجه زیادی دارند. پانده گفت: «سیاتل هر دو باکس را به گونه‌ای تیک می‌زند که خیلی جاهای دیگر را نمی‌سازد.

خطر بیوتکنولوژی را از بین ببرید

شرکت‌های بیوداروسازی به‌طور سنتی با فشار آهسته‌ای به سمت آزمایش‌های بالینی و حفاری تا تکمیل مواجه بوده‌اند. بسیاری از درمان ها به سادگی شکست می خورند.

مک ایلوین گفت: «راستش، این دنیا برای ما ترسناک به نظر می رسید.

Madrona متوجه ظهور شرکت‌های پلت‌فرم‌محور بیشتری با روش‌های جدید برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های بیولوژیکی شده است. مک ایلوین گفت: «این بیشتر شبیه یک چرخ‌خانه بود.

پانده گفت که کشف مواد مخدر یک “چالش هالتر” است. یک طرف نوار یک مطالعه قبلی است و طرف دیگر یک کارآزمایی بالینی است. هر دو طرف گران هستند.

«قسمت میانی در واقع جایی است که داروخانه سنتی در آن بسیار خوب عمل کرده است. با داشتن یک هدف، می توانند به چیزی برسند [a testable drug] پانده گفت: نسبتاً سریع. فناوری جدید مانند هوش مصنوعی می تواند به محیط زیست کمک کند. او گفت، اما جایی که واقعاً بیشترین پتانسیل وجود دارد، در ابتدا در نوار بزرگ است.

پاند گفت که با شناسایی اهداف دارویی بهتر از قبل، هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که کاندیدهای درمانی بهتری را به کلینیک بیاورد و از دست دادن آزمایش‌های بالینی ناموفق را حذف کند.

زیست شناسی انسان به طور فزاینده ای به عنوان مجموعه ای از مجموعه داده های غنی از ژن ها، پروتئین ها، سلول ها و تعاملات آنها درک می شود.

پانده گفت: با درک عمیق تر، “ممکن است این تغییر از علم به مهندسی، از کشف به طراحی وجود داشته باشد.” “من فکر می کنم این جنبه ای است که مردم را بسیار هیجان زده می کند.”

پانده افزود: مردم همیشه مواد مخدر می سازند. سوال این است که آیا آنها روش تولید داروها را تغییر می دهند؟

Endpoints گزارش داد که از سال 2014، سرمایه گذاران 5.1 میلیارد دلار در 103 حلقه ریسک برای استارت آپ های هوش مصنوعی و بیوتکنولوژی برای یادگیری ماشین سرمایه گذاری کرده اند – و تنها در سال گذشته 3.3 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند.

فراتر از یک گام فناوری جدید

پاند گفت که هوش مصنوعی تنها گام بعدی در راهپیمایی بیوتکنولوژی نیست، مانند نقاط عطف مهمی مانند ویرایش ژن و توالی یابی نسل بعدی. هوش مصنوعی تغییر بیشتر در تفکر از کشف به طراحی را تشویق می کند.

پانده گفت: «این فقط در دسترس بودن ابزارهای بیشتر در فرآیند کاردستی نیست. “این در واقع ماهیت فرآیند را تغییر می دهد. این در واقع صنعتی شدن است، که آن را بیشتر شبیه یک کارخانه می کند تا یک تجارت صنایع دستی.”

«مردم مدام در حال مصرف مواد مخدر هستند. سوال این است که آیا آنها روش تولید داروها را تغییر می دهند؟

او گفت که از آنجایی که شرکت های داروسازی بر روی زیست شناسی مصنوعی و طراحی داروهای مبتنی بر هوش مصنوعی تمرکز می کنند، به طور فزاینده ای به شرکت های مهندسی شبیه می شوند.

وی افزود: «این تغییر یک برخورد فرهنگی بزرگ است.

brooztechnology کوهلر از Insitro گفت که گرد هم آوردن زیست شناسان و کارشناسان فناوری برای همکاری موثر یک چالش است.

در همین حال، بیولوژیست های بیشتری با تجربه مضاعف آموزش می بینند. پانده گفت: “من فکر می کنم آنها کسانی هستند که واقعاً بزرگترین مشارکت را خواهند داشت.”

فناوری بیوتکنولوژی

مک ایلوین گفت که شرکت های علوم زیستی محتاط تر از شرکت های فناوری هستند، تا حدی به دلیل محیط نظارتی محدودتر آنها و نیاز به تمرکز اخلاقی قوی تر. آنها همچنین باید به مالکیت معنوی توجه بیشتری داشته باشند. اما جا برای تغییر وجود دارد.

مک ایلوین گفت: “شرایط خاصی وجود دارد که در آن شما می توانید بیشتر از یادگیری چابک، تکراری و مادام العمری که در دنیای نرم افزار و فناوری زندگی می کند کمک کنید.”

پانده می بیند که بخشی از این تغییر با درک بهتر زیست شناسی توسط دانشمندان آغاز شده است.

«در فناوری یا هر رشته مهندسی دیگر، اگر چیزی جواب نداد، می‌توانید تکرار کنید و پیشرفت کنید. و این در واقع چیزی است که ما شروع به دیدن در مهندسی و طراحی دارو کرده ایم، “پنده گفت.

شرکت های فناوری، بهداشت و علوم زیستی به طور فزاینده ای همپوشانی پیدا می کنند. پانده گفت، آنها “به سمت مرکز حرکت می کنند.” طبق گزارش اخیر CB Insights، استارت‌آپ‌های مراقبت‌های بهداشتی دیجیتال در سال گذشته رکورد 57.2 میلیارد دلار سرمایه جذب کردند که 79 درصد نسبت به سال 2020 افزایش یافته است.

هنوز روزهای اولیه

شرکت هایی که در زمینه همگرایی بین علوم زیستی و فناوری کار می کنند جوان هستند و اولین درمان های آنها به تازگی وارد آزمایشات بالینی شده است. رویکردهای آنها ممکن است برای دانشمندان خارجی مبهم و مخفی به نظر برسد. آیا وعده اکتشاف مبتنی بر هوش مصنوعی اغراق آمیز است؟

پانده گفت: “فکر می کنم خیلی زود است.” “به رنگین کمان 20 ساله اینترنت از سال 1995 تا 2015 یا بیشتر فکر کنید. روزهای اولیه ای بود که شکاکانی وجود داشتند که می گفتند: “مضحک است، شما هرگز غذای سگ را آنلاین نخواهید خرید، من می توانم حدود 10 دلیل برای شما بیاورم که چرا غیرممکن است.”

پانده تخمین می زند که رنگین کمان پنج سال است که وجود داشته است، در مرحله ای که بسیاری از شرکت ها قبل از تثبیت میدان و ظهور بازیگران مسلط در حال ظهور هستند.

مک ایلوین نیز دیدگاه مشابهی دارد. در حالی که برخی از سرمایه‌گذاری‌های اولیه مادرونا در حوزه دیگری، AR/VR، از هم جدا شد، شرکت VR استارت‌آپ Rec Room در دسامبر گذشته به 3.5 میلیارد دلار رسید.

مک ایلوین گفت: «برای ما بسیار مهم است که ذهنی آماده داشته باشیم و به مقوله‌های نوظهوری مانند این تقاطع نوآوری توجه کنیم.» “روز اول در درازمدت” استراتژی ما است، بنابراین خیلی زود خواهیم بود. این ما هستیم این کاری است که ما انجام می دهیم.” مک ایلوین گفت که گاهی اوقات این بدان معناست که چند شرکت شکست خواهند خورد، اما برخی دیگر شکست خواهند خورد.