• خانه
  • اخبار
  • تحلیل: اگر FTC خرید 69 میلیارد دلاری مایکروسافت را مسدود کند، بازنده واقعی Activision Blizzard است.

تحلیل: اگر FTC خرید 69 میلیارد دلاری مایکروسافت را مسدود کند، بازنده واقعی Activision Blizzard است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
تحلیل: اگر FTC خرید 69 میلیارد دلاری مایکروسافت را مسدود کند، بازنده واقعی Activision Blizzard است.

تحلیل: اگر FTC خرید 69 میلیارد دلاری مایکروسافت را مسدود کند، بازنده واقعی Activision Blizzard است.
اژدهای قرمز الکستراسا یکی از شخصیت های اصلی جدیدترین است World of Warcraft افزونه، اژدها پرواز (تصویر کولاک)

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد برای جلوگیری از خرید 69 میلیارد دلاری مایکروسافت از غول بازی اکتیویژن بلیزارد شکایت کند.

اگر FTC موفق شود خرید مایکروسافت را متوقف کند، یکی از لرزه‌انگیزترین حرکت‌ها در تاریخ کوتاه صنعت بازی‌های ویدیویی آمریکا را خنثی می‌کند. مایکروسافت میلیاردها درآمد اضافی را در دهه های آینده از دست خواهد داد، در حالی که سونی جایگاه خود را به عنوان برترین سازنده کنسول و شرکت شماره 2 بازی های ویدیویی در کل حفظ خواهد کرد.

بزرگترین بازنده در این سناریو ممکن است در واقع خود اکتیویژن بلیزارد باشد.

او در خطر مالی نیست و در واقع در حال حاضر در مسیر یک سال بزرگ دیگر قرار دارد. اکتبر Call of Duty: Modern Warfare II (دنباله راه اندازی مجدد در سال 2019 جنگ مدرن سری فرعی) در زمان عرضه به اندازه کافی واحد را جابه جا کرد تا بلافاصله به پرفروش ترین بازی سال شماره 2 بپرد. برای رفتن به همین رتبه، پارسال Call of Duty: Vanguard هنوز شماره 9 پرفروش ترین بازی 2022 است

نیمی از کمپانی بلیزارد نیز این بازی را به صورت رایگان منتشر کردند Overwatch 2 در ماه اکتبر و تمدید جدید برای World of Warcraft، Dragonflight، در ماه نوامبر. این بزرگترین سه ماهه اکتیویژن بلیزارد در مدت زمان زیادی است.

با این حال، چیزی که در طول خرید بارها بر آن تاکید شد این بود که اکتیویژن بلیزارد به شدت نیاز به سازماندهی مجدد دارد. فرهنگ شرکتی آن مورد انتقاد شدید کارمندان فعلی و سابق و دولت ایالتی کالیفرنیا قرار گرفته است که منجر به شکایت های متعدد و چندین تلاش مداوم برای تشکیل اتحادیه شده است.

در همان روزی که FTC شکایت خود را علیه مایکروسافت اعلام کرد، واشنگتن پست گزارش داد که فرآیند تولید خزنده سیاهچال آتی Activision Blizzard دیابلو IV مدیریت بسیار ضعیفی دارد و توسعه‌دهندگان به دلیل تاخیرها سرزنش می‌شوند و انتظار می‌رود که ساعات طولانی اضافه‌کاری جبران‌ناپذیری داشته باشند.

داستان‌هایی از این دست، پرتره‌ای از Activision Blizzard را به‌عنوان یک فروشگاه گران‌قیمت ترسیم کرده‌اند که موفقیت عظیم خود را بر اساس فرسودگی کارمندان، ریزتراکنش‌های تهاجمی و ارزش نام تجاری محض ایجاد کرده است. بخش اعظمی از آن در اختیار بابی کوتیک، مدیرعامل اکتیویژن بلیزارد است که تمرکز او بر به حداکثر رساندن سود بیش از هر چیز دیگری، تأثیر قابل توجهی بر بازی‌های این شرکت در دهه گذشته داشته است.

تقریباً تنها امید برای اصلاحات مهم در اکتیویژن بلیزارد، به غیر از سازمان مردمی، این بود که یکی از معدود ماهی های بزرگتر در صنعت بازی به نحوی اکتیویژن بلیزارد را مجبور به تغییر کند. اکنون این آینده در خطر است.

تحلیل: اگر FTC خرید 69 میلیارد دلاری مایکروسافت را مسدود کند، بازنده واقعی Activision Blizzard است.
ندای وظیفه اگر نه، یکی از بزرگترین فرنچایزهای بازی های ویدیویی در جهان است بر بزرگترین (تصویر توسط Activision)

در اطلاعیه خود در روز پنجشنبه، FTC گفت که “مایکروسافت قبلاً نشان داده است که می تواند و خواهد داشت محتوایی را از رقبای بازی خود دریغ کند.”

در نگاه اول، این مکان عجیبی برای کشیدن خط است. مایکروسافت منتشر می کند ماین کرافت برای بسیاری از پلتفرم های رقیب از سال 2014، زمانی که استودیو Mojang را تصاحب کرد و اخیراً با نینتندو و Valve قرارداد انتشاری امضا کرد. ندای وظیفه برای پلتفرم های خود برای 10 سال آینده. از میان بازیگران اصلی در فضای بازی های ویدیویی، مایکروسافت بدون شک مهمترین آنهاست کمترین علاقه مند به “حفظ محتوا”.

اعتراض FTC تا حدی ناشی از قول مایکروسافت به رگولاتورهای اروپایی است که عناوین خاصی مانند ZeniMax را تولید نخواهد کرد. استارفیلد انحصاری های ایکس باکس/ویندوز، سپس اعلام می کند که قصد دارد پس از خرید این کار را انجام دهد.

حتی بدون این نکته، که وابسته به هزینه نسبتاً ظریفی است که در صدها بند عمیق در بیانیه FTC مدفون شده است، FTC اشتباه نمی کند که در اینجا دخالت کند. پس از خرید موفقیت آمیز Activision Blizzard، مایکروسافت از سونی پیشی خواهد گرفت و به رتبه 2 شرکت بازی های ویدیویی در جهان تبدیل می شود که بر اساس درآمد کل اندازه گیری می شود.

همچنین کنترل خواهد داشت ندای وظیفهکه بزرگترین فرنچایز بازی در بازار فعلی و همچنین چندین بازار دیگر صنعت مانند Warcraft، Diablo، Starcraft، Candy Crush، و Overwatch. مایکروسافت عدم علاقه نسبی به استفاده از فرنچایزهای خود برای سوق دادن مشتریان به محصولات خود نشان داده است، اما زمانه و رهبران تغییر می کنند. یک مدیر عامل آینده می تواند به راحتی از مجموعه استودیوهای بازی Xbox برای تمرین استفاده کند زیاد فشار بر توسعه دهندگان و کاربران.

خود مایکروسافت برای دفاع از این خرید مشکل داشت. در طول سال گذشته، بسیاری از اقشار به دلیل ادعاهای خود مورد تمسخر قرار گرفتند ندای وظیفه با وجود اینکه از سال 2007 هر سال پرفروش ترین بازی ویدیویی را منتشر می کند، «قدرت قابل توجهی در بازار» ندارد.

در محیطی که ناظران از قبل نگران افزایش ادغام شرکت‌ها هستند، خرید Activision Blizzard یک هدف آسان و واضح است. نیست یک برنامه بلندمدت سالم برای یک شرکت که بتواند به طور همزمان کنترل بسیاری از فرنچایزهای اصلی را انجام دهد، حتی اگر آن شرکت به اندازه مایکروسافت نسبتاً رایگان باشد.