• خانه
  • اخبار
  • تجسم مغز، گیاهان و سمندرها به صورت سه بعدی: میکروسکوپ دانشگاه واشنگتن همه کارها را انجام می دهد

تجسم مغز، گیاهان و سمندرها به صورت سه بعدی: میکروسکوپ دانشگاه واشنگتن همه کارها را انجام می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
تجسم مغز، گیاهان و سمندرها به صورت سه بعدی: میکروسکوپ دانشگاه واشنگتن همه کارها را انجام می دهد

میکروسکوپ Alpenglow در عمل، کل مغز موش و نمونه های دیگر را به تصویر می کشد. (ویدئو توسط آدام گلیزر)

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این میکروسکوپ سال‌هاست که با مجوز دانشگاه واشنگتن، Alpenglow Biosciences ساخته شده است. این میکروسکوپ به محققان اجازه می‌دهد تا نمونه‌های بیولوژیکی با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف را به صورت سه‌بعدی بررسی کنند و به سرعت روی جزئیات بزرگ‌نمایی کنند.

Alpenglow با شرکت های داروسازی زیستی برای ارائه نمونه های بیولوژیکی شریک شده است. تمرکز این شرکت بر تجزیه و تحلیل نمونه های سه بعدی است که با مواد شیمیایی “تمیز” شده اند تا به راحتی اجزای آنها را تجسم کند.

محققان قبلاً میکروسکوپ های مختلفی را برای چنین نمونه هایی ساخته بودند، اما اکثر آنها به اندازه کافی انعطاف پذیر نیستند تا انواع مختلف نمونه ها و روش های تمیز کردن را بپذیرند. دستگاه با کارایی بالا بر این محدودیت غلبه کرده و کار را خودکار می کند و امکان تجزیه و تحلیل ده ها میلیون سلول را فراهم می کند.

این میکروسکوپ توسط محققان UW و بنیانگذاران آلپنگلو، آدام گلسر و جاناتان لیو و همکارانشان ساخته شده است. آنها نوع جدیدی از لنزها را توسعه دادند و لنزها را در موقعیت های منحصر به فردی قرار دادند که با طراحی آسان میکروسکوپ روباز مطابقت داشت.

تجسم مغز، گیاهان و سمندرها به صورت سه بعدی: میکروسکوپ دانشگاه واشنگتن همه کارها را انجام می دهد
میکروسکوپ دارای طراحی باز است. (عکس تحقیقاتی کایرن / اندرو آلن)

در ویدئوی بالا، محققان یک مغز موش و سلول های عصبی یا متاستازهای سرطان مغز را بزرگ کردند. آنها همچنین بخشی از مغز انسان، گیاه را تجسم می کنند آرابیدوپسیس تالیاناو یک آکسولوتل کامل، یک گونه سمندر.

به گفته نویسندگان Shigeaki Kanatani و Per Uhlen، محققان مؤسسه Karolinska در استکهلم، میکروسکوپ “چند تکنیک نوری را در یک ابزار که انعطاف پذیری زیادی دارد ادغام می کند.” آنها پیشرفت را “ابزاری قدرتمند” برای درک مدارهای عصبی و درک اینکه چگونه بافت ها و سلول ها تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند و به درمان پاسخ می دهند نامیدند.

گلسر استادیار آزمایشگاه بیوفوتونیکی مولکولی UW است و اخیراً به موسسه دینامیک عصبی آلن پیوسته است. لیو، استاد مهندسی مکانیک، آزمایشگاه بیوفوتونیک را اداره می کند.

Alpenglow میکروسکوپ را با نرم افزار پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها به فروش می رساند. گلاسر گفت که این شرکت همچنین بیش از 10 مشتری داروسازی زیستی دارد و درآمد خود را در سال 2022 نسبت به سال گذشته سه برابر کرده است. Alpenglow، قبل از Lightspeed Microscopy، سال گذشته 4 میلیون دلار جمع آوری کرد و در ژوئن به 20 نفر خواهد رسید.

نیکلاس ریدر، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران، پاتولوژیست سابق UW، و آسیب شناس جراحی UW Medicine و یکی از بنیانگذاران، Lawrence True، از نویسندگان مشترک این مطالعه هستند.