• خانه
  • اخبار
  • تجزیه و تحلیل: هیچ‌کس نمی‌توانست «دنجون‌ها و اژدها» را به جز جادوگران ساحل از سلطنت خلع کند – و ممکن است این کار را کرده باشند.

تجزیه و تحلیل: هیچ‌کس نمی‌توانست «دنجون‌ها و اژدها» را به جز جادوگران ساحل از سلطنت خلع کند – و ممکن است این کار را کرده باشند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
تجزیه و تحلیل: هیچ‌کس نمی‌توانست «دنجون‌ها و اژدها» را به جز جادوگران ساحل از سلطنت خلع کند – و ممکن است این کار را کرده باشند.

تجزیه و تحلیل: هیچ‌کس نمی‌توانست «دنجون‌ها و اژدها» را به جز جادوگران ساحل از سلطنت خلع کند – و ممکن است این کار را کرده باشند.
(عکس از brooztechnology/Thomas Wilde)

سیاهچالها و اژدهاها است، بر اساس اکثر استانداردها، بر یک بازی نقش آفرینی رومیزی صدها RPG قلمی و کاغذی دیگر وجود دارد، اما DD اولین کسی بود که به قفسه‌های فروشگاه‌ها راه یافت و تا کنون معروف‌ترین نام را دارد. این نام در لیست کوتاهی از مارک‌ها، مانند Jell-O یا Game Boy قرار دارد که اغلب از نام آن به عنوان مترادف برای نوع محصول استفاده می‌شود.

علاوه بر این، DD از یک دوره رشد “انفجاری” لذت برد که پس از قرنطینه های همه گیر در سال 2020 پدیدار شد. با رفتن به سال 2023، به نظر می رسید DD همه چیز برای آن پیش می آمد، از جمله یک فیلم اکشن زنده آینده، آبرو در میان دزدان، و یکی از موردانتظارترین بازی های ویدیویی سال در استودیو Larian دروازه بالدر 3.

اکنون، DD ممکن است در شرف سقوط باشد، و این به دلیل مدیریت بد نام تجاری است. در واقع هیچ شرکتی نمی توانست وارد شود DDراه، به جز صاحبش، رنتون، جادوگران ساحل مستقر در واشنگتن، و این ماه کارهای زیادی انجام داد.

شکست بحرانی

تجزیه و تحلیل: هیچ‌کس نمی‌توانست «دنجون‌ها و اژدها» را به جز جادوگران ساحل از سلطنت خلع کند – و ممکن است این کار را کرده باشند.
Kobold Press مستقر در کرکلند در واشنگتن از مجوز بازی باز برای انتشار مطالب استفاده کرده است DD نسخه پنجم، مانند این نسخه از سال 2016 جلد جانوران، در بالا نشان داده شده است. (تصویر توسط Kobold Press)

همانطور که قبلاً گزارش شده بود، درز 5 ژانویه از طریق Linda Concerga از io9 نشان داد که Wizards قصد دارد مجوز بازی باز خود (OGL) را لغو کند، یک اعلامیه حق چاپ عمومی که شرکت در سال 2000 تصویب کرد. تحت شرایط نسخه 1.0a OGL، سایر شرکت ها برای ایجاد، انتشار و حتی کسب درآمد از مطالب اصلی که بر اساس یا سازگار با آن است، آزاد هستند DD بدون دخالت جادوگران

در طی 23 سال آینده، OGL منجر به ایجاد یک صنعت پایدار بر اساس DDکه از بازی‌های فردی گرفته تا پخش‌های زنده و پادکست‌ها و محصولات مرتبط مانند گزارش‌های خالی بازی را شامل می‌شود.

به طور کلی فرض بر این است که DD از سهم اکثریت مخاطبان بازی های تخته ای برخوردار است، اگرچه به لطف ظهور فضاهای مجازی دسکتاپ مستقل، تا همین اواخر بدست آوردن اطلاعات دقیق گیم پلی دشوار بود. گزارش 2019 توسط Roll20 نشان داد که کمی بیش از 51 درصد از بازی‌های انجام شده در سرویس آن در سه ماهه سوم سال 2019 بر اساس DD.

DD بسیاری از این تسلط بر بازار را در پشت OGL در طول سه نسخه و دو دهه ایجاد کرد و به Wizards of the Coast اجازه داد تا به طور مؤثر برون سپاری کنند. زیاد از مواد بازی، به خصوص چیزهای عجیب و غریب، سازندگان شخص ثالث. همیشه چیزهای زیادی در جریان است DD، اما جادوگران نباید مسئول اکثر آنها باشند یا حتی از آنها آگاه باشند. حتی شرکت هایی که ظاهراً با جادوگران رقابت می کنند، مانند انتشارات White Wolf مستقر در آتلانتا (خون آشام: بالماسکه) موادی را برای سیاهچالها و اژدهاها تحت OGL.

چیزی که به نظر نمی رسید مدیریت جادوگران فعلی آن را درک کند یا قدردانی کند این بود که درهم ریختگی با OGL عملاً به ریل سوم تبدیل شده است. در ماه نوامبر، شایعه اینکه ویزاردز OGL را به عنوان بخشی از ابتکار در حال انجام One D&D حذف یا جایگزین کند، کافی بود تا جنجال آرام خود را برانگیزد.

این بحث در همان زمان مطرح شد که شرکت مادر Wizards of the Coast، Hasbro، رتبه خود را در میان اتهامات مبنی بر اشباع بیش از حد بازار بازی‌های کارتی کلکسیونی ویزاردز کاهش داد. سحر و جادو: گردهمایی. Hasbro همچنین قبلاً در نتایج مالی سه ماهه سوم 2022 خود 15٪ از درآمد را از دست داده است.

سپس، در اوایل 22 دسامبر، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه سینتیا ویلیامز، مدیر عامل جادوگران ساحل، در یک جلسه سرمایه‌گذار شرکت کرد که در آن توضیح داد. DD به عنوان “کم درآمدزایی”.

این زمینه را فراهم کرد DD اگر مستقیماً از سوی Wizards of the Coast نباشد، جامعه انتظار کمی پول نقد از Hasbro را داشته باشد. درز 5 ژانویه سپس بدبینانه ترین افکار طرفداران را تأیید کرد.

طبق اطلاعات فاش شده، Wizards به روز رسانی OGL را در نظر گرفته است که قدرت بسیار بیشتری را در دستان Wizards قرار می دهد. تحت نسخه اصلی OGL 1.0a، سازندگان مستقل حتی مجبور نبودند به ویزاردز بگویند که در حال ساخت هستند. DD تولید – محصول. تحت جایگزینی فاش شده آن، OGL 1.1، همان سازندگان به طور ناگهانی به Wizards حق امتیاز، گزارش‌های درآمدی و حداقل حقوق جزئی مجوز به همه موارد منتشر شده بدهکار می‌شوند. DD شغل، گذشته یا حال

ویزاردز هشت روز کامل طول کشید تا به این نشت پاسخ دهد، که بیش از زمان کافی برای انفجار چیزها بود. به زبان ساده، به نظر می رسد این لحظه ای در مسیر دمشق بوده است که در آن بازیکنان، تحلیلگران و توسعه دهندگان رقیب به طور همزمان متوجه شدند که ممکن است واقعاً برای Wizards و DD تا مقدار زیادی از فضای بازی روی میز را اشغال کند.

واکنش‌ها به نشت OGL 1.1 عبارتند از:

  • مقام را تحریم کنید DD فروشگاه دیجیتال، D&D Beyond، تحت هشتگ توییتر #DnDBegone سازماندهی شده است.
  • هشتگ دوم با نام #OpenDND ایجاد شد تا طراحان بازی را تشویق کند که OGL 1.1 را امضا نکنند و بخواهند OGL 1.0a حفظ شود. در زمان نگارش، طومار پیوندی بیش از 77000 امضا دارد.
  • ردموند، واشنگتن، انتشارات Paizo، سازندگان مسیر یاب RPG رومیزی، ائتلافی از توسعه دهندگان بازی مستقل را برای توسعه OGL جدید، مجوز Open RPG Creative (ORC) سازماندهی کرد. از 19 ژانویه، ائتلاف ORC Paizo گزارش شده است که شامل بیش از 1500 شرکت است.
  • Kobold Press، مستقر در Kirkland، واشنگتن، RPG فانتزی جدیدی را تحت عنوان کاری معرفی کرده است پروژه پرچم سیاه که با ORC Paizo سازگار خواهد بود.
  • ناشر بازی سوئدی Free League در 16 ژانویه یک بیانیه مطبوعاتی منتشر کرد مبنی بر اینکه دو مجوز بازی باز خود را توسعه خواهد داد که RPG های دارای مجوز سال Zero Engine را پوشش می دهد.بیگانه، بلید رانر، زندگی مرده) و محلی سازی انگلیسی بازی فانتزی آینده اژدها.

ناگهان، نشت 5 ژانویه شکست DD یک نام تجاری از دید بسیاری از پر سر و صداترین بازیکنان آن؛ منجر به حداقل یک بایکوت شد DDویترین رسمی دیجیتال؛ و داد DDیک تیر در بازوی رقبا.

این شامل تولید و انتشار تعداد زیادی نقش‌آفرینی فانتزی جدید است که حداقل به طور ضمنی به عنوان جایگزینی برای بازیکنانی که از آنها دور می‌شوند در نظر گرفته شده است. سیاهچالها و اژدهاهابرخی از آنها توسط شرکت هایی ساخته می شوند که قبلاً محتوا تولید می کردند برای Dungeons & Dragons.

کنترل آسیب

تجزیه و تحلیل: هیچ‌کس نمی‌توانست «دنجون‌ها و اژدها» را به جز جادوگران ساحل از سلطنت خلع کند – و ممکن است این کار را کرده باشند.
(تصویر با حسن نیت از جادوگران ساحل)

Wizards of the Coast، به نوبه خود، به نظر می رسد که آگاه است که مشکلی وجود دارد. در ادامه عذرخواهی خود در 13 ژانویه، ویزاردز یک نسخه جدید و تغییرات قابل توجهی از OGL، 1.2 را در 19 ژانویه از طریق وب سایت D&D Beyond اعلام کرد.

OGL 1.2، یک “آزمون پخش” که Wizards ادعا می کند بر اساس بازخورد جامعه در معرض تغییر است، به صراحت بسیاری از تغییرات بحث برانگیزتر در 1.1 را برمی گرداند.

«چه چیزی در آنجا نیست؟ بدون پرداخت حق امتیاز، بدون صورت های مالی، بدون بازگشت مجوز، بدون ثبت، بدون تمایز بین تجاری و غیر تجاری. DD. «هیچ چیز بر محتوایی که قبلاً تحت OGL 1.0a منتشر کرده اید تأثیر نمی گذارد. این همیشه تحت مجوز OGL 1.0a خواهد بود. وسایل شما چیزهای شماست.»

تحت OGL 1.2، هسته DD مکانیک از طریق مجوز Creative Commons به جامعه داده خواهد شد که به ویزاردز اجازه می دهد حق نسخه برداری خود را حفظ کند در حالی که به دیگران اجازه می دهد آزادانه کپی کنند، توزیع کنند و بر اساس آن بسازند. DD.

این تصمیم مربوط به یکی دیگر از ویژگی های OGL 1.2، عدم مجوز صریح OGL 1.0a است. به گفته برینک، این گام در حال انجام است تا به Wizards of the Coast اجازه دهد از «گزینه‌های دفاعی» استفاده کند که تحت شرایط OGL 1.0a غیرممکن است تا به Wizards اجازه دهد تا برای رسیدگی به «محتوای توهین‌آمیز یا توهین‌آمیز» ارسال شده توسط اشخاص ثالث اقدام کند. برای DD.

برینک نوشت: ما یک فضای بازی فراگیر و ایمن برای همه می خواهیم. “این برای ما بسیار مهم است و OGL 1.0a توانایی تضمین آن را به ما نداد.”

سایر مقررات OGL 1.2 شامل چندین عکس کمان غیر معمول از میزهای مجازی تولید شده مستقل (VTTs) مانند Roll20 و شبیه ساز دسکتاپ. OGL 1.2 در وضعیت فعلی خود به هر VTT اجازه می دهد که به سادگی “تجربه نشستن دور میز در حال بازی D&D با دوستان خود” را تکرار کند، اما به طور خاص ویژگی های پیشرفته مانند انیمیشن های املای سفارشی را غیرمجاز می کند.

این به طور گسترده توسط تحلیلگران (و طرفداران بدبین) به عنوان تلاشی برای شرط بندی پیشگیرانه برخی از املاک و مستغلات در نظر گرفته می شود. DDVTT رسمی خود را که در کنار ابتکار One D&D خود در ماه اوت اعلام کرد.

بی طرف قانونی

اصرار ویزاردز بر عدم مجوز OGL اصلی منجر به مناقشه مداوم در مورد اینکه آیا از نظر قانونی قادر به انجام این کار است یا خیر. در طول چند هفته گذشته به گیک ها، وکلا و گیک هایی که وکیل هستند داده شده است که در مورد آنها صحبت کنند.

برایان لوئیس از قانون آزورا از طریق ایمیل به brooztechnology گفت: “هنگام ایجاد OGL، ویزاردز به طور گسترده نشان داد که OGL 1.0a یک قرارداد غیرقابل فسخ با تعهدات به Wizards و ناشران شرکت کننده است.”

لوئیس معمار قانونی OGL اصلی در سال 2000 بود و در حال حاضر با چندین ناشر از جمله Paizo کار می کند تا مجوز ORC را برای صنعت دسکتاپ توسعه دهد.

کیت والش [senior staff attorney at the Electronic Frontier Foundation] لوئیس گفت، در اینجا بسیار قانع‌کننده استدلال کرد که، در ظاهر، این موضع از حمایت آشکاری از قانون واشنگتن برخوردار است، که بیان می‌کند برخلاف یک مجوز بدون در نظر گرفتن، پیشنهاد قرارداد را نمی‌توان به‌طور یک‌جانبه پس از پذیرش آن پس گرفت.»

به این ترتیب، یک استدلال قانونی می توان مطرح کرد که OGL 1.0a یک سفر یک طرفه است. ویزاردز نباید شرایط OGL 1.0a را به شرکای انتشارات شخص ثالث احتمالی ارائه دهد، اما نمی‌تواند این قرارداد را از هر کسی که قبلاً آن را پذیرفته است لغو کند. شرکت هایی که مستقل منتشر کرده اند DD ادامه این کار تحت OGL 1.0a از نظر تئوری واضح است، اما تازه واردان به این حوزه تمایل دارند از قوانین متفاوتی پیروی کنند.

بعد چه اتفاقی می افتد

تجزیه و تحلیل: هیچ‌کس نمی‌توانست «دنجون‌ها و اژدها» را به جز جادوگران ساحل از سلطنت خلع کند – و ممکن است این کار را کرده باشند.
(عکس از برنت رورابک)

این واقعاً مسئله ای نیست که آیا OGL جدید بازی های تخته ای را تغییر می دهد یا خیر، زیرا قبلاً تغییر کرده است. سیاهچالها و اژدهاها به قدری در چشم انداز گنجانده شده است که بعید به نظر می رسد این چیزی بیش از یک ضربه در رادار عمومی آن باشد، اما اکنون برای بقیه سال با طیف گسترده ای از چالش های جدید روبرو خواهد شد.

این می‌تواند شامل تخلیه استعدادها باشد زیرا ناشران جدید و سازندگان مستقل سعی می‌کنند بازی‌های خود را بسازند یا با OGL‌های شرکت‌های دیگر کار کنند تا با Wizards. امکان فشار فروش واقعی از سوی Paizo و شرکای آن در مجوز ORC؛ و طرفداران اعتماد خود را به شرکت و/یا مدیریت فعلی آن از دست می دهند.

Wizards of the Coast به دلیل عادت به برانگیختن جنجال‌های منظم، قبلاً با بخشی از مخاطبانش روی طناب می‌رفت. آخرین نسخه های او شامل احیای سپتامبر است Spelljammer یک محیط کمپین که در آن به نژادی از میمون‌های بیگانه به نام هادوزئی منشأ جدیدی با برخی مشابهت‌های تاریخی ناگوار داده شد.

به راحتی می توان بسیاری از مخالفت های OGL را صرفاً توییتر بودن توئیتر را حذف کرد، اما در عین حال، بخش قابل توجهی از موفقیت جادوگران در چند سال گذشته از سوی سازندگان محتوا حاصل شده است که بسیاری از آنها به طور علنی راه خود را از این شرکت جدا کرده اند. چند هفته گذشته در صورت امکان، جادوگران برای بازگرداندن آنها به کار جدی نیاز دارند و تغییر مدیریت لزوماً دور از ذهن نیست.

بزرگترین تغییر آینده احتمالاً تسلط جدید مجوزهای بازی باز در زمینه دسکتاپ است. به ویژه با ائتلاف ORC پایزو، الف زیاد بازی‌های کوچک‌تر اکنون با یکدیگر سازگار خواهند بود، که می‌تواند راه درازی را در جهت ایجاد ارتباط بین برخی از مخاطبان آنها انجام دهد. در وضعیت فعلی RPG های قلم و کاغذ، هیچ شرکتی نمی تواند به طور واقع بینانه با Wizards رقابت کند، اما 1500 نفر از آنها که با هم کار می کنند تقریباً مطمئناً می توانند.