• خانه
  • اخبار
  • تجزیه و تحلیل: اسپارتاک سونی نبرد را برای خدمات اشتراک ایکس باکس با دیگران آغاز می کند

تجزیه و تحلیل: اسپارتاک سونی نبرد را برای خدمات اشتراک ایکس باکس با دیگران آغاز می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
تجزیه و تحلیل: اسپارتاک سونی نبرد را برای خدمات اشتراک ایکس باکس با دیگران آغاز می کند

تجزیه و تحلیل: اسپارتاک سونی نبرد را برای خدمات اشتراک ایکس باکس با دیگران آغاز می کند

گزارش شده است که سونی هفته آینده قصد دارد سرویسی را برای رقابت با Game Pass مایکروسافت معرفی کند که پتانسیل انتقال “جنگ های کنسول” را به عصر جدید مبتنی بر اشتراک دارد.

طبق گزارشی که صبح روز جمعه در بلومبرگ منتشر شد، سونی ممکن است هفته آینده در مورد سرویس جدید خود با اسم رمز “اسپارتاکوس” اعلامیه رسمی ارائه کند.

طبق گزارش‌ها، اسپارتاکوس شامل سطوح متعددی برای اعضایی خواهد بود که نمونه‌ای از بازی‌های سبک Game Pass را برای نسل فعلی بازی‌ها و مجموعه‌ای از عناوین از کاتالوگ PlayStation Back، که احتمالاً شامل عناوین PlayStation 2 و PlayStation Portable هستند، ارائه می‌دهند. در گران ترین سطح، کاربران همچنین دموهای پیشرفته بازی و گزینه های پخش را دریافت می کنند.

سونی در حال حاضر دو سرویس اشتراک مختلف را برای کاربران پلی استیشن ارائه می کند. PlayStation Plus (9.99 دلار در ماه) دسترسی چند نفره را برای بازی‌های پلی‌استیشن، تخفیف‌های انحصاری باز می‌کند و به مشترکان سه بازی رایگان در ماه می‌دهد. PlayStation Now (9.99 دلار در ماه) یک سرویس درخواستی است که به کاربران امکان می دهد از کتابخانه بازی های سونی برای PS2، PS3 و PS4 استریم کنند.

“اسپارتاکوس”، طبق آهنگ بلومبرگ، ترکیبی از این دو است. در حال حاضر اطلاعاتی در مورد قیمت این سرویس جدید یا جایگزینی یک یا هر دو سرویس موجود وجود ندارد.

تجزیه و تحلیل: اسپارتاک سونی نبرد را برای خدمات اشتراک ایکس باکس با دیگران آغاز می کند
هشت بازی در حال حاضر در سرویس PlayStation Now سونی موجود است. (اسکرین شات پلی استیشن)

در مقام مقایسه، Xbox Game Pass مایکروسافت سطح 9.99 دلار در ماه را ارائه می دهد که مخصوص رایانه یا کنسول است، که همیشه شامل دسترسی روز اول به بازی های جدید از استودیوی Xbox Game است، مانند سلام بی نهایت. سطح 14.99 دلار در ماه Ultimate این دو پلتفرم را با Xbox Live Gold ترکیب می‌کند که بازی‌های رایگان هر ماه و چند نفره آنلاین را برای کاربران کنسول‌ها و سرویس EA Play شرکت Electronic Arts توسعه‌دهنده شخص ثالث ارائه می‌دهد.

هر دو سرویس نگاه جالبی به اولویت های نسبی سونی و مایکروسافت ارائه می دهند.

البته سونی از نظر فروش واحد بسیار جلوتر از مایکروسافت است و برخی منابع معتقدند که هر دو پلی استیشن 4 و 5 دو برابر ایکس باکس فروش راحت دارند. او با بازی سنتی صنعت بازی کار می کند.

از سوی دیگر، Xbox Game Pass توسط تحلیلگران شخص ثالث تخمین زده می شود – مایکروسافت سال ها است که آمار رسمی منتشر نکرده است – حداقل 25 میلیون مشترک دارد و با توجه به ارائه مایکروسافت E3 2021 بازی های گنجانده شده در این پاس یک امتیاز دریافت می کند. افزایش قابل توجه فروش

ایکس باکس از نظر ورود کلی به بازار بسیار عقب تر از پلی استیشن است، اما به طور فزاینده ای از مدل فروش معمولی بازی به نفع توافقی مشابه نتفلیکس عقب می ماند. هر اتفاقی که در پشت صحنه رخ می دهد، مایکروسافت قبلاً اعلام کرده بود که درآمد حاصل از بازی ها در حال افزایش است و آخرین حرکت های آن مانند خرید اکتیویژن بلیزارد نشان دهنده این است که قصد دارد این روند را ادامه دهد.

با توجه به رویکردهای فزاینده متفاوت آنها، دیدن سونی و مایکروسافت به طور سنتی دشوار است، اما با اقداماتی مانند اسپارتاک و خرید Bungie، سونی به وضوح تحت فشار است.

تجزیه و تحلیل: اسپارتاک سونی نبرد را برای خدمات اشتراک ایکس باکس با دیگران آغاز می کند
عناوین EA Play در Ultimate Tier Xbox Game Pass در دسترس هستند. (تصویر ایکس باکس)

سوال بزرگ، به نظر من، این است که سونی تا چه حد آماده است تا به اینجا برود. خدمات اشتراک بازی بیشتر از آن چیزی است که بسیاری از طرفداران متوجه می شوند، بسیاری از آنها از تنظیمات مشابه “در صورت تقاضا” در Game Pass استفاده می کنند یا حداقل هر ماه بازی های رایگان ارائه می دهند. اینها عبارتند از Amazon Luna، Google Stadia، Humble Choice، GeForce Now nVidia و در سطحی خاص تر، Nintendo Switch Online.

چیزی که Xbox Game Pass را از اکثر آنها بالاتر می برد این است که مایکروسافت بازی های خود را به صورت دست اول در این سرویس عرضه می کند، مانند سلام بی نهایت و در راه اندازی این کار را انجام می دهد. این حرکتی است که می تواند به راحتی مایکروسافت را با آدم خوار کردن فروش خود تحت تاثیر قرار دهد، اما به نظر می رسد که با موفقیت Game Pass را به یک معامله سخت برای گیمرهای معمولی تبدیل کرده است، به خصوص در مورد بازی های بزرگی مانند آینده استارفیلد.

“به دلیل رویکردهای متفاوت آنها، سخت است که سونی و مایکروسافت را به طور سنتی رقابت کنند، اما با اقداماتی مانند اسپارتاک و خرید Bungie، سونی به وضوح تحت فشار است.”

در حال حاضر هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه سونی چنین کاری را حتی از راه دور انجام دهد وجود ندارد، اما در عوض می تواند از اسپارتاکوس برای استفاده از کاتالوگ عقب خود استفاده کند. پروژه پلی استیشن سونی تنها هفت سال از ایکس‌باکس قدیمی‌تر است، اما در آن زمان چندین دوره تسلط بر صنعت را پشت سر گذاشته است، به‌ویژه در ژاپن، و سونی از همان ابتدا روی توسعه شخص اول سرمایه‌گذاری زیادی کرده است.

نتیجه این است که سونی تقریباً در همه ژانرها، کتابخانه عظیمی برای استفاده از آن دارد، که برخی از آنها سال ها مرده و مدفون شده اند. او فقط با استفاده از نوستالژی می تواند با عجله پول زیادی به دست آورد، به خصوص اگر برخی از بازی های منتشر شده را برای پلی استیشن اصلی باز کند یا حداقل مجموعه دیجیتال PSOne Classics را که هنوز به طور غیرقابل توضیحی در نسخه پلی استیشن 3 قفل شده است، دوباره باز کند.

با این حال، سوال اینجاست که آیا سونی آماده است تا جایی که مایکروسافت انجام داده است، بازی های خود را از همان اول به عنوان مشوقی از روز اول برای اسپارتاک اضافه کند؟ هیچ دلیل مشترکی برای این ریسک وجود ندارد وقتی که انحصاری های پلی استیشن را دوست دارید خدای جنگ اکنون به راحتی در میلیون ها فروخته می شود. از سوی دیگر، بازی های بسیار کوچک تری در دست اول از استودیوهای سونی وجود دارند که می توانند در شبیه سازی Game Pass موفق تر از نرم افزارهای مستقل باشند.

در نتیجه، وفور خدمات اشتراک فعلی و تا حدی فروش فلش، تأثیر جالبی بر نحوه ساخت، فروش و کارگردانی بازی ها دارد.

تا حدودی، شما در حال حاضر شاهد تولد دوباره چیزی هستید که 15 سال پیش آن را “اجاره خوب” می نامیدم: بازی هایی که به عنوان یک سرویس یا به عنوان یک تجربه تئوری چند نفره ابدی ساخته نمی شوند، بلکه برای بازی و تکمیل در داخل ساخته شده اند. یک روز، هفته یا آخر هفته بازی جدید ماوراء طبیعی با جهان باز Ghostwire: توکیو یک مثال مفید است، همانطور که اخیراً تیراندازی تک نفره است Shadow Warrior 3.

اگر سونی با موفقیت رویکرد خود را برای مفهوم اصلی Game Pass توسعه داده باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید که این سبک بازی بر خلاف تسلط کنونی یک دنیای بزرگ و باز، تجربه‌های 100 ساعته مانند حلقه الدن. ما می توانیم شروع یک محیط جدید و تأثیرگذار برای انتشار بازی های ویدیویی مدرن را شاهد باشیم.