• خانه
  • اخبار
  • تاکسی فضایی بوئینگ پس از اولین سفر روباتیک به ایستگاه فضایی در نیومکزیکو فرود آمد.

تاکسی فضایی بوئینگ پس از اولین سفر روباتیک به ایستگاه فضایی در نیومکزیکو فرود آمد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
تاکسی فضایی بوئینگ پس از اولین سفر روباتیک به ایستگاه فضایی در نیومکزیکو فرود آمد.

تاکسی فضایی بوئینگ پس از اولین سفر روباتیک به ایستگاه فضایی در نیومکزیکو فرود آمد.
خدمه زمینی پس از فرود، کپسول استارلاینر بوئینگ را بازرسی می کنند. (ناسا از طریق یوتیوب)

کپسول فضایی استارلاینر CST-100 بوئینگ پس از یک پرواز آزمایشی شش روزه از ایستگاه فضایی بین‌المللی به سلامت در شن‌های نیومکزیکو فرود آمد.

این سفر بدون سرنشین بود – با فرض اینکه یک مانکن مجهز به حسگر به نام رزی راکت را به عنوان خدمه در نظر نگیرید. اما در صورتی که نتایج این ماموریت که به تازگی تکمیل شده است، مطابق با الزامات ناسا باشد، فضانوردان زنده و تنفس می توانند از همان اوایل امسال با استارلاینر پرواز کنند.

همه چیز امروز با پیاده شدن استارلاینر از ایستگاه فضایی و فرود چتر نجات و کیسه هوا بر روی برد موشک White Sands خوب به نظر می رسید. در هنگام کنترل ماموریت ناسا در هیوستون، جایی که مراحل پایانی آزمایش پرواز ردیابی شد، شادی‌ها به صدا درآمد.

براندی دین، مفسر ناسا، هنگامی که استارلاینر در ساعت 5:49 بعد از ظهر به وقت زمین (3:49 بعد از ظهر به وقت شرقی) به ماسه گچی برخورد کرد، گفت: «تاچ داون استارلاینر». ما در حال سوار شدن به صحرای نیومکزیکو هستیم و به نشانه اتمام آزمایش پرواز مداری 2 هستیم.

لورن سیبروک، مفسر بوئینگ، گفت که فضاپیمای صمغی شکل در حدود سه دهم مایل از هدف خود فرود آمد که «در اصل یک چشم گاو نر است». خدمه زمینی پس از انتظار برای پراکنده شدن اثری از سوخت سمی هیدرازین، کپسول را برای بازرسی پس از فرود آماده کردند. اعضای تیم پزشکی از آنجا عبور کردند، انگار که خدمه در یک سفینه فضایی بودند.

بوچ ویلمور، فضانوردی که در حال آموزش برای ماموریت استارلاینر در پخش اینترنتی ناسا است، گفت: «این همان چیزی است که ما در نهایت به آن امیدوار بودیم. “فرود ایمن، اوج همه کار سخت. شما به افراد بوئینگ تبریک فراوان دارید. ،،، [They’ve] شرایط سختی را پشت سر گذاشت و حالا بیایید پس از یک ماموریت فوق العاده موفق، به اوج خود برسیم – شما نمی توانید بیشتر از این بخواهید.

ممکن است چند روز طول بکشد تا بوئینگ و ناسا داده‌های جمع‌آوری‌شده از تست پرواز مداری 2 یا OFT-2 را که پس از یک آزمایش پرواز ناموفق در سال 2019 جمع‌آوری شده بود، تجزیه و تحلیل کنند.

سپس یک مشکل در سیستم تایمر خودکار Starliner باعث شد کپسول آدامس در مدار اشتباهی برای نشست ایستگاه فضایی قرار گیرد و آزمایش باید پیش از موعد متوقف شود. بوئینگ مجبور شد هزینه رفع ایرادات استارلاینر و تکرار آزمایش پرواز را بپردازد که تاکنون به 595 میلیون دلار رسیده است.

سیستم تایمر در طول پرتاب و صعود هفته گذشته به خوبی کار کرد. چندین هل دهنده مانور استارلاینر – ساخته شده در کارخانه Aerojet Rocketdyne در ردموند، واشنگتن – در حین پرتاب مداری پیش از موعد خاموش شدند. مشکلات جزئی دیگری به وجود آمد، اما چیزی برای برافراشتن پرچم قرمز برای تکمیل ماموریت وجود نداشت.

اگرچه این سفر بیشتر آموزشی بود، اما Starliner صدها کیلوگرم محموله را به خدمه ایستگاه فضایی تحویل داد و صدها کیلوگرم محموله را به زمین بازگرداند.

باب هاینز فضانورد ناسا که ماه گذشته به خدمه ایستگاه فضایی ملحق شد، گفت: “این اقامت عالی از Starliner بود.” ما از رفتن او کمی ناراحتیم.

یکی از اقلام تحویل داده شده به ایستگاه فضایی پرچم ایالات متحده بود که در پست مداری ذخیره می شود و به اولین فضانوردانی که به کپسول استارلاینر می رسند داده می شود.

ناسا بوئینگ و اسپیس ایکس را برای توسعه وسایل نقلیه خدمه به عنوان جایگزینی برای ناوگان شاتل های فضایی انتخاب کرده است که در سال 2011 از آن خارج شد. در همین حال، ناسا مجبور بود برای پرواز فضانوردان با فضاپیمای سایوز خود به روس ها با قیمتی که در نهایت به قیمتی بیشتر شود، متکی باشد. بیش از 90 میلیون دلار در محل.

اسپیس ایکس پرواز فضانوردان به ایستگاه فضایی و بازگشت با فضاپیمای Crew Dragon خود را در سال 2020 آغاز کرد، اما مجموعه‌ای از موانع، تلاش‌های توسعه Starliner را کند کرد.