• خانه
  • اخبار
  • تام آلبرگ، 1940-2022: سرمایه گذار اولیه آمازون، فناوری شمال غربی اقیانوس آرام را به دست آورد

تام آلبرگ، 1940-2022: سرمایه گذار اولیه آمازون، فناوری شمال غربی اقیانوس آرام را به دست آورد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
تام آلبرگ، 1940-2022: سرمایه گذار اولیه آمازون، فناوری شمال غربی اقیانوس آرام را به دست آورد

تام آلبرگ، 1940-2022: سرمایه گذار اولیه آمازون، فناوری شمال غربی اقیانوس آرام را به دست آورد
تام آلبرگ در بیستمین سالگرد تاسیس Madrona Venture Group در MHAI در سیاتل در اکتبر 2015 به جمعیت سخنرانی می کند. (brooztechnology Photo/Kevin Lisotta)

تام آلبرگ، یک رهبر تجاری و مدنی در سیاتل که نقش کلیدی در ایجاد صنایع مختلف از تجارت الکترونیک تا ارتباطات بی‌سیم داشت، روز جمعه در آرامش در خانه‌اش درگذشت. او 82 سال داشت.

آلبرگ که یک سرمایه گذار، وکیل و مدافع فناوری شمال غربی اقیانوس آرام بود، به دلیل سرمایه گذاری اولیه خود در آمازون و نقش طولانی مدتش در هیئت مدیره شرکت در سطح ملی شناخته شد. اما در زادگاه محبوبش سیاتل، میراث او بسیار فراتر از کمک به راه اندازی یکی از تأثیرگذارترین شرکت های جهان است.

آلبرگ وکیل برجسته شرکت های هوافضا و فناوری و معاون اجرایی McCaw Cellular Communications، یک شرکت انقلابی مخابرات بود. او یکی از بنیانگذاران Madrona Venture Group، یک نیروگاه سرمایه گذاری خطرپذیر است که به رشد برخی از برجسته ترین شرکت های فناوری منطقه کمک کرده است. او در قلب ایجاد اتحاد فرشته بود و به استارتاپ های بی شماری در مراحل اولیه کمک کرد تا به موفقیت بلندمدت دست یابند.

با همه اینها، آلبرگ به عنوان یک بیننده، یک بازیگر کلیدی پشت صحنه در کسب و کار منطقه ای و ابتکارات مدنی، یک راننده فروتن که ذاتاً خوش بین بود و با وعده آینده متحرک بود، شهرت پیدا کرد.

جف بزوس، بنیانگذار آمازون در نامه ای در سال 2020 به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد مادرونا نوشت: «تام قبل از اکثر مردم چیزی را در آمازون دید.

او گفت: “من فکر می کنم به این دلیل است که او دیدگاه من را به اشتراک گذاشت که اینترنت یک نیروی مخرب است که می تواند مشاغل و زندگی مردم را بهبود بخشد.” ما کتاب می فروختیم، اما در قلب یک شرکت فناوری بودیم و این فرصت را داشتیم که از فناوری انقلابی برای ایجاد تجربه بهتری برای مشتری استفاده کنیم. بنابراین برای ما چک نوشت.

آلبرگ به مدت 23 سال در هیئت مدیره آمازون خدمت کرد و در سال 2019 از سمت خود کنار رفت.

نزدیکان آلبرگ از تعهد او به جامعه و فداکاری او به خانواده اش که شامل پنج فرزند است، تمجید کردند. او نقش های رهبری را برای مرکز علوم اقیانوس آرام، تئاتر اینتیمن و اتحاد فناوری بر عهده داشته است. او سازمان غیردولتی Oxbow Farm and Conservation Center و یک شراب سازی معتبر را تأسیس کرد.

آلبرگ در بسیاری از سازمان ها فعال بود تا اینکه سال گذشته دچار سکته مغزی شد. آخرین نقش های او شامل مشارکت او با چالش سیاتل، ائتلافی از مدیران ارشد محلی است که به مسائل پیچیده منطقه ای، از جمله بی خانمانی و نابرابری های آموزشی می پردازد.

یکی از دوستان و همکاران دیرینه آلبرگ، رئیس سیاتل مارینرز، جان استانتون، کهنه کار و سرمایه گذار صنعت بی سیم، او را در پیشگفتار کتاب 2021 البرگ، Flycatchers، «کنجکاو، بسیار باهوش، اما مهربان» توصیف کرد.

«تام به عنوان یک وکیل، مدیر عامل، عضو هیئت مدیره، سرمایه گذار و مهمتر از همه، به عنوان یک کارآفرین اجتماعی که در همه چیز از وسایل نقلیه خودمختار گرفته تا کشاورزی ارگانیک و چالش های بی خانمانی درگیر است، یکی از بخیه هایی بوده است که لحاف شمال غربی اقیانوس آرام را در کنار هم نگه داشته است. استنتون، که با آلبرگ در McCaw Cellular کار می کرد، نوشت.

در اعلام مرگ آلبرگ، همکارانش در مادرونا نوشتند که “تام به سادگی یک مرد شگفت انگیز بود… او بینش فوق العاده ای داشت و شجاعت ریسک پذیری بدون جلب توجه یا تشخیص نفوذ شخصی خود را داشت.”

آلبرگ مدام به این فکر می کرد که چه چیزی در آینده رخ می دهد. در اوایل دهه 1980، در سال‌های پایانی زندگی‌اش، تفسیرهایی درباره پتانسیل محاسبات کوانتومی نوشت، مطالعاتی را در مورد وعده ماشین‌های خودران سفارش داد و کتابی در مورد نیازهای فنی و مدنی نوشت. رهبران با یکدیگر برای منافع متقابل جوامع خود کار کنند.

کریس گرگوایر، مدیر عامل شرکت Challenge Seattle و فرماندار سابق واشنگتن در سال 2020 گفت: “او مردی است که فقط چشم انداز را می بیند.” در مورد چشم‌اندازی برای آینده، احتمالاً چیز زیادی وجود ندارد که نتوانیم به آن برسیم.»

جذابیت ریشه های محلی

آلبرگ در سال 1940 به دنیا آمد و در زمانی بزرگ شد که بسیاری سیاتل را به عنوان پاسگاهی خواب‌آلود می‌دیدند که از چوب و ماهیگیری تغذیه می‌شد. او از دبیرستان بالارد فارغ التحصیل شد، جایی که دو بار رئیس کلاس بود. او شهر را ترک کرد تا در دانشگاه هاروارد به عنوان دانشجوی لیسانس تحصیل کند و در سال 1965 مدرک حقوق را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد.

مدتی در نیویورک وکالت کرد، اما مشتاق بازگشت به زادگاهش بود، جایی که آلبرگ جوان احساس می‌کرد برای فرصت‌ها بیشتر از اپل بزرگ و شرکت‌های مستقر و بافت اجتماعی آن آماده است.

تام آلبرگ، 1940-2022: سرمایه گذار اولیه آمازون، فناوری شمال غربی اقیانوس آرام را به دست آورد
آلبرگ در خدمه دانشگاه هاروارد پارو زد و در سال 1962 فارغ التحصیل شد. (عکس از خانواده آلبرگ)

آلبرگ به شرکتی پیوست که اکنون Perkins Coie نام دارد و در آنجا مشاور عمومی غول های هوانوردی شرکت بوئینگ و آلاسکا ایرلاینز و همچنین شرکت های فناوری اولیه بود. در همین زمان، آلبرگ مجذوب فناوری مصرف‌کننده شد و یکی از اولین کسانی بود که از VCR و رایانه Apple II استفاده کرد.

پسرش جان آلبرگ در مصاحبه قبلی با brooztechnology گفت: “لانه خانه ما مانند دیگ آینده با همه وسایل بود.”

در حالی که آلبرگ یک وکیل ماهر بود، تمایلات کارآفرینی را به دنبال داشت که به پدربزرگ سوئدی‌اش، که دهه‌ها قبل به آمریکا مهاجرت کرده بود، بازمی‌گردد. بنابراین در سال 1990 ابتدا به عنوان وکیل و سپس به عنوان مدیر شرکت به McCaw Cellular رفت. چهار سال بعد، McCaw با AT&T ادغام شد.

آلبرگ تمایلی به پیوستن به یک شرکت غول پیکر و بوروکراتیک نداشت. با این حال، او مشتاق ماندن در نوآوری بود. سال بعد، او دو تصمیم جسورانه گرفت که موقعیت شغلی و حرفه‌ای او را منجنیق کرد.

1995، یک سال مهم

در سال 1995، یک استارت آپ به نام جف بزوس در سیاتل به دنبال سرمایه گذار برای کتابفروشی مجازی نوپای خود بود. آلبرگ یکی از افرادی بود که به او روی آورد. او در مصاحبه ای با brooztechnology در سال 2020 گفت: “البرگ چیز زیادی در مورد اینترنت نمی دانست، “اما من برخی از آنها را به خاطر McCaw می شناختم و فکر می کردم که این یک معامله بزرگ است.”

با تشویق پسرش جان، آلبرگ در دور اولیه آمازون سرمایه گذاری کرد و سال بعد به هیئت مدیره آن پیوست. زمانی که آلبرگ پس از 23 سال خدمت، هیئت مدیره را ترک کرد، بزوس از کمک های او تمجید کرد.

بزوس در آن زمان در توییتی نوشت: «دلم برای قضاوت خوب، تجربه تجاری و زندگی و سرعت او تنگ خواهد شد. او یک تاجر باهوش و حتی فرد بهتری است.

آلبرگ اعتراف کرد که پتانسیل آمازون را دست کم گرفته بود حتی زمانی که تصمیم گرفت آن چک تغییر بازی را بنویسد.

آلبرگ در سال 2019 به brooztechnology گفت: «وقتی شروع کردم، فکر نمی‌کنم جف یا هیچ یک از ما هیچ ایده‌ای نداشتیم که آمازون به چه چیزی تبدیل خواهد شد. ما فکر می‌کردیم فروش آنلاین کتاب فرصت‌های واقعی دارد، اما تمرکز روی کتاب بود. شاید بتوانیم در نهایت سی دی بفروشیم.

اما آمازون تنها شرط بزرگ اهلبرگ در سال 1995 نبود. در آن سال، او و سه دوستش – بیل راکلشائوس، دو بار رئیس سابق EPA ایالات متحده و مدیر موقت سابق اداره تحقیقات فدرال. جری گرینشتاین، مدیرعامل سابق برلینگتون راه آهن شمالی و دلتا؛ و شریک Perkins Coie، پل گودریچ – به نیروها پیوستند تا آنچه را که آنها گروه سرمایه گذاری Madrona نامیدند، وسیله ای برای حمایت از دیگر کارآفرینان امیدوار کننده شمال غربی ایجاد کنند.

تام آلبرگ، 1940-2022: سرمایه گذار اولیه آمازون، فناوری شمال غربی اقیانوس آرام را به دست آورد
عکس تیم مادرونا در سال 2020. البرگ در سمت چپ ایستاده است. (عکس از مادرونا)

جسارت این حرکت هنوز چند دهه بعد آلبرگ را شگفت زده کرد.

آلبرگ یک بار به brooztechnology گفت: «نمی دانم چرا ما حاضر بودیم این ریسک را بپذیریم. این گروه تمکن مالی داشت، اما منابع عظیمی نداشت. او به یاد می آورد: «ما به نوعی فکر می کردیم که قرار است این سرمایه گذاری ها را انجام دهیم و پنج سال بعد ممکن است ارزشی داشته باشند.

Madrona Venture Group، همانطور که اکنون شناخته شده است، در بیش از 200 شرکت در مراحل اولیه سرمایه گذاری کرده است که عمدتاً از شمال غربی هستند. در حالی که برخی شکست خوردند، 24 مورد عمومی شدند و 50 مورد در ادغام و تملک شرکت داشتند. این شرکت 2.4 میلیارد دلار را مدیریت می کند.

Madrona از برخی از مهم‌ترین شرکت‌هایی که در دهه‌های اخیر در منطقه ظهور کرده‌اند، از جمله Smartsheet، Redfin، Apptio، Impinj، Qumulo، Turi، Highspot، SeekOut، Rec Room و سایرین و همچنین برخی استارت‌آپ‌های خارج از منطقه، حمایت کرده است. به عنوان دانه برف .

“چه خواهد شد”

در پایان دهه 1990، علاقه آلبرگ به زادگاهش حتی از مادرونا پیشی گرفت.

بنابراین، او با فهرست دیگری از مهاجمان سنگین همکاری کرد: بیل گیتس پدر، پدر گیتس مایکروسافت و یک فعال مدنی قدیمی، و تام کیبل، بانکدار سرمایه گذاری و سرمایه گذار بنیانگذار در Immunex. آنها نامه ای به دوستان و همکاران ارسال کردند و از آنها خواستند که سرمایه گذاری در استارتاپ ها را در نظر بگیرند. این سه نفر یک «چرخه فضیلت‌آمیز» را متصور شدند که در آن افراد ثروتمند مقداری از ثروت خود را به کارآفرینان محلی بازیافت می‌کنند و به جامعه استارت‌آپ‌ها دامن می‌زنند.

نتیجه آنجلس اتحاد، یک گروه ملی شناخته شده و بزرگترین سازمان سرمایه گذاری فرشته در شمال غربی اقیانوس آرام بود.

تام آلبرگ، 1940-2022: سرمایه گذار اولیه آمازون، فناوری شمال غربی اقیانوس آرام را به دست آورد
یک واقعیت ناشناخته در مورد آلبرگ: او عاشق هاکلبری بود، همانطور که در اینجا با نوه اش نشان داده شده است. (عکس از جان آلبرگ)

اما اشتیاق آلبرگ به منطقه فراتر از بنیانگذاران استارتاپ آن و به جنگل ها و مزارع آن گسترش می یابد.

او که بزرگ شد، مسیرهای جنگلی را با پیشاهنگان پیاده روی کرد و به همراه پدرش که زمین های کشاورزی را در نزدیکی رودخانه اسنوکوالمی و در دره کلمبیا خریداری کرد، روستایی واشنگتن را کاوش کرد.

او شست سبزی پرورش داد، و زمانی که آلبرگ برای خودش خانواده ای داشت، در یکی از باریک ترین محله های سیاتل – جامعه دروازه ای برادمور در دریاچه واشنگتن – ساکن شدند. در میان خانه‌هایی که به‌دقت آراسته شده‌اند، آلبرگ یک تکه سبزی در حیاط خانه‌اش کاشت، احتمالاً برای ناراحتی برخی همسایه‌ها، اما برای خوشحالی فرزندانش.

آلبرگ ها عاشق سفرهای دریایی تابستانی خود به جزایر سن خوان و آب های بکر شرق جزیره ونکوور بودند. درخت مادرون با پوست کاغذی که همنام شرکت سرمایه گذاری آلبرگ است، نمادی برای جزایر است.

در دهه‌های اخیر، او شروع به ایفای نقش بزرگ‌تری در مدیریت برخی از زمین‌هایی کرد که در ابتدا توسط پدرش خریداری شده بود. خانواده او انگور شرابی را در ملک خود در دره کلمبیا کاشتند که منجر به ایجاد شراب سازی نوولتی هیل یانویک شد. او و همسر دومش، جودی بک، سال ها پیش مزرعه Oxbow اسنوکوالمی را به یک سازمان غیرانتفاعی تبدیل کردند که کودکان مدرسه را جذب می کند و محصولات پایدار و گیاهان بومی را پرورش می دهد.

در حالی که ممکن است فناوری و کشاورزی برای آلبرگ مانند منافع متضاد به نظر برسد، خانواده او نتیجه نهایی را دیدند.

دخترش کاترین اندرسون در سال 2020 گفت: “تقریباً هر کاری که او انجام می دهد مربوط به آن چیزی است که خواهد بود – چه کاشتن درختی که 80 سال دیگر بالغ نمی شود تا سرمایه گذاری در ماشین های بدون راننده، که بسیار هیجان زده است.” او فقط به این موضوع اعتقاد دارد. چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده است.”

همسرش جودی بک از آلبرگ به یادگار مانده است. فرزندانش رابرت، کاترین، جان، کارسون و جسیکا. و چهار نوه اش. خانواده او درخواست می کنند که کمک های مالی به نام آلبرگ به مزرعه و مرکز حفاظت از آکسبو انجام شود.