• خانه
  • اخبار
  • تاریخ عرضه تراشه های 2 نانومتری TSMC توسط مدیرعامل این شرکت اعلام شد

تاریخ عرضه تراشه های 2 نانومتری TSMC توسط مدیرعامل این شرکت اعلام شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
تاریخ عرضه تراشه های 2 نانومتری TSMC توسط مدیرعامل این شرکت اعلام شد

TSMC یکی از بزرگترین و شاید مهم ترین شرکت های تولید تراشه است. دلیل این امر وابستگی زیاد سازندگان دستگاه های موبایل به این شرکت است. به تازگی مدیرعامل این شرکت تاریخ عرضه تراشه های 2 نانومتری TSMC را اعلام کرده است. اس ترنجی با من باش.

تاریخ عرضه تراشه های 2 نانومتری TSMC و اولین مشتریان این تراشه های قدرتمند

نسل بعدی چیپست‌هایی که از فرآیند 3 نانومتری استفاده می‌کنند تا سال آینده به طور گسترده در گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های تلفن همراه مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. اما وقتی نوبت به تولید چیپ‌ست‌های پیچیده با میلیاردها ترانزیستور می‌رسد، باید از سال‌ها قبل شروع به ساخت کارخانه‌ها و سایر امکانات کنید. به گفته Tom’sHardware، بزرگترین سازنده تراشه مستقل جهان، TSMC، اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد تراشه های 2 نانومتری بسازد که انتظار می رود در سال 2026 عرضه شوند.

معمولاً هرچه فرآیند تولید کوچکتر و کوچکتر باشد، تعداد ترانزیستورهای قرار گرفته در تراشه بیشتر می شود. با افزایش تعداد ترانزیستورهای داخل تراشه ها، تراشه ها قدرتمندتر می شوند و انرژی کمتری مصرف می کنند. به عنوان مثال، یک تراشه A15 Bionic دارای 15 میلیارد ترانزیستور در مقایسه با 11.8 میلیارد ترانزیستور در داخل تراشه است A14 Bionic است.

تاریخ عرضه تراشه های 2 نانومتری TSMC

همانطور که انتظار می رفت، به نظر می رسد TSMC می خواهد تا سال 2026 تراشه های 2 نانومتری خود را به مشتریان عرضه کند. این هفته، مدیر عامل TSMC در مورد برنامه های این شرکت برای تولید تراشه های فناوری 2 نانومتری به نام N2 صحبت کرد. وی تایید کرد که ترانزیستورهایی که TSMC با فناوری 2 نانومتری خود تولید می کند، از فناوری جدید GAA برخوردار خواهند بود. این شرکت همچنان به لیتوگرافی فرابنفش ASML برای شناسایی تراشه ها با مدارهای مورد نیاز برای قرار دادن میلیاردها ترانزیستور در هر قالب تراشه تکیه خواهد کرد.

مدیر ارشد کارخانه تراشه افزود که تولید تراشه های N2 ما در حال حاضر در حال توسعه است و سایر شرکت ها نیز انتظار دارند که ترانزیستورهای جدید با استفاده از ساختار پیشرفته تولید کنیم. تنها چیزی که می خواهم بگویم این است که تا پایان سال 2024 این تراشه ها را تولید خواهیم کرد. تولید انبوه و ثبت سفارش از سال 2025 آغاز خواهد شد و احتمالاً در نیمه دوم یا پایان سال 2025 عرضه آن به مشتریان خود را آغاز خواهیم کرد.

تراشه های 2 نانومتری TSMC در سال 2025 به تولید انبوه می رسند

مشتریان TSMC از جمله اپل در سال 2026 تراشه های 2 نانومتری دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است که اگرچه TSMC از ترانزیستورهای GAA برای تراشه های 2 نانومتری خود استفاده می کند، اما همچنان از فناوری FinFET برای تولید تراشه های 3 نانومتری استفاده می کند. در همین حال، سامسونگ از فناوری GAA برای ساخت تراشه های 3 نانومتری خود استفاده خواهد کرد. بنابراین در حالی که TSMC شروع به استفاده از آن برای قطعات 2 نانومتری می کند، تجارت تراشه سامسونگ استفاده از فناوری GAA را آغاز خواهد کرد.

سامسونگ یک برند پیشرو در استفاده از معماری ترانزیستور گیت همه جانبه (GAA) است.

با وجود پیشرفت دو تا سه ساله سامسونگ، مدیر اجرایی TSMC می گوید نسل اول GAA بهترین فناوری موجود خواهد بود. او گفت: “ما انتظار داریم تراشه N2 این شرکت دارای بهترین فناوری باشد که بهترین قدرت، عملکرد و کمترین قیمت را برای مشتریان ما ارائه می دهد.” ما مطمئن هستیم که N2 به رهبری ما در این زمینه از فناوری برای حمایت از رشد مشتری ادامه خواهد داد.

تاریخ عرضه تراشه های 2 نانومتری TSMC

در مقایسه با سامسونگ و اینتل، TSMC سریعتر برای تولید تراشه های 3 و 2 نانومتری خود کار می کند. همانطور که گفتیم، سامسونگ در حال حاضر به دنبال استفاده از فناوری GAA برای تراشه های 3 نانومتری خود و همچنین برای تراشه هایی است که در سال آینده به دست مشتریان می رسد. اینتل قصد دارد از نوعی فناوری ترانزیستور GAA به نام Ribbon FET در ترکیب با دستگاه جدید لیتوگرافی ASML استفاده کند.

مطابق با PhoneArenaTSMC هنوز معتقد است که هنوز چند سال تا نیاز اساسی برای تغییر معماری ترانزیستورهایش باقی مانده است. TSMC فرآیند تولید تراشه را هر دو سال یکبار تغییر می دهد. اما اکنون به نظر می رسد که هر سه سال یک بار این اتفاق می افتد. این شرکت می تواند با گسترش پیشرفت های خود در هر بخش، مشکلات مختلف این فناوری را حل کند.

اما رقبای او تهاجمی‌تر به نظر می‌رسند و این امری رایج است زیرا رهبر هر صنعتی هدفی در پشت اقدامات خود دارد. اینتل در پیش‌بینی بسیار تهاجمی‌تر و سریع‌تر بود. در ماه اکتبر، پت گلزینگر، مدیر عامل اینتل، گفت که شرکت او رهبری صنعت تراشه را دوباره به دست خواهد آورد و تا سال 2025 از TSMC و سامسونگ پیشی خواهد گرفت.