• خانه
  • اخبار
  • بی خوابی می تواند قند خون را افزایش دهد

بی خوابی می تواند قند خون را افزایش دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بی خوابی می تواند قند خون را افزایش دهد

محققان بر این باورند که بین بی خوابی و قند خون بالا رابطه علت و معلولی وجود دارد. به طور کلی، کم خوابی می تواند منجر به چاقی، بیماری قلبی یا افسردگی شود. اما ارتباط مستقیم بین بی خوابی و قند خون بالا هنوز ثابت نشده است. به همین دلیل است که محققان به دنبال علت اصلی دیابت هستند.

مطالعات گذشته نشان داده است که بی خوابی در افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 موثر است. در حال حاضر مشخص نیست که او پس از ترک پست چه خواهد کرد.

یک مطالعه جدید یک روش تحلیلی موثر برای تعیین ارتباط بین بی خوابی و قند خون است. این مطالعه که در مجله Diabetes Care منتشر شد، نشان داد که محققان در تلاش بودند تا تأثیر قند خون را بر پنج معیار مختلف خواب بررسی کنند. این معیارها شامل بی خوابی، میزان خواب و خواب آلودگی در روز، زمان خواب، دفعات ترک و برنامه خواب است.

در این مطالعه حدود 300000 داوطلب بزرگسال مورد آزمایش قرار گرفتند. محققان دریافته‌اند که ارتباط مستقیمی بین سطوح بالای قند خون و ویژگی‌های خواب فردی وجود دارد. افراد مبتلا به بی خوابی مکرر نیز سطح قند خون بالایی داشتند.

جیمز لیو، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «از طریق یافته‌های جدید، می‌توان نتیجه گرفت که درمان بی‌خوابی نیز تأثیر قابل‌توجهی بر درمان قند خون و دیابت خواهد داشت». درمان موثر بی خوابی باعث کاهش گلوکز اضافی در بدن می شود. بنابراین وزن محدوده به 14 کیلوگرم کاهش می یابد. محققان در تلاشند تا در کارآزمایی بالینی آینده تأثیر مستقیم و صریح بی خوابی و درمان آن بر دیابت را تعیین کنند.