منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • بی‌صدا، لایحه دیگری را هدف قرار نمی‌دهد NDAهای مورد استفاده شرکت‌های فناوری به ایالت واشنگتن منتقل می‌شوند

بی‌صدا، لایحه دیگری را هدف قرار نمی‌دهد NDAهای مورد استفاده شرکت‌های فناوری به ایالت واشنگتن منتقل می‌شوند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بی‌صدا، لایحه دیگری را هدف قرار نمی‌دهد NDAهای مورد استفاده شرکت‌های فناوری به ایالت واشنگتن منتقل می‌شوند

بی‌صدا، لایحه دیگری را هدف قرار نمی‌دهد NDAهای مورد استفاده شرکت‌های فناوری به ایالت واشنگتن منتقل می‌شوند
نماینده لیز بری (D-Seattle).

قوانین مهمی که به شدت توانایی شرکت‌های فناوری را برای جلوگیری از صحبت کردن کارکنان در مورد آزار و اذیت محدود می‌کند، به دفتر فرمانداری واشنگتن فرستاده شده است.

هفته گذشته، قانونگذاران واشنگتن لایحه 1795 را در مجلس نمایندگان تصویب کردند – که قانون ممنوعیت خاموش نیز نامیده می شود – در یک پیروزی بزرگ برای فعالانی که برای محدود کردن توافقنامه های عدم افشا و عدم کاهش ارزش مبارزه می کردند.

قانون معرفی شده توسط نماینده لیز بری (D-Seattle) ممنوعیت کارمندان را از بحث در مورد “اعمال غیرقانونی تبعیض، آزار و اذیت، تلافی جویانه، نقض حقوق و زمان کار و تجاوز جنسی” برای شرکت ها غیرقانونی می کند.

بری هفته گذشته در بیانیه ای گفت: «این لایحه برای توانمندسازی کارگران است. «این در مورد دادن صدای کارگران است. علیرغم پیشرفتی که در سال‌های اخیر داشته‌ایم، بسیاری از کارگران هنوز مجبور به امضای NDA و توافقنامه‌های حل و فصل هستند که آنها را خفه می‌کند. این لایحه به همه بازماندگان رفتار نامناسب یا غیرقانونی در محل کار اجازه می‌دهد در صورت تمایل، تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.»

NDA از مدت ها قبل در بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری رایج بوده است، و اغلب گفته می شود که کارکنان در صورت شکستن توافق باید غرامت بپردازند یا با عواقب مالی دیگری روبرو خواهند شد.

کاترین چمبرلین، وکیل کارگری ماه گذشته به قانونگذاران گفت: “NDA قربانیان را غرق می کند.” «NDA رویه‌های استخدام غیرقانونی را سرپوش می‌گذارد، NDA اهداف دیرینه کشورمان برای حذف و جلوگیری از تبعیض و انتقام در محیط کار را مختل می‌کند. NDA اجازه می دهد تا شیوه های استخدام غیرقانونی ادامه یابد.”

ایالت واشنگتن دومین ایالتی خواهد بود که این نوع دستور انسداد را ممنوع می کند. سال گذشته، کالیفرنیا قانون خود را برای خاموش کردن این ممنوعیت تصویب کرد. در آنجا، این قانون علیرغم مخالفت شدید گروه‌های تجاری تصویب شد، که استدلال می‌کردند در صورتی که شرکت‌ها تصمیم به محدود کردن مزایا یا کنار گذاشتن آنها به طور کلی به کارمندان بکنند، ممکن است آسیب ببینند.

رای گیری در المپیا تنها چند هفته پس از آن صورت گرفت که گوگل با چلسی گلسون، مدیر سابقی که گفته بود غول فناوری پس از شفاعت برای همکار باردارش و سپس تلاش برای وادار کردن او به ترک شغلش، از او انتقام گرفته است. خودش باردار شد

گلسون از جمله کسانی بود که در سال 1795 در حمایت از لایحه مجلس نمایندگان در سال 1795 شهادت داد. او گفت که پس از شروع مستندسازی آزار و اذیت در گوگل، این شرکت یک توافقنامه “خروج” را به او ارائه کرد که شامل شرطی برای NDA – فقط شش روز پس از تولد دخترش بود.

او گفت: “شرکت‌ها به طور معمول از این قراردادهای فسخ در مواقع آسیب‌پذیر استفاده می‌کنند، زمانی که مردم بیشتر احتمال دارد NDA را امضا کنند و هنوز نمی‌دانند چه اقداماتی به آنها کمک می‌کند در بلندمدت، از نظر مالی، عاطفی و غیره بهبود یابند.”

شر اسکارلت، مهندس نرم‌افزار سابق اپل در کرکلند، واشنگتن، همچنین در مورد چگونگی تجربه آزار و اذیت در محل کار شهادت داد و به او گفته شد که NDA خود را نقض کرده است. اسکارلت، که در حال حاضر بخشی قابل مشاهده از جنبش #AppleToo است، گفت که از از دست دادن امنیت مالی که به او کمک کرد چرخه فقر بین نسلی را بشکند، می ترسد.

اسکارلت گفت: “اگر برای رسیدن به شغل بعدی خود به یک شبکه ایمنی مالی نیاز دارید، صدای خود را معامله کنید.”

قانون آینده برای همه شرکت‌ها در ایالت واشنگتن از جمله آمازون و مایکروسافت اعمال می‌شود. این راه طولانی در پیش است، از کالیفرنیا، جایی که گوگل، فیس بوک و بسیاری از غول های فناوری دیگر در آنجا مستقر هستند.