• خانه
  • اخبار
  • بودجه بیشتر برای سنتز: استارت آپ سیاتل 160 میلیون دلار دریافت می کند و یک پیشرفت تکنولوژیکی را نشان می دهد

بودجه بیشتر برای سنتز: استارت آپ سیاتل 160 میلیون دلار دریافت می کند و یک پیشرفت تکنولوژیکی را نشان می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بودجه بیشتر برای سنتز: استارت آپ سیاتل 160 میلیون دلار دریافت می کند و یک پیشرفت تکنولوژیکی را نشان می دهد

بودجه بیشتر برای سنتز: استارت آپ سیاتل 160 میلیون دلار دریافت می کند و یک پیشرفت تکنولوژیکی را نشان می دهد
بنیانگذاران Zap Energy، از چپ به راست: مدیر ارشد فناوری برایان ا. نلسون، رئیس بنگ کانوی و مدیر ارشد تحقیقات اوری شوملاک. (عکس انرژی زاپ)

اخبار: استارت‌آپ Zap Energy مستقر در سیاتل به وعده ادغام نزدیک می‌شود. این شرکت روز چهارشنبه دو پیشرفت مهم را اعلام کرد: آخرین نمونه اولیه دستگاه پلاسما، گاز فوق گرم مورد نیاز برای تولید همجوشی را ایجاد کرد و 160 میلیون دلار بودجه جدید با حمایت Breakthrough Energy Ventures بیل گیتس و دو غول نفتی جمع آوری کرد.

Zap Energy که دارای دفاتری در Everett و Mukilteo، واشنگتن است، از زمان راه اندازی خود در سال 2017 در مجموع حدود 200 میلیون دلار جمع آوری کرده است.

چالش: همجوشی هسته ای – منبع انرژی بدون کربن و بی پایان که ایمن تر از شکافت اتمی است – برای چندین دهه جام مقدس بخش انرژی بوده است. بهترین راکتور گرما هسته ای خورشید است. علاقه مندان، از جمله یک دانش آموز دبیرستانی، می توانند واکنش های ترکیبی ایجاد کنند.

اما مانعی که تاکنون غیرقابل عبور ثابت شده است، تولید سنتز پیوسته در سیستمی است که انرژی بیشتری از آنچه برای کار لازم است تولید می کند و به طور موثر انرژی آزاد شده را جذب می کند.

کسب‌وکارها در سراسر جهان طیف وسیعی از دستگاه‌ها را با هم ترکیب می‌کنند، از اندازه یک جعبه کفش بزرگ تا راکتور عظیم آزمایشی حرارتی هسته‌ای بین‌المللی (ITER) در فرانسه. Zap Energy شامل یک فناوری کوچکتر و ساده تر است که از یک گیره Z تثبیت شده توسط جریان برشی برای ایجاد پلاسما استفاده می کند. این رویکرد از نیاز به آهنرباهای ابررسانا و لیزرهای قدرتمند جلوگیری می کند.

پیشرفت: Zap Energy هفته گذشته پلاسما را در FuZE-Q، دستگاه Z-pinch نسل چهارم خود ایجاد کرد. اکنون باید جریان عبوری از آن را افزایش دهد تا به “شکست” برسد – نقطه ای که در آن قدرت بیشتری تولید می کند.

این شرکت تخمین می زند که برای رسیدن به آن باید 650 کیلو آمپر (کیلو آمپر) جریان تولید کند. در این مرحله آنها به 500 کیلو آمپر رسیده اند که پیشرفت قابل توجهی است. وقتی این تیم در دانشگاه واشنگتن شروع به کار کرد، حدود 50 کیلو آمپر تولید کرد (برای مقایسه، یک رعد و برق حدود 30 کیلو آمپر است).

Zap Energy در حال ساخت یک بانک ابرخازن جدید است که قادر به تولید پالس های برق تا 1000 کیلو آمپر است. ساخت و ساز باید تا پایان سال به پایان برسد.

اما حتی این دستاورد نیز موفقیت را تضمین نمی کند. این سیستم باید به رشد خود ادامه دهد، که می تواند فیزیک را به روش های غیرمنتظره ای تنظیم کند، که احتباس، فشرده سازی و تثبیت پلاسما را تغییر می دهد.

خوشه فیوژن: بودجه جدید Zap Energy به تقویت شمال غربی اقیانوس آرام به عنوان یک کانون همجوشی کمک می کند. در نوامبر 2021، Helion مستقر در اورت 500 میلیون دلار بودجه اعلام کرد و جنرال فیوژن در بریتیش کلمبیا 130 میلیون دلار جذب کرد. بهمن انرژی در سیاتل، فرزند جدیدتر بلوک همجوشی، یک دور 5 میلیون دلاری را در مارس امسال به پایان رساند.

TAE Technologies مستقر در کالیفرنیای جنوبی سال گذشته دو دور را جمع آوری کرد و مجموعاً حدود 410 میلیون دلار برآورد کرد.

بنیانگذاران: Zap Energy یکی از بنیانگذاران پروفسورهای UW، Uri Shumlak و برایان A. Nelson با فناوری توسعه یافته با همکاری محققان آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور است. بنیانگذار سوم، بنگه کانوی، کارآفرین و سرمایه گذار است. این شرکت بیش از 60 کارمند دارد.

نهادهای تامین مالی: آخرین دور Zap Energy توسط Lowercarbon Capital کریس ساکا با سرمایه گذاران جدید، از جمله Breakthrough، Shell Ventures، DCVC و Valor Equity Partners رهبری شد. سرمایه گذاران موجود که همچنین شرکت کردند عبارتند از Addition، Energy Impact Partners و Chevron Technology Ventures.