• خانه
  • اخبار
  • بوئینگ 425 میلیون دلار از ناسا برای نمایش هواپیمای با سوخت فوق العاده کارآمد برنده شد

بوئینگ 425 میلیون دلار از ناسا برای نمایش هواپیمای با سوخت فوق العاده کارآمد برنده شد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بوئینگ 425 میلیون دلار از ناسا برای نمایش هواپیمای با سوخت فوق العاده کارآمد برنده شد

بوئینگ 425 میلیون دلار از ناسا برای نمایش هواپیمای با سوخت فوق العاده کارآمد برنده شد
کانسپت یک هنرمند طرح بال خرپایی فراصوتی بوئینگ را در حال پرواز نشان می دهد. (تصویر بوئینگ)

ناسا می گوید طی هفت سال آینده به بوئینگ 425 میلیون دلار برای توسعه و آزمایش پرواز نسل جدیدی از هواپیماهای اقتصادی با بال فوق العاده نازک کمک می کند.

طراحی نوآورانه این هواپیما می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در سوخت تا 30 درصد شود و راه را برای تلاش‌های صنعت هوانوردی برای رسیدن به انتشار خالص کربن صفر تا سال 2050 هموار کند. بیل نلسون، مدیر ناسا در یک بیانیه خبری گفت: آسمان در سال 2030.

مفهوم بال خرپایی Transonic Boeing یا TTBW شامل ساخت هواپیما با بالهای بسیار بلند و بسیار نازک است که در بالای بدنه قرار دارند. تثبیت اضافی توسط پایه های مورب متصل به زیر بدنه انجام می شود. یک پیکربندی نیاز به بال‌های تاشو با عرض 170 فوت دارد که 27 فوت کوتاه‌تر از طول بال‌های 787 Dreamliner است، اما 53 فوت پهن‌تر از طول بال‌های 737 MAX 8 است.

طراحی TTBW برای تطبیق سیستم‌های پیشرانه پیشرفته‌ای در نظر گرفته شده است که به دلیل کمبود فضای زیر بال در پیکربندی بال‌های پایین امروزی برای هواپیماهای تک راهرو محدود شده‌اند.

بوئینگ می گوید طراحی بال به تنهایی می تواند تا 10 درصد در مصرف سوخت صرفه جویی کند. بوئینگ می‌گوید هنگامی که با پیشرفت‌های بیشتر در سیستم‌های محرکه، مواد و معماری سیستم ترکیب شود، یک هواپیمای تک راهرو TTBW می‌تواند مصرف سوخت و انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا 30 درصد کاهش دهد.

ناسا 425 میلیون دلار برای حمایت از توسعه و آزمایش نمایشگر TTBW ارائه خواهد کرد، در حالی که بوئینگ و شرکای صنعتی آن مابقی بودجه مورد نیاز را که حدود 725 میلیون دلار تخمین زده می شود، ارائه خواهند کرد. برای پروژه نمایشی، بوئینگ عناصر هواپیماهای موجود را با قطعات کاملاً جدید ادغام خواهد کرد.

گرگ هیسلوپ، مهندس ارشد و معاون اجرایی مهندسی بوئینگ، در یک بیانیه خبری گفت: برنامه نمایش پرواز پایدار بوئینگ “پتانسیل این را دارد که سهم عمده ای در آینده ای پایدار داشته باشد.” این نشان دهنده فرصتی برای طراحی، ساخت و بهره برداری از یک هواپیمای آزمایشی در مقیاس کامل و در عین حال حل مشکلات فنی جدید است.

بوئینگ 110 میلیون دلار در آخرین مراحل تحقیقات هوانوردی پایدار سرمایه گذاری کرده است. بوئینگ تحت برنامه‌های قبلی ناسا – از جمله برنامه تحقیقاتی هواپیمای فوق‌العاده سبز مادون صوت یا SUGAR – آزمایش‌های تونل باد گسترده‌ای را برای کمک به طراحی TTBW انجام داد.

بوئینگ می گوید هنوز در حال نهایی کردن لیست شرکای صنعتی خود و محل انجام کار است. اما بر اساس آگهی های شغلی بوئینگ، مشاغل اصلی برای توسعه نمایشگر TTBW احتمالاً شامل منطقه Puget Sound می شود. منطقه واشنگتن دی سی؛ و هانتینگتون بیچ، کالیفرنیا.