• خانه
  • اخبار
  • به گفته محققان، فلوراید می تواند آب را تا 2400 برابر سریعتر نمک زدایی کند

به گفته محققان، فلوراید می تواند آب را تا 2400 برابر سریعتر نمک زدایی کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
به گفته محققان، فلوراید می تواند آب را تا 2400 برابر سریعتر نمک زدایی کند

محققان از فلوئور برای ساخت فیلتری برای نمک زدایی آب استفاده کردند. محققان بر این باورند که استفاده از نانوساختارهای فلوئور می تواند 2400 برابر سریعتر نمک زدایی شود.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، مهندسان دانشگاه توکیو در ژاپن از نانوساختارهای فلوئور به جای نانولوله های کربنی برای نمک زدایی استفاده کرده اند. روش جدید محققان برای نمک‌زدایی آب، استفاده از حلقه‌های فلوئور با قطر یک تا دو نانومتر است.

با توجه به خواص آبگریز این ماده، امکان فیلتر کردن مولکول های نمک با سرعت بالاتری وجود دارد. یوشیمیتسو ایتو، مهندس موادی که این مطالعه را مطالعه کرده است، گفت: ما از دیدن این نتایج هیجان زده هستیم. زیرا با این روش می توان عملیات نمک زدایی را در کانال های تجربی کوچکتر با موفقیت انجام داد و کانال های بزرگتر نیز نسبت به سایر تکنیک ها پیشرفت چشمگیری داشته اند.

یک نوآوری در روش جدید محققان استفاده از فلوراید است. این عنصر آبگریز است و معمولا در تابه های تفلون و نچسب برای جلوگیری از چسبیدن غذا استفاده می شود. در این مطالعه از این خاصیت برای دفع بار منفی کلر موجود در نمک توسط فلوئور استفاده شد. فلوراید همچنین دارای خواص الکتریکی است که باعث می شود مایع با شکستن توده های مولکول های آب آزادانه جریان یابد.

در حال حاضر، نمک زدایی آب از دو روش گرمایش برای تبخیر یا فشار برای فشار دادن آب به غشایی که نمک را فیلتر می کند، استفاده می کند. این دو روش نیاز به انرژی زیادی دارند. با این حال، استفاده از نانوساختارهای فلوئور ممکن است در نمک‌زدایی آب مؤثرتر باشد و علاوه بر نیاز به انرژی کمتر، گام‌های بلندی در این فرآیند بردارد. علیرغم تأثیر چشمگیر این تحقیق، تا تبدیل شدن به یک نمونه عملی راه درازی در پیش است.