منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • به گفته محققان، زمان مرگ حیوانات به دلیل تجمع جهش در DNA است

به گفته محققان، زمان مرگ حیوانات به دلیل تجمع جهش در DNA است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
به گفته محققان، زمان مرگ حیوانات به دلیل تجمع جهش در DNA است

محققان در مطالعه اخیر خود در مورد مرگ حیوانات به نتایج جالبی دست یافته اند. در این مطالعه مشخص شد که تجمع جهش در DNA و رسیدن آن به تعداد معین زمان مرگ حیوانات را تعیین می کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، سلول های جانوری شامل ساعت های پرش هستند که طی آن میزان جهش DNA مشخص می شود. در یک مطالعه اخیر، محققان نشان دادند که اگر تعداد معینی جهش در برخی از گونه های جانوری حاصل شود، زمان مرگ آن حیوانات فرا رسیده است. این ساعت های پرش در انسان نیز وجود دارد. اما سرعت جهش آنها نسبت به سایر پستانداران کوتاه مدت کندتر است. به گفته محققان، رسیدن به آستانه تعداد جهش در انسان در سنین بالاتر نسبت به سایر پستانداران مانند موش رخ می دهد. این یکی از معماهای قدیمی زیست شناسی را حل می کند.

این پازل که پارادوکس پیتوت نام دارد، پدیده ای گیج کننده را توصیف می کند که از دهه 1970 تاکنون توضیح داده نشده است. در آن زمان، دانشمندان ثابت کردند که جهش در DNA سلول های حیوانی تجمع می یابد و سپس شانس سرطانی شدن سلول ها را افزایش می دهد. البته این نظریه برای حیواناتی که عمر طولانی تری دارند یا بزرگتر هستند صادق تر است. اما تحقیقات نشان می دهد که میزان سرطان در حیوانات بزرگ و با عمر طولانی مانند موجودات کوچک است و به همین دلیل است که این نظریه به پارادوکس پیتوت معروف شد.

اما در یک مطالعه اخیر، دانشمندان توضیح احتمالی برای این پازل پیشنهاد کردند. به گفته آنها، میزان جهش ژنتیکی انباشته شده در پستانداران، عمر طولانی و عمر کوتاهی دارد. اما سرعت آن در حیوانات با عمر طولانی بسیار کمتر است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که طول عمر بیشتر باعث جهش‌های بیشتری نمی‌شود که یکی از بخش‌های تاریک نظریه متناقض پیتوت را حل می‌کند. به گفته الکس کاگان از موسسه Wellcomer در بریتانیا، حیوانات در نتیجه جهش هایی که در سلول های آنها ایجاد می شود، پیر می شوند. اما چگونگی این جهش ها و تأثیر آنها بر روند پیری هنوز ناشناخته است.